Справа № 420/17952/22
13 грудня 2022 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Заступника керівника Одеської обласної прокуратури про забезпечення позову до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Одеська міська рада, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів - Товариство з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, припинити право на виконання будівельних робіт, -
До суду звернувся Заступник керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави з позовною заявою до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Одеська міська рада, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів - Товариство з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» про визнання протиправною бездіяльності Державної інспекції архітектури та містобудування України щодо невжиття заходів з анулювання дозволу №ІУ013210722347, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариству з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» 19.08.2021 року на виконання будівельних робіт з будівництва готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реалібітаційним центром, в межах земельних ділянок, які перебувають в оренді, за рахунок знесення об'єктів нерухомості, які знаходяться у власності за адресою: м. Одеса, Приморський район, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9, визнати незаконним та скасування рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариству з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» 19.08.2021 року дозволу на виконання будівельних робіт №ІУ013210722347 з будівництва готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реалібітаційним центром, в межах земельних ділянок, які перебувають в оренді, за рахунок знесення об'єктів нерухомості, які знаходяться у власності за адресою: м. Одеса, Приморський район, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9, припинення права Товариства з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» на виконання будівельних робіт з будівництва готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реалібітаційним центром, в межах земельних ділянок, які перебувають в оренді, за рахунок знесення об'єктів нерухомості, які знаходяться у власності за адресою: м. Одеса, Приморський район, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9.
Позивач подав до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії дозволу на виконання будівельних робіт, виданого Державною архітектурно-будівельної інспекцією України 19.08.2021 року Товариству з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариству з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» за №ІУ013210722347 на виконання будівельних робіт з будівництва готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реалібітаційним центром, в межах земельних ділянок, які перебувають в оренді, за рахунок знесення об'єктів нерухомості, які знаходяться у власності за адресою: м. Одеса, Приморський район, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9 та заборони Товариству з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариству з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД», а також будь-яким іншим юридичним або фізичним особам здійснювати будь-які будівельні роботи на земельних ділянках, кадастрові номери №5110137500:29:005:0034, №5110137500:29:005:0035 за адресами: м. Одеса, Приморський район, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9.
В обґрунтування заяви позивач зазначає, що необхідність у забезпеченні позову викликана тим, що станом на день подання позовної заяви за адресами: м. Одеса, Приморський район, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9 здійснюються щоденні будівельні роботи та такими діями Товариством з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» порушуються правові і організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій, спрямовані на забезпечення сталого розвитку населених пунктів, що в цілому суперечить державній політиці в сфері містобудування, так як відбувається самочинна забудова міста. Невжиття заходів забезпечення позову може призвести до реалізації запланованого проекту будівництва на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9, яке здійснюється на підставі дозволу, правомірність видачі якого оскаржується в судовому порядку. Позивач також зазначає, що здійснення будівництва готелю передбачає зведення будівлі висотою 24,6 м замість гранично допустимої у 18, 6 м, що порушує вимоги історико-архітектурного опорного плану, проект зон охорони та визначення меж історичних ареалів м. Одеса. Оскільки будівництво відбувається в районі міста із сейсмічністю 7 балів, відповідно до чинних норм, будівля повинна мати 4 нормативно допустимих поверхи, натомість проектом будівництва заплановано 7 поверхів, що робить зазначену будівлю сейсмонестійкою та такою, що піддається сейсмічним впливам. Наразі вже частково збудовано більше 7 поверхів будівлі та будівельні роботи продовжуються. Крім того, частина запроектованих приміщень, відображених у плані паркінгу, розташовані поза межами земельних ділянок, які перебувають у користуванні замовників будівництва та є землями територіальної громади міста Одеси, що в свою чергу позбавляє останню права користування своєю власністю. У зв'язку із цим, такі істотні порушення, які відбуваються в результаті зазначеного будівництва, можуть призвести до непоправних наслідків. Також, позивач зазначає, що в результаті закінчення такого будівництва можливе проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно за третіми особами, які в даних правовідносинах виступатимуть добросовісними набувачами, але розпоряджатись та користуватись якими, у разі встановлення незаконності оскаржуваного рішення щодо надання дозволу на виконання будівельних робіт, не зможуть.
Суд вважає заяву Заступника керівника Одеської обласної прокуратури про забезпечення позову такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1, ч. 2, ч. 4 ст. 150, ч. 1 ст. 151 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Згідно із ч. 2 ст. 151 КАС України, заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не лише позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені, у зв'язку із застосуванням відповідних заходів, а також має враховувати співрозмірність вимог заяви про забезпечення позову заявленим позовним вимогам, та обставинам справи.
Необхідною передумовою вжиття заходів забезпечення позову є існування очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю, а також вірогідність того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Суд також зазначає, що забезпечення адміністративного позову є крайнім заходом, вжиття якого можливе виключно за наявності підстав вважати, що рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень є очевидно протиправними.
Отже, метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Так, заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що невжиття заходів забезпечення позову в подальшому значно унеможливить виконання рішення суду та поновлення прав територіальної громади м. Одеси.
При цьому, суд не вбачає будь-яких обставин, які б істотно ускладнили чи унеможливили виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.
Доводи заяви про забезпечення позову повторюють доводи позовної заяви та можуть бути перевірені тільки під час судового розгляду справи.
Також, суддя звертає увагу, що задовольняючи заяву позивача шляхом зупинення дії дозволу на виконання будівельних робіт, виданого Державною архітектурно-будівельної інспекцією України 19.08.2021 року Товариству з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариству з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» за №ІУ013210722347 на виконання будівельних робіт з будівництва готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реалібітаційним центром, в межах земельних ділянок, які перебувають в оренді, за рахунок знесення об'єктів нерухомості, які знаходяться у власності за адресою: м. Одеса, Приморський район, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9 та заборони Товариству з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариству з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД», а також будь-яким іншим юридичним або фізичним особам здійснювати будь-які будівельні роботи на земельних ділянках, кадастрові номери №5110137500:29:005:0034, №5110137500:29:005:0035 за адресами: м. Одеса, Приморський район, Лідеровський бульвар, 7 та Лідеровський бульвар, 9 до набрання законної сили судовим рішенням по даній адміністративній, суддею фактично ухвалюється рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає критеріям розумності, обґрунтованості, збалансованості інтересів учасників спірних правовідносин та не відповідає інституту забезпечення позову в адміністративному процесі.
З огляду на вищевикладене, суддя вважає заяву заступника керівника Одеської обласної прокуратури про забезпечення позову не обґрунтованою та не вбачає підстав для її задоволення.
Керуючись ст. ст.150, 151, 256, 293 КАС України, суддя, -
У задоволенні заяви Заступника керівника Одеської обласної прокуратури про забезпечення позову до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Одеська міська рада, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів - Товариство з обмеженою відповідальністю «СПОРТ-СЕРВІС», Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР-ПАРК», Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАБУД» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, припинити право на виконання будівельних робіт - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида