П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
13 грудня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/9343/22
Категорія: 112010200 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту: 06.09.2022 р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі - ГУПФ) України в Одеській області про:
- визнання протиправною відмову ГУПФ України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 по інвалідності з 10 травня 2021 року відповідно до ст. 50 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та де яких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон №2262-XII);
- зобов'язання ГУПФ України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 10 травня 2021 року відповідно до ст. 50 Закону №2262-XII, з урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ. У зв'язку з встановленням 15 жовтня 2014 року ІІ групи інвалідності безтерміново, позивач 10 травня 2022 року звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії по інвалідності з 10 травня 2021 року. В свою чергу, відповідачем протиправно застосовано ч.3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) та призначено пенсію по інвалідності з моменту подання заяви.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що Законом №2262-ХІІ порядок переходу пенсіонерів з числа військовослужбовців та деяких інших категорій громадян з одного виду пенсій на інший не визначений, а тому пенсійним органом правомірно застосовано положення п.3 ст. 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ГУПФ України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що ч.3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Частина 3 ст. 45 Закону №1058-IV регламентує порядок переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, призначених виключно в рамках Закону №1058-IV, схвалення судом застосування Управлінням в якості аналогії Закону №1058-IV (ч.3 ст. 45) для підстави відмови у призначенні йому пенсії з 10 травня 2021 року, правовідносини призначення якої однозначно врегульовано Законом, є порушенням судом норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Крім того, апелянт вказує, що із зазначеного судом першої інстанції протоколу від 10 травня 2022 року за пенсійною справою №1504028144 МНС (копію додано до позовної заяви) однозначно видно, що саме призначено з 10 травня 2022 року, згідно із Законом пенсію по інвалідності, а не переведено з одного виду пенсії на інший, що підтверджує факт здійснення Управлінням призначення пенсії по інвалідності, а не переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності.
У відзиві ГУПФ України в Одеській області на апеляційну скаргу вказується, що вимоги, викладені у апеляційній скарзі є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 , перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ України в Одеській області та отримував до 10 травня 2022 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
16 жовтня 2019 року позивачу встановлено ІІ групу iнвалiдностi безтерміново, відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №715972.
10 травня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії по інвалідності з 10 травня 2021 року.
В свою чергу, відповідачем застосовано ч.3 ст. 45 Закону №2262-ХІІ та призначено пенсію по інвалідності з моменту подання заяви.
ГУПФ України в Одеській області призначило позивачу пенсію по інвалідності з моменту подання заяви, тобто з 10 травня 2022 року, що підтверджується протоколом від 10 травня 2022 року. за пенсійною справою №1504028144 (МНС).
20 червня 2022 року ОСОБА_1 повторно звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії по інвалідності з 10 травня 2021 року.
Листом від 04 липня 2022 року за №10518-8347/0-02/08-1500/22 відповідач повідомив про відсутність підстав для призначення пенсії по інвалідності з 10 травня 2021 року, оскільки відповідно до п.3 ст. 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що переведення з одного виду пенсії на інший відбувається тільки у разі, якщо такі пенсії призначені на підставі одного закону, поряд з цим, якщо особа має право на отримання декількох видів пенсії, які визначені різними законами, і отримувала пенсію на підставі одного закону та згодом виявила бажання отримувати пенсію, яка передбачена іншим законом, то у такому випадку переведення з одного виду пенсії на інший унеможливлене, оскільки такі дії не врегульовані діючим законодавством про пенсійне забезпечення, тому відбувається призначення пенсії в порядку, визначеному іншим законом для первісного звернення особи до органу ПФУ за призначенням такого виду пенсії.
Суд першої інстанції зазначив, що в даному випадку, позивач виявив бажання отримувати пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ, тобто змінити вид пенсії з пенсії по вислуги років на пенсію по інвалідності на підставі того самого закону.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУПФ України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ч.2 ст. 19 Конституції України ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ч.1 ст. 44, ч.ч.3, 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 5 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та де яких інших осіб".
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 5 Закону №2262-XII особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби. На підставах, установлених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначаються також пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, позбавленим військових або спеціальних звань (у тому числі під час перебування їх у запасі або у відставці), а також звільненим зі служби у зв'язку із засудженням за умисне кримінальне правопорушення, вчинене з використанням свого посадового становища, або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, та членам їх сімей.
Відповідно до ч.1 ст. 44 Закону №1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно ч.3 ст. 45 Закону №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Частиною 5 ст. 45 Закону №1058-IV передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Тобто, переведення з одного виду пенсії на інший відбувається тільки у разі, якщо такі пенсії призначені на підставі одного закону, поряд з цим, якщо особа має право на отримання декількох видів пенсії, які визначені різними законами, і отримувала пенсію на підставі одного закону та згодом виявила бажання отримувати пенсію, яка передбачена іншим законом, то у такому випадку переведення з одного виду пенсії на інший унеможливлене, оскільки такі дії не врегульовані діючим законодавством про пенсійне забезпечення, тому відбувається призначення пенсії в порядку, визначеному іншим законом для первісного звернення особи до органу ПФУ за призначенням такого виду пенсії
Крім того, п.4.1 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ОСОБА_1 отримував до 10 травня 2022 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.
Разом з тим, апелянт звернувся до ГУПФ України в Одеській області з заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ - 10 травня 2022 року.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону №2262-ХІІ, до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії по інвалідності на підставі Закону №2262-ХІІ, має місце саме переведення на інший вид пенсії у межах одного Закону як це передбачено ч.3 ст. 45 Закону №1058-IV, а не призначення іншої пенсії.
Крім того, колегія суддів не приймає посилання апелянта на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 09 червня 2021 року у справі №367/1276/17 та від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, щодо застосування норм права в аналогічних правовідносинах, оскільки правовідносини у цій справі не є подібними до правовідносин у наведених справах.
З урахуванням наведених обставин, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що ОСОБА_1 виявив бажання отримувати пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ, тобто змінити вид пенсії з пенсії по вислуги років на пенсію по інвалідності на підставі того самого закону, а тому ГУПФ України в Одеській області, з урахуванням вимог чинного законодавства, вірно встановлено дату призначення апелянту пенсії по інвалідності - 10 травня 2022 року.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2022 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 13 грудня 2022 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.