Постанова від 09.11.2006 по справі 11/552

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.2006 р- 17.11.2006р Справа № 11/552

за позовом Статутного територіально-галузевого обь"єднання "Південна залізниця" в особі його відокремленого структурного підрозділу Полтавського будівельно-монтажного експлуатаційного управління, вул.Красноградське шосе, 3, м.Полтава,36030,

до відповідача Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, 36011 м.Полтава, вул.Гоголя, 34,

про Про часткове скасування рішення

Суддя Штофель Т.В.

Представники :

від позивача: Гузенко В.О., дор. № 149 від 12.01.06 р.

Гирич А.М., дор. від 07.11.06 р.

від відповідача: Олійник Н.К , дор. №01-08-1125 від 01.11.05 р.

Розглядається позовна заява про часткове скасування рішення №1430від 04.08.06 р. в частині донарахованих страхових внесків у сумі 888,00 грн., штрафу за неповну сплату страхових внесків у сумі 22769,00 грн.

Позивач на позові наполягає.

Відповідач проти позову заперечує, з мотивів, викладених у відзиві.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд,

ВСТАНОВИВ:

31 липня 2006 року виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена перевірка повноти нарахування сплати та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2005 р. по 01.07.2006 р. у відокремленому структурному підрозділі СТГО "Південна залізниця" - Полтавському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінні. За результатами перевірки був складений акт від 31.07.2006 р., який підписаний посадовими особами Полтавського будівельно-монтажного експлуатаційного управління із запереченнями. Полтавським будівельно-монтажним експлуатаційним управлінням направлено також заперечення на акт перевірки за № БМЕУ-6/01-1/1040 від 01.08.06 р.

На підставі вказаного акту перевірки заступником директора виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесене рішення № 1430 від 04.08.2006 р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних), донарахованих сум внесків в розмірі 23657,00 грн., в тому числі: донараховано страхових внесків - 888,00 грн., штраф за неповну сплату страхових внесків - 22769,00 грн.

Не погодившись із даним рішенням в частині стягнення донарахованих страхових внесків у сумі 888,00 грн., штрафу за неповну сплату страхових внесків у сумі 22769,00 грн., Полтавське будівельно-монтажне експлуатаційне управління СТГО "Південна залізниця" звернулась зі скаргою № БМЕУ-6/01-11/1102 від 10.08.2006 р. на рішення № 1430 від 04.08.2006 р. до директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та до директора виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Рішенням від 10.08.06 р. № 01-07-1057 заступник директора виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомив про відмову в задоволенні скарги Полтавського будівельнор-монтажного експлуатаційного управління СТГО "Південна залізниця", та про визнання правомірними дій виконавчої дирекції Полтавського будівельно-монтажного експлуатаційного управління СТГО "Південна залізниця" на загальну суму 23657,00 грн., у т.ч. донарахованих страхових внесків на суму 888,00 грн. та штрафу за неповну сплату страхових внесків - 22769,00 грн.

Полтавське будівельно-монтажне експлуатаційне управління СТГО "Південна залізниця" не погоджується з рішенням органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо донарахованих внесків до Фонду на накладення штрафних санкцій за порушення законодавства про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у сумі 23657,00 грн.. та вважає дане рішення винесеним з порушенням вимог чинного законодавства і таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав:

В акті перевірки від 31.07.2006 р. зазначене слідуюче. В результаті перевірки було встановлено, що страхувальником на протязі з 01.07.05 р. по 01.07.06 р. не нараховувались т страхові внески на суми витрат, які пов"язані з наданням безкоштовного проїзду (з яких утримувався прибутковий податок), і мало місце зменшення Фонду оплати праці на 22769,00 грн., у разі чого страхові внески не сплачені на суму 888,00 грн., в т.ч. нарахувань 2,9 % на суму 660,31 грн. та утримань 1 % на суму 227,69 грн., чим порушено ст.21 п.1 п.2 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування" та прийняті відповідно до нього інші нормативно-правові акти. Згідно ст.21 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування" і ст.1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов"язкового державного соціального страхування" страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних виплат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, які визначаються згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" та підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб. Відповідно до пункту 2.2.10 "Інструкції із статистики заробітної плати", затвердженою наказом Державного Комітету статистики України від 13.01.04 р. № 5, витрати, пов"язані з наданням безкоштовного проїзду працівникам залізничного транспорту, включаються до Фонду додаткової заробітної плати. Тому ці суми витрат входять до фонду оплати праці і з них мають справлятися страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Крім того, вартість безкоштовного проїзду, як додаткове благо, повинно включатись до складу загального місячного оподаткованого доходу працівника. Структура заробітної плати визначена ст.2 зазначеного закону , де встановлено , що до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік , премії за спеціальними системами та положеннями , компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати , які не передбачені актами чинного законодавства , або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

У пункті 1.1 статі 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" зазначено, що додаткові блага - це грошові кошти, матеріальні або не матеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платникові податку його працедавцем "якщо такий дохід не є заробітною платою або виплатою, відшкодуванням або компенсацією за цивільно-правовими договорами, укладеними з таким платником податку."

Таким чином, з системного аналізу норм Закону України "Про оплату праці" та Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", можна зробити висновок, що виплати, пов"язані з оплатою вартості безоплатного проїзду працівникам залізничного транспорту, відносяться до додаткових благ, які працівники отримують від підприємства з яким перебувають у трудових відносинах. Тобто, витрати пов"язані з оплатою вартості безкоштовного проїзду, не можуть включатися до фонду додаткової заробітної плати. Фонд додаткової заробітної плати є безпосередньою складовою частиною фонду заробітної плати, до якого входять лише витрати, пов"язані з нарахуванням заробітної плати працівникам за виконану ними роботу, і не може входити до складу об"єктів, з яких здійснюється утримання внесків до державних загальнообов"язкових соціальних фондів.

Відповідно до п.5.6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" до складу валових витрат платника податку відносяться витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат, виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт (послуг), згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені за домовленістю сторін.

Відповідно до ст.16 Закону України "Про залізничний транспорт" соціальний захист працівників залізничного транспорту загального користування здійснюється у встановленому порядку згідно з чинним законодавством України. Працівники залізничного транспорту загального користування та члени їх сімей (утриманці) користуються правом на безплатний проїзд залізничним транспортом. Порядок та умови надання цих та інших пільг встановлюються Кабінетом Міністрів України, колективними договорами та угодами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 160 "Про реалізацію частини другої та третьої статті 16 Закону України "Про залізничний транспорт" встановлено, що витрати підприємств залізничного транспорту, пов"язані з безоплатним проїздом зазначених осіб не включаються до складу валових витрат підприємств.

Таким чином, право працівників залізничного транспорту на безоплатний проїзд є соціальним захистом, право на який зберігається також за працівниками залізничного транспорту, які вийшли на пенсію по інвалідності чи за віком, або були переведені на іншу роботу в цій галузі внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання.

Посилання у акті перевірки на п.2.2.10 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженій Наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5 щодо включення до складу фонду оплати праці витрат, пов"язаних із наданням безкоштовного проїзду працівникам залізничного транспорту, є необґрунтованими, оскільки:

По-перше, у п.1.1 Інструкції чітко закріплено , що "Інструкція не застосовується для визначення складових фонду оплати праці, як баз и для нарахування внесків до фондів загальнообов"язкового державного соціального страхування". Інструкція розроблена для здійснення статистичних спостережень;

По-друге, Інструкція є підзаконним нормативним актом і не може змінювати норми, закладені Законом України "Про оплату праці" щодо визначення поняття "заробітна плата", у тому числі "додаткова заробітна плата", а також постановою КМУ від 21.02.2001 р. № 160.

Отже, положення п.2.2.10 Інструкції № 5 не може вважатися імперативним приписом, який зобов"язує включати такі виплати до складу оплати праці для нарахування внесків до фондів загальнообов"язкового соціального страхування.

На підтвердження цього висновку слідує наступне. На виконання положень, закріплених чинними законами, Держкомстат України своїм листом від 23.03.2004 р. № 01-3-01-9/126 надав роз"яснення, в яких визначив ряд витрат, що віднесені в інструкції № 5, з метою отримання статистичної інформації по застосуванню статистичних спостереження х до фонду оплати праці, такими, що не включаються у витрати з оплати праці, зокрема : "витрати, пов"язані з наданням безкоштовного проїзду працівникам залізничного транспорту".

Таким чином, рішення виконавчої дирекції Полтавського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 04.08.06 № 1430 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов"язкове державне соціальне страхування в частині донарахування страхових внесків - 23657,00 грн. є незаконним.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

1.Скасувати частково рішення виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 1430 від 04.0806 р. в частині донарахування страхових внесків у сумі23657,00 грн. за неповноту сплати страхових внесків.

2.Стягнути з Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, 36011 м.Полтава, вул.Гоголя, 34 (р/р 25601700000185 в АППБ "Аваль", МФО 331605, ЗКПО 21052432) на користь Статутного територіально-галузевого обь"єднання "Південна залізниця" в особі його відокремленого структурного підрозділу Полтавського будівельно-монтажного експлуатаційного управління, вул.Красноградське шосе, 3, м.Полтава,36030 (р/р 260040589321 в ХФ АБ "Експрес-Банк" м.Харків, МФО 350716, ЗКПО 33605258) - держмито у розмірі 3,40 грн.

Видати виконавчий лист.

Суддя Штофель Т.В.

Постанова набирає чинності в порядку, встановленому ст.254 КАСУ та може бути оскаржена згідно ст.186 КАСУ.