Справа № 944/6089/22
іменем України
12.12.2022 року
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Колтун Ю.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Яворівського РВП ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 130 КУпАП,
до Яворівського районного суду Львівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 330124 від 30.11.2022 року та матеріали до нього про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП, в якому зазначено ОСОБА_1 30.11.2022 о 17 год 10 хв в м.Яворів по вул.Маковея, 147 керував автомобілем марки «ЗАЗ 110307» д.г.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей) від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці відмовився, від проходження на стан алкогольного сп'яніння в мед закладі відмовився. Вказаними діями ОСОБА_1 , порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.
За змістом ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду вирішує, зокрема, питання про правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що дана адміністративна справа підлягає поверненню для доопрацювання у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП України, виходячи з наступного.
Виходячи зі змісту ст.ст.7, 254, 279 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених у ст.258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП), у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Так, диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина друга вказаної статті передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
При цьому, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 330124 від 30.11.2022 не викладено об'єктивної сторони вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частино другою, тобто за фабулою викладеною у протоколі убачається відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Пунктом 4 розділу 7 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 р. №1395 (із змінами та доповненнями), передбачено, що поліцейський, який подає матеріали до розгляду, готує довідку про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, отримання (неотримання) особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, а за матеріалами про адміністративні правопорушення, передбачені частинами другою та третьою статті 130 КУпАП - довідку про належність транспортного засобу.
Однак, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення не надано відповідних доказів про право власності на транспортний засіб, який підлягає можливому оплатному вилученню.
За таких обставин, зазначений протокол про адміністративне правопорушення з додатками підлягає поверненню на доопрацювання, оскільки такий складено з порушенням вимог ст.256 КУпАП та вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 р. №1395 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 року №14 (із змінами і доповненнями) вказано про неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників, при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз, та визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи той факт, що відповідно до вимог ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, то протокол про адміністративне правопорушення з додатками слід направити на доопрацювання до Яворівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області.
На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.130, ст.256, ст.268 КУпАП, суддя,
справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП направити на доопрацювання для усунення недоліків до Яворівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.М.Колтун