Справа № 466/9132/22
Провадження № 2-о/466/275/22
«05» грудня 2022 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого - судді Кавацюка В.І.
при секретарі Хомляк О.П.
учасники справи: заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2
представник заявників ОСОБА_3
заінтересована особа Шевченківський районний у місті Львові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів)
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , від імені яких діє адвокат Діденко Володимир Євгенович, заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту народження дитини,
14 листопада 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від імені яких діє адвокат Діденко Володимир Євгенович, звернулись в суд із заявою про встановлення факту народження дитини, в якій просять ухвалити рішення, яким встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, дитини жіночої статі, прізвище, ім'я, по батькові якої - ОСОБА_4 , у батьків: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство Україна, мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянство Україна.
Заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим, Україна, народилась дитина жіночої статі на ім'я ОСОБА_4 у батьків: мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянство Україна, батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство Україна.
Батьки дитини перебувають у зареєстрованому шлюбі.
Факт народження дитини підтверджуються доданими до заяви копіями документів, оригінали яких в цей час знаходяться у заявників, а саме: паспорта громадянки України ОСОБА_2 , паспорта громадянина України ОСОБА_1 , свідоцтва про шлюб, медичного свідоцтва про народження серія 35 №060309 від 27 жовтня 2021 року, довідки про народження від 10 листопада 2021 року, з яких вбачається, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферополь АР Крим, Україна, народила дитину жіночої статі.
Відповідно до ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження може бути подана до будь-якого суду України за межами тимчасово окупованої території, незалежно від місця проживання заявника. При цьому положення ст. 317 ЦПК України не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів (постанова Верховного Суду від 27.09.2021 року у справі №756/8168/21).
Стосовно медичних документів, які видані на окупованій території, вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» в редакції Закону № 2217-IX від 21 квітня 2022 року, який набув чинності 07 травня 2022 року, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Разом з тим, відповідні зміни до «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», які затверджені наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 №3307/5) станом на даний час не внесені.
Так, відповідно до п.п.б) п.2, ст.1 Розділу ІІІ «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» підставою державної реєстрації народження є медичне свідоцтво про народження (форма №103-1/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024.
Однак наявні у заявників документи, з яких вбачається факт народження дитини, за формою не відповідають законодавству України, оскільки видані на тимчасово окупованій території, а тому зареєструвати народження дитини у позасудовому порядку вони не мають можливості.
Крім того, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що «держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Цей принцип також був послідовно розвинутий Європейським судом з прав людини (справа «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45, «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016).
При цьому, Європейський суд з праву людини констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного суду, який слід розглядати в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96).
Таким чином, вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документу про реєстрацію народження, виданого закладом, що знаходяться на окупованій території, як доказу, оскільки можливості збору доказів факту народження на окупованій території є істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав заявників та їхньої дитини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
В липні 2022 року заявники через свого представника звернулись за роз'ясненнями до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою зареєструвати народження дитини згідно законодавства України, але їм було усно роз'яснено, що територія АР Крим є тимчасово окупованною територією і в цьому випадку підставою для реєстрації народження дитини є встановлення в судовому порядку факту її народження.
Відповідно до листа-роз'яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (лист від 22.04.2021 № 985/0/208-21) письмова відмова органу державної реєстрації актів цивільного стану не є обов'язковою.
Таким чином, заявники позбавлені можливості зареєструвати народження дитини згідно із законодавством України компетентним державним органом та отримати у подальшому закордонний паспорт для оздоровлення дитини за кордоном, а також разом з дитиною відвідувати своїх знайомих та родичів, які проживають на підконтрольній Україні території, а тому змушені звернутись в суд.
Враховуючи наведені в заяві обставини, просять заяву задовольнити.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова від 15 листопада 2022 року заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , від імені яких діє адвокат Діденко В.Є., про встановлення факту народження дитини прийнято до розгляду за правилами окремого провадження.
В судове засідання, яке було призначено на 05 грудня 2022 року о 12.45 год., заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_5 та їх представник - адвокат Діденко В.Є. не з'явились та від представника заявників ОСОБА_3 до суду подана заява, в якій він просить заяву задовольнити та проводити розгляд справи у їх відсутності.
Представник заінтересованої особи - Шевченківського районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) в судове засідання не з'явився, хоч про час і місце розгляду справи повідомлявся в установленому порядку.
У відповідності до положень ч.2 ст. 247 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання 05 грудня 2022 року за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З'ясувавши дійсні обставини справи, права та обов'язки сторін, дослідивши зібрані по справі докази та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Положеннями ч.ч.1,2 ст. 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батька, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Приписами ч.ч.1, 2, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VI від 1 липня 2010 року визначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно з п.1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VІІ від 15 квітня 2014 року (далі - №1207-VІІ) територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, внутрішні води України цих територій, визначаються тимчасово окупованою територією.
У відповідності до ч.ч.2,3 ст. 9 Закону №1207-VІІ будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Положеннями ч.1 ст.18 Закону №1207-VІІ передбачено, що громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим, Україна, народилась дитина жіночої статі на ім'я ОСОБА_4 .
Мати дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Сімферополь АР Крим, Україна, громадянка України, паспорт серії НОМЕР_1 , який був виданий 30 листопада 2006 року Центральним РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в АР Крим.
Батько дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець селища Миколаївка Сімферопольського району АР Крим, паспорт серії НОМЕР_2 , який був виданий 12 грудня 2008 року Сімферопольським РВ ГУ МВС України в АР Крим.
Батьки дитини перебувають у зареєстрованному шлюбі.
Вищевказані обставини підтверджуються долученими до справи копіями наступних документів, а саме: паспорта громадянки України ОСОБА_2 , паспорта громадянина України ОСОБА_1 , свідоцтва про шлюб, медичного свідоцтва про народження серія 35 №060309 від 27 жовтня 2021 року, довідки про народження від 10 листопада 2021 року, з яких вбачається, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферополь АР Крим, Україна, народила дитину жіночої статі.
У зв'язку з тим, що вказана територія тимчасово окупована російською федерацією, заявники не можуть зареєструвати в органах ДРАЦС народження дитини у відповідності до «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940, та отримати свідоцтво про народження дитини встановленого законодавством України взірця.
Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
На підставі викладеного, дослідивши надані суду копії документів, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту. Задоволення заяви надасть заявникам можливість отримати свідоцтво про народження дитини, видане державним органом України.
Керуючись ст.ст.12, 13, 18, 247, 258, 263, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, ст. 144 Сімейного кодексу України, ст. 7 Законом України «Про громадянство України», ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VI від 1 липня 2010 року, ст. ст. 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VІІ від 15 квітня 2014 року, суд,
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , від імені яких діє адвокат Діденко Володимир Євгенович, заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим, Україна, дитини жіночої статі, прізвище, ім'я та по батькові якої: ОСОБА_4 , у батьків:
батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець селища Миколаївка Сімферопольського району АР Крим, громадянство Україна;
мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Сімферополь АР Крим, Україна, громадянство Україна.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Суддя В. І. Кавацюк