Справа № 459/2502/22 Провадження № 2-а/459/63/2022
Іменем України
12 грудня 2022 року Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Отчак Н.Я.
з участю секретаря Маїк А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Червонограді за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській областіпро скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
21.09.2022 позивач звернувся до суду з позовом до ГУ НП у Львівській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії БАВ № 340551 від 11.08.2022 за ч. 5 ст. 121 КУпАП.
Ухвалою судді від 22.09.2022 позовну заяву залишено без руху, та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків.
28.09.2022 судом відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 07.11.2021 у залі судових засідань Червоноградського міського суду Львівської області, з викликом сторін, яке відкладено на 12.12.2022.
У судове засідання позивач не з'явився, подав письмове клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю подати додаткові докази.
Представник відповідача - у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Після відкриття провадження у справі судом установлено, що справа не підсудна Червоноградському міському суду Львівської області та належить до юрисдикції іншого суду.
Так, згідно з п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У силу ч.1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами.
Як вбачається із адміністративного позову та копії паспорта позивача, останній зареєстрований за адресою: Львівська область, Червоноградський район, с. Воронів.
При цьому, позивач зазначає, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Згідно із ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» під місцем перебування розуміється житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги. Під місцем проживання цей Закон визначає житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), у яких особа отримує соціальні послуги.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», житло - житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, в якому особа постійно або тимчасово проживає; декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади; реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) регулюється Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 (надалі - Порядок).
У відповідності до ч. 1 ст. 4 і ч. 1 ст. 5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та п. 4 і п. 5 вищевказаного Порядку, особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. Громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, які на законних підставах постійно або тимчасово проживають на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його.
Відповідно до п. 2 і п. 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:
1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;
2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;
3) витягу з реєстру територіальної громади.
З дня запровадження доступу до відомчої інформаційної системи, але не пізніше 1 березня 2022 року, інформація про місце проживання (перебування) особи підтверджується також із зазначеної відомчої інформаційної системи.
Отже, чинним законодавством чітко передбачено вимоги до декларування/реєстрації особою місця свого проживання чи перебування, та передбачено документи, які це підтверджують.
Таким чином, пред'явлення позову можливе в суд за зареєстрованим/задекларованим у встановленому законом порядку місцем проживання або місцем перебування позивача, в даному випадку, враховуючи положення ч. 1 ст. 25 КАС України.
Акт від 19.09.2022, доданий до позовної заяви, складеного головою Правління ОСББ «Престиж» Кравець В.В., не є тим документом, який підтверджує зареєстроване/задеклароване у встановленому законом порядку місцем проживання/перебування.
Таким чином, позивачем не надано суду належних доказів про його місце проживання (перебування) в м. Червонограді.
Водночас, адреса відповідача у справі Головного управління Національної поліції у Львівській області - м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3
Отже, цей адміністративний позов подано до Червоноградського міського суду Львівської області з порушенням правил підсудності, встановлених ч.1 ст.25 КАС України.
За змістом пункту 3 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, зокрема, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до юрисдикції іншого суду.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 , не підсудний Червоноградського міського суду Львівської області, на розгляд якого він надійшов, та вважає за необхідне на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України передати цю справу на розгляд до Сокальського районного суду Львівської області за місцем проживання позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 20, 29, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській областіпро скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, передати на розгляд Сокальському районному суду Львівської області (80001, м. Сокаль, пл. Січових Стрільців, 19, е-mail inbox@sk.lv.court.gov.ua).
Копію ували надіслати сторонам по справі.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 12 грудня 2022 р.
Суддя: Н. Я. Отчак