Рішення від 13.12.2022 по справі 440/7348/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/7348/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Березіної С.Ю.

представника позивача - Мазук Г.П.,

представника відповідача - Сиротенка В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" в якому просить стягнути коштів в розмірі 1 700 000 грн.

В обгрунтування позовної заяви позивач вказував на наявність за Товариством з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" заборгованості зі сплати штрафу в розмірі 1700000 грн, яка в добровільному порядку не сплачена.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

10 серпня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" про зупинення провадження у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2021 року провадження у справі за позовом Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" про стягнення коштів зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 440/3895/21.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2022 року поновлено провадження у справі.

29 листопада 2022 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зупинення провадження у справі.

Протокольною ухвалою суду від 29 листопада 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.

Дослідивши матеріали справи, дослідивши докази, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що 10 березня 2021 року на засіданні регулятора, яке відбулося у формі відкритого слухання, на підставі висновків акту від 15 лютого 2021 року №87 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову №420 "Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу", якою на ТОВ "Кременчукгаз-постачання" накладено штраф у розмірі 850 000,00 грн за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме:

- пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС у частині постачання природного газу споживачу на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника "останньої надії", не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем;

- пункту 1 розділу III Правил у частині постачання природного газу побутовому споживачу за наявності у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов, включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді.

Вищевказану постанову направлено до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" та отримано останнім 18 березня 2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

У зв'язку із добровільною несплатою штрафу в розмірі 850 000 грн Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг нараховано Товариству з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" пеню в розмірі 850 000 грн.

Крім того, у зв'язку із несплатою штрафу та пенні Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до суду.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про ринок природного газу" від 09 квітня 2015 № 329-VIII (в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими нормативно-правовими актами.

Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.

Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Договір на постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.

Відповідно до пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор) постановою від 30 вересня 2015 року №2496, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1382/27827, затвердила Правила постачання природного газу (далі - Правила).

Вказані Правила регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС). Дія цих Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС.

Відповідно до пункту 1 розділу III Правил підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є:

- наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об'єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу;

- наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов;

- включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді.

Пунктом 2 розділу ІІІ Правил визначено, що постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. Особливості здійснення постачання природного газу побутовому споживачу постачальником “останньої надії” визначені розділом VI цих Правил.

Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2493, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1378/27823 (далі - Кодекс ГТС, в редакції чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника «останньої надії», не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Так, за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме: пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС у частині постачання природного газу споживачу на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника "останньої надії", не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем; пункту 1 розділу III Правил у частині постачання природного газу побутовому споживачу за наявності у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов, включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді, на підставі висновків акту від 15 лютого 2021 року №87 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову №420 "Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу", якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" накладено штраф у розмірі 850 000,00 грн.

Однак, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" не погоджуючись із постановою Національної комісієї, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №420 "Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу", оскаржило її до суду.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року по справі № 440/3895/21, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2022 року, (офіційне посилання в Єдиному державному реєстрі судових рішень - https://reestr.court.gov.ua/Review/102306419) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" (пров. Героїв Бреста, 46, м. Кременчук, Полтавська область, 39601, ідентифікаційний код 20071686) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057, ідентифікаційний код 39369133) про визнання протиправною та скасування постанови задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10 березня 2021 року №420. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 12750,00 грн (дванадцять тисяч сімсот п'ятдесят гривень нуль копійок).

Задовольняючи позов по справі № 440/3895/21 виходив з того, що: "ТОВ "Кременчукгаз-постачання" здійснює діяльність з постачання природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.

Зі споживачами природного газу, що проживають (розташовані) на території міст Кременчук, Горішні Плавні, Гадяч та Кременчуцького, Семенівського, Гадяцького районів Полтавської області, ТОВ "Кременчукгаз-постачання", укладені відповідні договори постачання природного газу в порядку, що визначений Правилами.

Вказані обставини не заперечується учасниками справи, а відтак не потребують доказування.

Згідно з абзацом 7 пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС реєстрація побутового споживача здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта в таких випадках:

- відсутність підтвердженої номінації на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником «останньої надії» відключення по об'єкту такого споживача. У такому випадку постачання здійснюється з дня, наступного за днем включення до Реєстру споживачів постачальника «останньої надії»;

- відсутність за три дні до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником побутового споживача в Реєстрі іншого постачальника. У такому випадку постачання здійснюється з дня, наступного за кінцевим днем постачання попереднім постачальником.

Аналогічну норму містить пункт 3 розділу VI Правил, який визначає, що постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачу за умови відсутності відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта в таких випадках:

- банкрутство, ліквідація попереднього постачальника природного газу;

- зупинення або анулювання ліцензії на постачання природного газу попереднього постачальника;

- відсутність підтвердженої номінації у діючого постачальника на точку виходу до газорозподільної системи, до якої підключений побутовий споживач, крім випадків ініціювання постачальником «останньої надії» відключення по об'єкту такого споживача (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу);

- відсутність побутового споживача (точки комерційного обліку споживача) в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу).

Пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГТС визначено, що замовники послуг транспортування природного газу подають номінацію оператору газотранспортної системи на газову добу (D) не пізніше ніж до 13:00 UTC (15:00 за київським часом) години для зимового періоду та 12:00 UTC (15:00 за київським часом) години для літнього періоду газової доби (D-1). Якщо замовник послуг транспортування природного газу надає більше ніж одну номінацію по одній і тій самій точці входу/виходу у визначений цим пунктом строк, оператор газотранспортної системи розглядає номінацію, яка була одержана останньою.

Оператор газотранспортної системи повинен повідомити замовника послуг транспортування природного газу про підтверджену номінацію транспортування природного газу згідно з номінацією, яка пройшла процес перевірки, до 15:00 UTC (17:00 за київським часом) години для зимового періоду та 14:00 UTC (17:00 за київським часом) години для літнього періоду газової доби (D-1).

Як встановлено перевіркою та не спростовано позивачем в ході розгляду справи, замовником послуг транспортування ТОВ "Кременчукгаз-постачання" (ЕІС - код 56X930000000140D) номінація №00177003 на газову добу 19.10.2020 подана 16.10.2020 о 14:39:26 год. з розрахованими обсягами природного газу на рівні 60 000,000 куб. м.

18.10.2020 о 16:27:18 год. номінацію № 00177003 на газову добу 19.10.2020 відхилено з кодом відхилення "04" - недостатність фінансового забезпечення, в зв'язку з чим відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС на Інформаційній платформі оператора газотранспортної системи було автоматично зареєстровано 140 034 побутових споживача, оператором газорозподільних систем яких є ПрАТ "КРЕМЕНЧУКГАЗ" та 21961 побутових споживача, оператором газорозподільних систем, яких є ПрАТ "ГАДЯЧГАЗ", в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" - ТОВ "ГК "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" (ЕІС - код 56Х930000008780В).

Оскільки станом до 17:00 години за київським часом 18.10.2020 у відповідності до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи не повідомив замовника послуг транспортування природного газу про підтверджену номінацію на газову добу 19.10.2020, а навпаки у встановлений строк було отримано повідомлення про відхилення такої номінації, то відповідно до вимог пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС на інформаційній платформі оператора ГТС автоматично зареєстровано побутових споживачів в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії".

Таким чином, постачання природного газу 140 034 побутовим споживачам, оператором газорозподільчих систем яких є ПрАТ "КРЕМЕНЧУКГАЗ" та 21961 побутовим споживачам, оператором газорозподільних систем, яких є ПрАТ "ГАДЯЧГАЗ", 19.10.2020, 20.10.2020, 21.10.2020 здійснювалось постачальником "останньої надії" - ТОВ "ГК "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" (ЕІС - код 56Х930000008780В).

Разом з тим, після отримання 18.10.2020 о 16:27:18 год повідомлення оператора ГТС про відхилення номінації № 00177003 на газову добу 19.10.2020, ТОВ "Кременчукгаз-постачання" о 19:18:57 год 18.10.2020 було подано номінацію №00177847 на газову добу 19.10.2020 з розрахованими обсягами природного газу на рівні 30000,000 м3.

18.10.2020 о 20:22:58 позивачем отримано повідомлення про підтвердження номінації №00177847 на газову добу 19.10.2020 з розрахованими обсягами природного газу на рівні 30000,000 м3 (том 1 а.с. 202).

19.10.2020 о 14:30:57 позивачем подано номінацію №00178292 на газову добу 20.10.2020 з розрахованими обсягами природного газу на рівні 30000,000 м3 , яка підтверджена оператором ГТС (том 1 а.с. 203).

20.10.2020 о 13:32:33 позивачем подано номінацію №00178732 на газову добу 21.10.2020 з розрахованими обсягами природного газу на рівні 140,000 м3 , яка підтверджена оператором ГТС (том 1 а.с. 204).

Оператором ГТС надано прогноз відборів споживачів ТОВ "Кременчукгаз-постачання" на газову добу 19.10.2020 на рівні 101 180,220 м3 (том 1 а.с. 201).

З огляду на підтвердження оператором ГТС номінації на газову добу 19.10.2020, 20.10.2020, 21.10.2020, товариством надано на платформу торгові сповіщення на набуття, а саме: 19.10.2020 - в обсязі 154 000,000 м3, 20.10.2020 - в обсязі 143 000,00 м3, які в подальшому були підтверджені оператором ГТС. Вказані обсяги по торговим сповіщенням повністю покривали номінації за 19.10.2020 та 20.10.2020, а також прогноз відборів споживачів ТОВ "Кременчукгаз-постачання" на газову добу 19.10.2020 на рівні 101 180,220 м3.

ТОВ "Кременчукгаз-постачання" в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що маючи підтверджену номінацію на газову добу 19.10.2020, враховуючи, на його думку, безпідставне включення споживачів (140 034 та 21961 побутових споживача) до реєстру споживачів постачальника "останньої надії", 20.10.2020 ним надано на Інформаційній платформі відповідний реєстр споживачів, оператором ГТС яких є ПрАТ "ГАДЯЧГАЗ" та ПрАТ "КРЕМЕНЧУКГАЗ" (том 2 а.с. 3), яких 22.10.2020 було виключено з реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та відповідне постачання природного газу наведеній кількості споживачів 22.10.2020 здійснено ТОВ "Кременчукгаз-постачання".

Регулятор посилається на те, що ТОВ "Кременчукгаз-постачання" за відсутності заяв-приєднань до договору постачання природного газу 22.10.2020 включено побутових споживачів до Реєстру споживачів постачальника без отримання заяв-приєднання.

В обґрунтування необхідності наявності таких заяв-приєднань до договору постачання природного газу, Регулятор посилається на положення Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2500, пунктом 11.5 розділу XI якого передбачено, що дія цього Договору також припиняється у разі, зокрема, реєстрації споживача в Реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи у порядку, визначеному Правилами постачання та Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493. У такому випадку дія цього Договору припиняється на наступний день після реєстрації споживача в Реєстрі іншого постачальника.

Відповідач вказує, що саме наявність згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Правил постачання природного газу та згідно з пунктом 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов, а також включення споживачів до реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді є підставою для постачання природного газу побутовому споживачу. При цьому, постачальник, крім постачальника “останньої надії”, не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Оскільки побутових споживачів в кількості 140 034 та 21 961 з 19.10.2020 зареєстровано в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" - ТОВ "ГК НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", то відповідач вважає, що укладені ТОВ "Кременчукгаз-постачання" з вказаними споживачами договори постачання природного газу припинили свою дію. Відтак, включення 22.10.2020 цих побутових споживачів до реєстру постачальника ТОВ "Кременчукгаз-постачання" повинно здійснюватись за наявності заяв-приєднання, які споживачами не подавались.

Суд зауважує, що положення нормативно-правових актів, за порушення яких на ТОВ "Кременчукгаз-постачання" накладено штраф в розмірі 850 000 грн викладені в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.06.2020 № 1080 «Про затвердження змін до деяких постанов НКРЕКП та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем».

Вказаною постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.06.2020 № 1080 «Про затвердження змін до деяких постанов НКРЕКП та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем» затверджено зміни до Кодексу ГТС, Правил постачання природного газу та Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам.

Так, у Кодексі ГТС у розділі IV глави 5 пункт 1 викладено в такій редакції:

« 1. Постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.».

У розділі XІ "Строк дії Договору та інші умови" Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам у пункті 11.5 "Дія цього Договору також припиняється у разі:" доповнено новим підпунктом такого змісту:

« 4) реєстрації споживача в Реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи у порядку, визначеному Правилами постачання та Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493. У такому випадку дія цього Договору припиняється на наступний день після реєстрації споживача в Реєстрі іншого постачальника.».

Вказані зміни набули чинності з 01.07.2020, тобто були чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Разом з тим, судом встановлено, що законність постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.06.2020 № 1080 «Про затвердження змін до деяких постанов НКРЕКП та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем» була предметом розгляду у справі №640/14867/20 Окружного адміністративного суду міста Києва за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут», товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатгаз Збут», товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Україна» про визнання протиправною та скасування постанови.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.05.2021 у задоволенні позову відмовлено.

Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2021 у справі №640/14867/20 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.05.2021 скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною та нечинною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.06.2020 № 1080 «Про затвердження змін до деяких постанов НКРЕКП та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем» з моменту її прийняття.

Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2021 у справі №640/14867/20 набрала законної сили з дати її прийняття.

Ухвалою Верховного Суду від 08.11.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2021 у справі №640/14867/20.

Ухвалою Верховного Суду від 10.12.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зупинення дії постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2021 у справі №640/14867/20.

З викладеного слідує, що 22.10.2020 - дата включення побутових споживачів до Реєстру споживачів постачальника ТОВ "Кременчукгаз-постачання" на інформаційній платформі оператора, не існувало такої правової підстави припинення договору постачання природного газу як реєстрація споживача в Реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи у порядку, визначеному Правилами постачання та Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493.

Тобто, станом на 22.10.2020 договори постачання природного газу ТОВ "Кременчукгаз-постачання" з побутовими споживачами в кількості 140 034 та 21 961 не були припиненими. При цьому, фактичне укладення таких договорів постачання та наявність відповідних заяв-приєднань відповідачем не заперечується.

З огляду на визнання нечинною в судовому порядку постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.06.2020 № 1080 «Про затвердження змін до деяких постанов НКРЕКП та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем» з моменту її прийняття не підлягали застосуванню положення пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС та пункту 11.5 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам в редакції вказаної постанови.

До 01.07.2020 - дати набрання чинності постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.06.2020 № 1080, наведені положення пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС та пункту 11.5 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам діяли в іншій редакції.

Так, Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам містив лише три підстави припинення договору постачання природного газу - 1) втрата Постачальником ліцензії на постачання; 2) банкрутство або припинення господарської діяльності Постачальником; 3) зміна власника об'єкта Споживача.

Кодекс ГТС (пункт 1 глави 5 розділу IV) також мав іншу редакцію, яка не містила застережень про те, що постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Крім того, відповідно до пункту 4 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) постачальник, який має намір постачати природний газ споживачу, який включений до Реєстру споживачів постачальника «останньої надії», має право за одну добу до кінцевого терміну подання номінації на газову добу (D), визначеного цим Кодексом, включити такого споживача у власний Реєстр споживачів постачальника на інформаційній платформі, вказавши період постачання природного газу такому споживачу. При цьому за умови виконанням таким постачальником інших вимог цього Кодексу для початку постачання природного газу споживачу такий споживач автоматично виключається з Реєстру постачальника «останньої надії», про що інформаційна платформа автоматично повідомляє постачальника «останньої надії». Якщо постачальник не виконує інші вимоги цього Кодексу для початку постачання природного газу споживачу, такий споживач з Реєстру постачальника «останньої надії» не виключається до досягнення граничного строку постачання постачальником «останньої надії» або до початку постачання іншим постачальником, крім випадків виключення споживача постачальником «останньої надії» із власного Реєстру споживачів постачальника до закінчення граничного строку постачання на підставах, визначених Правилами постачання природного газу. При зміні споживачем постачальника «останньої надії» на іншого постачальника пункти 5 - 6 цієї глави не застосовуються.

Виходячи з положень вказаної норми, враховуючи подання ТОВ "Кременчукгаз-постачання" на інформаційній платформі 20.10.2020 реєстру, з включенням спірної кількості побутових споживачів до власного реєстру, їх включення оператором ГТС 22.10.2020 до реєстру споживачів постачальника ТОВ "Кременчукгаз-постачання" та відповідне автоматичне виключення їх на інформаційній платформі з реєстру постачальника "останньої надії", свідчить про виконання постачальником - позивачем у справі вимог Кодексу ГТС.

За викладених обставин, на думку суду, відсутні підстави для застосування до ТОВ "Кременчукгаз-постачання" штрафу за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, які за твердженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, полягали у допущенні порушень вимог пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС та пункту 1 розділу ІІІ Правил постачання природного газу.

Отже, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.03.2021 №420 в повному обсязі".

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно із частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи, що правомірність застосування постановою №420 "Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу" штрафу у розмірі 850 000,00 грн надана в ході розгляду справи № 440/3895/21 рішенням, яке набрало законної сили, обставини застосування до відповідача штрафу при розгляді справи № 440/7348/21 не доказуються.

Оскільки станом на дату розгляду даної справи постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову №420 "Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" визнана протиправною та скасована, відсутні правові підстави для задоволення позову Національної комісієї, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" про стягнення коштів в розмірі 1 700 000 грн.

Враховуючи вищевикладене позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, вул. Смоленська, 9, м.Київ) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання" (код ЄДРПОУ 20071686, пров. Героїв Бреста, 46, м.Кременчук, Полтавська область) про стягнення коштів - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 14 грудня 2022 року.

Суддя С.О. Удовіченко