Постанова від 07.12.2022 по справі 160/3282/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2022 року м. Дніпросправа № 160/3282/22

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Щербака А.А., Баранник Н.П.,

за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційні скарги Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року (суддя 1-ї інстанції Сліпець Н.Є.) у справі №160/3282/22 за позовом Акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11.02.2022р. Акціонерне товариство “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” звернулось до суду з позовом, з руахуванням ухвали суду про залучення до участі в справі у якості другого відповідача у справі, до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про:

- визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації ДПС України №110/ГПК/99-00-05-02-06 від 21.01.2022 року;

-зобов'язання ДПС України надати AT “КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ” нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року у справі №160/8866/20, залишене без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.11.2021 року у справі №160/8866/20;

- визнання неправомірними дії ДПС України з неприйняття уточнюючих податкових декларацій AT “КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ” з рентної плати за період II, III, IV квартали 2020 року, поданих на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати;

- зобов'язання ДПС України вчинити дії з прийняття уточнюючих IV квартали 2020 року, поданих на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати та відображення в інтегрованій картці АТ “КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ” переплати з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в загальному розмірі 200394435,30 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 12.06.2020 року Публічне акціонерне товариство “Криворізький залізорудний комбінат” звернулось до Державної податкової служби України із запитом №53-14/1475 про надання письмової індивідуальної податкової консультації щодо застосування змін, які не мають інші періоди набрання чинності, закріплені в п.1 Розділу II Прикінцеві положення Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” №466-IX від 16.01.2020 року, з урахуванням принципу стабільності, тобто не з дати набрання чинності Законом - 23.05.2020 року, - а з 01.01.2021 року. Державною податковою службою України надана індивідуальна податкова консультація №2775/6/99-00-05-01-02-06/ІПК від 10.07.2020 року, яка була визнана протиправною та скасована судом. Проте, у подальшому Державною податковою службою України надана нова індивідуальна податкова консультація №110/ІПК/99-00-05-02-06 від 21.01.2022 року, в якій Державна податкова служба України, посилаючись на лист Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики від 18.01.2022 року №04-32/10-2022/12506, зазначає, що зміни ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, набрали чинності 23.05.2020 року. Позивач вважає, що висновок, покладений в основу індивідуальної податкової консультації №110/ІПК/99-00-05-02-06 від 21.01.2022 року є, хибним, та таким, що не відповідає висновкам суду, а індивідуальну податкову консультацію неправомірною та такою, що підлягає скасуванню. Також, як наслідок, вважає неправомірними дії ДПС України з неприйняття уточнюючих податкових декларацій з рентної плати за період II, III, IV квартали 2020 року, поданих на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року позов задоволено.

Відповідачами на вказане рішення суду подані апеляційні скарги, в яких посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга Головного управління ДПС у Дніпропетровській області обґрунтована тим, що висновки спірної індивідуальної податкової консультації є обґрунтованими та жодним чином не протирічать положенням чинного законодавства, а подані уточнюючі податкові декларації з порушенням норм ст. 48 ПК України.

Апеляційна скарга ДПС України обґрунтована тим, що висновки спірної індивідуальної податкової консультації є обґрунтованими, оскільки Закон №466 набрав чинності 23.05.2020р., а отже норми ПК України застосовуються з цієї дати. Щодо подання уточнюючих податкових декларацій, такі повинні відповідати нормі ст. 48 ПК України.

Позивачем подано відзив на апеляційні скарги в яких просить відмовити у задоволенні скарг, оскільки судом прийнято обґрунтоване рішення.

Справа розглядалась із застосування режиму відеоконференції.

Представники відповідачів в судовому засіданні підтримали доводи апеляційних скарг, просили їх задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи поданих відзивів, просив відмовити у задоволенні апеляційних скарг.

Перевіривши обґрунтованість рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Акціонерне товариство “Криворізький залізорудний комбінат” зареєстроване як юридична особа 30.07.2001 року, перебуває на податковому обліку в Офісі великих платників податків ДПС, основний вид діяльності - 07.10 - добування залізних руд.

12.06.2020 року Акціонерне товариство “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” звернулось до Державної податкової служби України із запитом №53-14/1475 про надання письмової індивідуальної податкової консультації щодо застосування змін, які не мають інші періоди набрання чинності, закріплені в п.1 Розділу II Прикінцеві положення Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” №466-ІХ від 16.01.2020 року, з урахуванням принципу стабільності, тобто не з дати набрання чинності Законом - 23.05.2020, - а з 01.01.2021 року.

На виконання вимог запиту 10.07.2020 року Державною податковою службою України була надана індивідуальна податкова консультація №2775/6/99-00-05-01-02-06/ІПК, з якої вбачається, що Закон України №466-ІХ опубліковано у виданні “Голос України” №84 (7341) 22.05.2020 року, а пунктом 1 Розділу II “Прикінцеві положення” Закону №466 встановлено набрання ним чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, тому його положення, зокрема в частині адміністрування рентної плати набрали чинності та мають застосовуватись з 23.05.2020 року.

Разом із вказаною індивідуальною консультацією, на адресу АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” супровідним листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №68516/10/04-36-57-30-12 від 13.07.2020 року було надіслано інформаційний лист Державної податкової служби України №11410/7/99-00-04-03-03-07 від 10.07.2020 року, яким роз'яснено, що зміни, внесені до ставок та механізму сплати рентної плати за користування надрами Законом України №466-ІХ, мають застосовуватись з 23.05.2020 року.

АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” не погодилось із висновками покладеними в основу вказаної індивідуальної податкової консультації та роз'ясненням Державної податкової служби України, у зв'язку з чим, оскаржило останню у Дніпропетровському окружному адміністративному суді.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року позовні вимоги АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” по справі №160/8866/20 були задоволені, а саме: скасовано індивідуальну податкову консультацію №2775/6/99-00-05-01-02-06/ІПК від 10.07.2020 року.

У вказані справі, судом встановлено, що АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” сплатило суми рентної плати за користування надрами з урахуванням змін, що були внесені Законом України №466-ІХ, на рахунки Держказначейства, а саме:

- за II квартал 2020 року платіжними дорученнями №15155 від 19.08.2020 на суму 24 251 138,23 грн., №15154 від 19.08.2020 на суму 24 563 851,18 грн., №15156 від 19.08.2020 на суму 17 331 191,12 грн., №15157 від 19.08.2020 на суму 25 827 729,66 грн.;

- за III квартал 2020 року платіжними дорученнями №21820 від 19.11.2020 на суму 2 977 976,00 грн., №21819 від 19.11.2020 на суму 19 163 340,26 грн., №21818 від 19.11.2020 на суму 49 015 303,20 грн., №21820 від 19.11.2020 на суму 29 756 613,28 грн., №21817 від 19.11.2020 на суму 37 123 716,96 грн.;

- за IV квартал 2020 року платіжними дорученнями №3234 від 19.02.2021 на суму 11 844 800,00 грн., №3235 від 19.02.2021 на суму 69 669 465,81 грн., №3236 від 19.02.2021 року на суму 19 451 961,36 грн., №3237 від 19.02.2021 на суму 59 136 798,90 грн., №3234 від 19.02.2021 на суму 41 829 427,84 грн.

Листом №53-14/350 від 09.02.2021 року АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” звернулось до Державної податкової служби України з проханням надати нову індивідуальну податкову консультацію, з урахуванням висновків, викладених у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8866/20 від 08.10.2020 року, яке набрало законної сили 22.01.2021 року.

31.03.2021 року Державною податковою службою України була надана нова індивідуальна податкова консультація №1306/ІПК/99-00-05-02-06, в якій зазначено, що зміни, які не мають інші періоди набрання чинності, закріплені в п.1 Розділу II Прикінцеві положення Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” №466-ІХ від 16.01.2020, з урахуванням принципу стабільності, набувають чинності не раніше наступного бюджетного року, тобто з 01.01.2021 року.

Разом із вказаною індивідуальною консультацією, на адресу АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” листом №3684/7/99-00-04-01-01-07 від 10.02.2021 року надійшли рекомендації щодо особливостей заповнення податкової звітності з рентної плати та екологічного податку, яка передбачає відображення відповідних показників, які слід використовувати для внесення відповідних змін до податкової звітності, зокрема, відображення у відповідних рядках декларації кодів КОАТУУ.

16.04.2021 року, керуючись новою індивідуальною податковою консультацією, АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” реалізуючи право на застосування ставки рентної плати за користування надрами 8% та коригуючого коефіцієнту до цієї ставки у розмірі 0,7 для розрахунку сум рентної плати за користування надрами за період з 23.05.2020 року по 31.12.2020 року, було подано уточнюючі податкові декларації за період II, III, IV квартали 2020 року на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року по справі №160/8866/20, які було заповнено з урахування рекомендацій, наданих листом ДПС №3684/7/99-00-04-01-01-07 від 10.02.2021 року.

У подальшому, листом від 20.04.2021 року №19127/6/04-36-04-10-11 Державна податкова служба звернулась до АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” із запитом про надання інформації з питання подання товариством уточнюючих податкових декларацій з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин із застосуванням ставки рентної плати 8% з коригуючим коефіцієнтом 0,7 за весь період з II по IV квартали 2020 року.

Також, листом від 20.04.2021 року №19128/6/04-36-04-10-11 Державна податкова служба повідомила, що подані уточнюючі податкові декларації не вважаються податковою звітністю, оскільки АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” невірно зазначено найменування контролюючого органу до якого подається декларація. При цьому, в чому саме полягає невірність зазначення контролюючого органу, до якого товариством подаються податкові декларації з рентної плати за надра, в листі не зазначено.

27.04.2021 року АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” повторно подано уточнюючі податкові декларації за період II, III, IV квартали 2020 року на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року по справі №160/8866/20, які було заповнено з урахування рекомендацій, наданих листом ДПС №3684/7/99-00-04-01-01-07 від 10.02.2021 року.

Проте, листом від 30.04.2021 року №22015/6/04-36-04-10-11, Державна податкова служба України повідомила, що подані уточнюючи податкові декларації не вважаються податковою звітністю, оскільки АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” невірно зазначено код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ за місцезнаходженням контролюючого органу.

07.05.2021 року АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” знову подано уточнюючі податкові декларації за період II, III, IV квартали 2020 року на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року по справі №160/8866/20, які було заповнено з урахування рекомендацій, наданих листом ДПС №22015/6/04-36-04-10-11 від 30.04.2021 року.

Листом від 11.05.2021 року №53-14/1175 АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” направив на адресу Державної податкової служби України відповідь на лист №19127/6/04-36-04-10-11 від 20.04.2021, в якому надав пояснення причин подання уточнюючих податкових декларацій, з урахуванням висновків суду у справі №160/8866/20, та виданої на його виконання індивідуальної податкової консультації №1306/ІПК/99-00-05-02-06 від 31.03.2021 року.

Листом від 14.05.2021 року №24758/6/04-36-04-10-11, Державна податкова служба України повідомила, що подані уточнюючи податкові декларації не вважаються податковою звітністю, оскільки АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” невірно зазначено код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ, а саме необхідно зазначити код органу за КОАТУУ, вказаний у рядку 2 податкової декларації, до якої додається цей розрахунок.

18.05.2021 року АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” повторно подано уточнюючі податкові декларації з урахуванням усіх попередніх зауважень.

Листом від 21.05.2021 року №27346/6/04-36-04-10-17 Державна податкова служба України повідомила, що подані уточнюючи податкові декларації не вважаються податковою звітністю, оскільки аналіз поданих АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” уточнюючих податкових декларацій свідчить про помилки, що містяться у визначенні обов'язкових реквізитів. При цьому, в чому саме полягають ці помилки, ДПС не зазначено.

Листом від 07.06.2021 року №12741/6/99-00-05-02-06 Державна податкова служба України повідомила, що ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.05.2021 року відкрито апеляційне провадження у справі №160/8866/20 за апеляційною скаргою ДПС на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 в адміністративній справі №160/8866/20, отже, вказане рішення є таким, що не набрало законної сили й відкликає індивідуальну податкову консультацію №1306/ІПК/99-00-05-02-06, як передчасну.

02.11.2021 року Третім апеляційним адміністративним судом винесено постанову у справі №160/8866/20, якою відмовлено у задоволенні апеляційної скарги Державної податкової служби України, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8866/20 від 08.10.2020 року залишено без змін.

07.12.2021 року, на підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 02.11.2021 року у справі №160/8866/20, АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” подано до Криворізької північної ДПІ ДПС у Дніпропетровській області уточнюючі податкові декларації за період II, III, IV квартали 2020 року на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Листом від 13.12.2021 року №96977/6/04-36-04-09-11, Державна податкова служба України повідомила, що подані 07.12.2021 року уточнюючі податкові декларації не вважаються податковою звітністю, оскільки в них встановлено невідповідність даних зазначених в п.2 податкових декларацій реєстраційним даним платника податків, які містяться в податкових базах органів ДПС України, наданих платником податків, а саме даних електронної адреси та тел./факс.

Листом від 21.12.2021 року №53-14/3444 АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” повідомило Державну податкову службу України про підтвердження судом апеляційної інстанції у справі №160/8866/20 правомірності дій платника податків щодо реалізації права застосування змін, внесених Законом України №466-ІХ з 01.01.2021 року, й про підстави подання 07.12.2021 року нових уточнюючих декларацій, прийняття яких підтверджується квитанціями №2 Державної податкової служби України, проте відомості про подання яких не відображено в інтегрованих картках в електронному кабінеті платника податків, у зв'язку з чим просило пояснити причини невиконання рішення суду, яке набрало законної сили.

24.12.2021 року, на підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі №160/8866/20, АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” знову подає до Державної податкової служби України уточнюючі податкові декларації за період II, III, IV квартали 2020 року на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та направляє лист №53-14/3541 від 30.12.2021 року.

Листом від 31.12.2021 року №102938/6/04-36-04-09-11, Державна податкова служба України повідомила, що подані 24.12.2021 року уточнюючі податкові декларації не вважаються податковою звітністю, оскільки в них невірно відображено міжміський код. Так, ДПС вважає, що це є порушенням вимог п.48.3 статті 48 Податкового кодексу України, оскільки місцезнаходження платника податків є обов'язковим реквізитом.

У подальшому, 18.01.2022 року АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” знову подало до Державної податкової служби України уточнюючі податкові декларації за період II, III, IV квартали 2020 року на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Проте, листом від 24.01.2022 року №5642/6/04-36-04-09-11, Державна податкова служба України повідомила, що подані 18.01.2022 року уточнюючі податкові декларації не вважаються податковою звітністю, оскільки в них невірно відображено податкову адресу підприємства, оскільки в базах даних ДПС наявна інформація про іншу податкову адресу товариства.

У подальшому, після отримання нової індивідуальної податкової консультації, наданої Державною податковою службою України від 31.03.2021року №1306/ІПК/99-00-05-02-06, з урахуванням висновків суду у справі №160/8866/20, АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” неодноразово подавало до органів ДПС уточнюючі податкові декларації за період II, III, IV квартали 2020 року на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобутку корисних копалин, прийняття яких підтверджується, зокрема, листами Державної податкової служби України, наявними в матеріалах справи.

26.01.2022 року на адресу АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” від Державної податкової служби України надійшла нова індивідуальна податкова консультація №110/ІПК/99-00-05-02-06 від 21.01.2022 року, в якій Державна податкова служба України, посилаючись на лист Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики від 18.01.2022 року №04-32/10-2022/12506, зазначає, що зміни ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, набрали чинності 23.05.2020 року.

Позивач не погодившись щодо обґрунтованості винесення податковим органом індивідуальної податкової консультації від 21.01.2022 року №110/ІПК/99-00-05-02-06, а також неприйняття уточнюючих податкових декларацій з рентної плати звернувся до суду із зазначеним позовом.

Суд першої інстанції задовольняючи позов дійшов висновку про недотримання контролюючим органом при наданні нової індивідуальної податкової консультації №110/ІПК/99-00-05-02-06 від 21.01.2022 року, такої обов'язкової умови, як відповідність висновкам суду, та формування висновку про застосування норм податкового законодавства всупереч висновкам суду, свідчить про невиконання обов'язку, передбаченого п.53.2 статті 53 ПК України,, а підстави відмови у прийнятті уточнених податкових декларацій є формальними та не відповідають причинам, визначеним ст.ст. 48, 49 ПК України.

Переглядаючи судове рішення, колегія суддів суду апеляційної інстанції доходить наступних висновків.

Відповідно до підпункту 14.1.172-1 п. 14.1 ст. 14 ПК України, індивідуальна податкова консультація - роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.

Відповідно до приписів пунктів 52.1, 52.2, 52.3, 52.4 ст. 52 ПК України, за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Згідно п. 52.2 ст. 52 ПК України, індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Стаття 53 ПК України визначає наслідки застосування податкових консультацій.

Враховуючи норми законодавства, обов'язковими складовими письмової податкової консультації є:

- опис питань, що порушуються платником податків;

- обґрунтування застосування норм законодавства з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків;

- висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Індивідуальна податкова консультація (допомога контролюючого органу) надається платнику податків для правильності застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності, має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому така консультація надана.

При цьому, надаючи податкову консультацію, контролюючий орган не встановлює (змінює чи припиняє) відповідну норму законодавства, а лише надає роз'яснення щодо практичного її застосування.

Як свідчать встановлені обставини справи, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року у справі №160/8866/20, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.11.2021 року, встановлено, що відповідно до Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” від 16 січня 2020 № 466-ІХ, зміни до порядку формування рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, зміни до розмірів коригуючого коефіцієнту до ставок рентної плати, зміни до розділу ПІ Податкового кодексу України “Податок на прибуток”, щодо зміни вартісних критеріїв віднесення МНМА до складу основних засобів, застосування “Виробничого методу” до нарахування амортизації, внесення змін до переліку доходів та витрат, що впливають на фінансовий результат тощо, набрали чинності з 23.05.2020.

Висновки вказаного судового рішення мотивовані наступним.

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” від 16 січня 2020 № 466-ІХ, внесено зміни до великої кількості елементів податків та зборів, податкових пільг та механізмів обчислення та справляння податків та зборів, а тому, з урахуванням принципу стабільності та дати набрання чинності Законом, мають набувати чинності не раніше наступного бюджетного року, тобто з 01.01.2021.

В частині наведених вище змін, цей принцип порушено, оскільки зміни були внесені фактично протягом бюджетного року, отже, склалась ситуація, коли порядок внесення змін до Податкового кодексу України порушує інші частини даного Кодексу.

Таким чином, прийняття рішення платником податків про застосування змін до Податкового кодексу України, внесених Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” від 16 січня 2020 № 466-ІХ, з урахуванням принципу стабільності, тобто з 01.01.2021, - повинно трактуватись на користь такого платника податків.

Отже, обставини трактування застосування змін, в частині ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, внесених до Податкового кодексу України Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” №466-ІХ від 16.01.2020 року, а саме те, що вказані зміни з урахуванням принципу стабільності, набувають чинності не раніше наступного бюджетного року, тобто з 01.01.2021 року №466-ІХ, є такими, що не підлягають доказуванню.

Враховуючи зазначене, є вірними висновки суду першої інстанції, що вказані обставини, при наданні оскаржуваної індивідуальної податкової консультації від 21.01.2022 року №110/ІПК/99-00-05-02-06, залишив поза увагою контролюючий орган, а відповідач - Державна податкова служба України, при наданні спірної індивідуальної податкової консультації, фактично, залишив поза увагою рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року у справі №160/8866/20, яке є таким, що набрало законної сили, оскільки оскаржена індивідуальна податкова консультація надана на виконання саме вказаного судового рішення.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про скасування індивідуальної податкової консультації від 21.01.2022р.

Доводи скаржника зводяться по суті до дати набрання чинності Закону №466, проте у зверненні позивача про отримання індивідуальної податкової консультації постало питання про отримання такої стосовно внесенням вказаним Законом №466 змін до порядку формування рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, змін до розмірів коригуючого коефіцієнту до ставок рентної плати, змін до розділу ІІІ ПК України “Податок на прибуток” тощо, та застосування таких з урахуванням пп.4.1.9 п.4.1 ст. 4 ПК України.

Зазначене було залишено поза увагою при наданні індивідуальної податкової консультації, про що обуло вказано і у судовому рішенні у справі №160/8866/20 та залишилися поза увагою контролюючого органу при надання індивідуальної податкової консультації від 21.01.2022 року №110/ІПК/99-00-05-02-06.

Щодо визнання протиправними дій (бездіяльності), в частині неприйняття уточнених податкових декларацій з рентної плати за користування надрами, та зобов'язання відобразити зміни, що вносяться до податкової звітності платника податків уточненими податковими деклараціями з рентної плати за період II, III, IV квартали 2020 року на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати, то судом встановлено та не спростовується відповідачами, що позивачем неодноразово були подані такі декларації.

Так стаття 48 ПК України встановлює вимоги до складення податкової декларації. Так податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Пункт 48.3 ст. 48 ПК України визначає такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність ;дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); інформація про додатки, що додаються до податкової декларації та є її невід'ємною частиною; ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Відповідно до положень п. 49.8. статті 49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Як свідчать встановлені обставини справи, з листів Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, підстави відмови у прийнятті уточнених податкових декларацій АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” з рентної плати за період II, III, IV квартали 2020 року, поданих на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати, підставами зазначено - не відповідають даним електроні адреса, тел/факс; міжміський код, невірна податкова адреса (а.с. 61, 62, 67, 71).

Проте, враховуючи норми ст. 48, 49 ПК України, є вірними висновки суду першої інстанції, що неприйняття звітності - уточнених податкових декларацій АТ “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗНОРУДНИЙ КОМБІНАТ” з рентної плати за період II, III, IV квартали 2020 року, поданих на зменшення податкового зобов'язання з рентної плати, не відповідають причинам, визначеним статтями 48, 49 Податкового кодексу України, та є формальними.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційних скарг та скасування рішення.

Керуючись ст.ст. 315, ст. 316, ст.ст. 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року у справі №160/3282/22- залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 13 грудня 2022 року.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник