Справа №293/2133/22
Провадження № 3/293/1731/2022
13 грудня 2022 рокусмт Черняхів
Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Проценко Л.Й., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с.Троянів, Житомирської області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ,
ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
13.12.2022 до Черняхівського районного суду Житомирської області з військової частини НОМЕР_1 надійшли матеріали для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А4350 №233 від 06.12.2022 рядовий ОСОБА_1 06.12.2022 о 14 год. 00 хв. перебував з ознаками сп'яніння на території в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) та був направлений для проведення медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, який підтвердив, що військовослужбовець ОСОБА_1 перебував у нетверезому стані в умовах воєнного стану, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
13.12.2022 ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. 13.12.2022 через канцелярію суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій він просить розглянути справу відносно нього без його участі. Провину свою визнає, скарг, заяв та пропозицій не має. Дана заява посвідчена начальником відділення персоналу в/ч НОМЕР_1 (а.с.22).
Як наслідок, суд позбавлений можливості більш повно з'ясувати дані про його особу, розглянути будь-які клопотання, вислухати пояснення з приводу скоєного.
З метою дотримання судом розумних строків розгляду справи, а також зважаючи на те, що явка у судове засідання ОСОБА_1 не є обов'язковою, суд керуючись ст.268 КУпАП, розглядає справу за відсутності останнього на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши адміністративні матеріали та подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
За приписами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Відповідно до ч.1 ст.172-20 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Диспозиція ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст.1 Закону України “Про оборону України” особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України №64/2022 введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Дію воєнного стану неодноразово продовжено, останній раз Законом України від 16.11.2022 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Судом встановлено, що рядовий ОСОБА_1 06.12.2022 о 14 год. 00 хв. перебував з ознаками сп'яніння на території в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) та був направлений для проведення медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, який підтвердив, що військовослужбовець ОСОБА_1 перебував у нетверезому стані в умовах воєнного стану, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП (3-4).
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, підтверджується наступними матеріалами справи:
-протоколом про військове адміністративне правопорушення серії А4350 №233 від 06.12.2022, в якому ОСОБА_1 провину свою визнав, пояснень та зауважень щодо змісту протоколу не мав (а.с.3-4);
- витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) №483 від 02.07.2022 про призначення оперативної групи військової частини НОМЕР_1 на період виконання особовим складом військової частини завдань у складі угрупування військ (сил) (а.с.5);
- актом підтвердження перебування військовослужбовця на території військової частини, військовому об'єкті, або появи на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмови від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 06.12.2022, згідно якого 06.12.2022 о 14:00 год. під час обідньої перевірки особового складу виявлено, що рядовий ОСОБА_1 мав ознаками сп'яніння, про що свідчили різкий запах алкоголю з ротової порожнини, мляве та плутане мовлення, синусоїдна хода та порушення координації рухів (а.с.6);
- письмовими пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 06.12.2022, які підтвердили, що під час обіднього шикування було виявлено рядового ОСОБА_1 , який мав ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, мляве та плутане мовлення, синусоїдна хода та порушення координації рухів. Військовослужбовця було направлено до медичного закладу для проведення медичного огляду, який підтвердив, що ОСОБА_1 перебував у нетверезому стані. Після цього військовослужбовця було покладено до лазарету під нагляд чергового лікаря до повного протвереження (а.с.7,8);
- висновком щодо результатів медичного огляду особи з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 06.12.2022, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (а.с.9);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 06.12.2022, в яких він вказав, що 06.12.2022 близько обідньої перерви взяв з товаришом дві бутилки горілки по 0,5 л та випив її побратимами відмітивши свято. Провину визнає (а.с.10).
- витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №8 від 11.04.2022 про призначення рядового ОСОБА_1 гранатометником 1 аеромобільного взводу 1аеромобільної роти 1 аеромобільного батальйону (а.с.11);
- військовим квитком ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 24.02.2022 (а.с.12-15);
Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами. У судді відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.
За таких обставин дії правильно кваліфіковані за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Суд неупереджено, всебічно та повно оцінивши всі докази по справі дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, є повністю доведеною.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст.34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є визнання вини.
Обставин, які обтяжують відповідальність правопорушника судом не встановлено.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст.17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, який згідно службової характеристики характеризується негативно (а.с.17), ступінь його вини, майновий стан, обставину, що пом'якшує відповідальність правопорушника та відсутність обставин, які її обтяжують, суд вважає за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, у виді штрафу, оскільки цей вид покарання в даному випадку буде необхідною мірою відповідальності та повністю відповідатиме меті його застосування.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків звільняються від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч.3 ст.172-20, ст. 283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) гривень на р/р - UA968999980313090106000006823, отримувач ГУК у Житомирській області/ТГ смт.Черняхів/21081100, код отримувача 37976485; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету 21081100.
ОСОБА_1 звільнити від сплати судового збору відповідно до п.12 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову суду протягом 10 днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений добровільно не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Згідно ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя Людмила ПРОЦЕНКО