09 грудня 2022 року м. Дніпросправа № 1140/3063/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі
апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, ОСОБА_1 ,
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року (головуючий суддя Пасічник Ю.П.)
у справі № 1140/3063/18
за позовом ОСОБА_1 ,
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області,
про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з 01.01.2018;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати позивачеві пенсію в розмірі 64% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з 01.01.2018 та здійснити виплату позивачеві суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач перерахував з 01.01.2018 призначену позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсію, але протиправно виплачував позивачу пенсію за період з 01.01.2018 з врахуванням розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №103, оскільки вказаним Законом не визначене та не передбачене право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри виплати перерахованих пенсій.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 64% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з 05.03.2019.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду мотивовано тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 є нормативно-правовим актом, який, з огляду на положення ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, є обов'язковим у застосуванні органами пенсійного фонду при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови.
Суд першої інстанції встановив, з 01.01.2018 пенсію позивачу перераховано з урахуванням попередньої суми пенсії та підвищення, що відповідає ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанові Кабінету Міністрів України №103. У період з 01.01.2018 по 04.03.2019 відповідач не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України №103.
З 05.03.2019 судом встановлений факт порушення відповідачем виплати позивачу перерахованої пенсії у зв'язку з визнанням нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції частково та ухвалити нове рішення, яким визнати протиправним дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача за рахунок виплати 50% суми підвищення за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 та виплати 75% за період з 01.01.2019 по 05.03.2019; зобов'язати відповідача доплатити заборговану частину пенсії, однією сумою, за період починаючи з 01.01.2018 по 05.03.2019 з урахуванням її 100% розміру, у сумі 9159,36 грн. та раніше частково виплаченої пенсії.
Позивач, посилаючись на ч.2 ст.55 Закону № 2262-ХІІ, ч.1 ст.49 Закону №1058-IV наполягає на незаконності дій відповідача, вказує, що суд не надав оцінки діям відповідача, у якого існує обов'язок перевірити дії на відповідність Конституції України. Також суд не врахував, що Кабінету Міністрів України не надано право встановлювати умови, порядок та розмір пенсійних виплат, тому фактично Кабінет Міністрів України перевищив свої повноваження.
Також, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії проведено позивачу на виконання постанов Кабінету Міністрів України, що узгоджується із приписами ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ в частині наданого Уряду права встановлювати умови перерахунку пенсії. На думку відповідача, висновок суду про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу станом на 01.03.2018, з 05.03.2019 у розмірі 100% суми підвищення пенсії є хибним. Пенсія позивачу виплачується в розмірах, визначених нормами чинного законодавства.
Позивач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити без задоволення апеляційну скаргу відповідача, вказує, що в апеляційній скарзі відповідач не обґрунтував свої вимоги, не зазначив, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справ та(або) застосування норм права.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції (ч.5 ст.308 КАС України).
Під час розгляду апеляційної скарги провадження у справі ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.08.2020 зупинялось до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №440/4978/19.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачу - ОСОБА_1 з 01.03.2012 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ в розмірі 58% грошового забезпечення, а в подальшому згідно перерахунку стажу для обчислення пенсії в розмірі 64 % грошового забезпечення.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №213 від 12.04.2018, виданої Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області (а.с.13 т.1), позивачу з 01.01.2018 перераховано раніше призначену пенсію.
Відповідно до складеного відповідачем розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі для ОСОБА_1 основний розмір його пенсії склав 9159,36 грн. З надбавками розмір пенсії складає 10656,36 грн.
З урахуванням попередньої суми пенсії 5233,44 грн. підвищення складає 5377,92 грн. З них відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 2688,96 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 4033,44 грн.. з 01.01.2020 щомісячно - 100% підвищення - 5377,92 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на адресу позивача направлений лист (а.с.15), яким позивача поінформовано, що перерахунок та виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII в редакції станом на 01.01.2018 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII).
Отже законодавцем встановлена підстава для перерахунку пенсій, а саме: підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. При цьому визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій покладено на Кабінет Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Відповідно до п. 1 наведеного вище Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (набрала чинності 24.02.2018), пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Таким чином, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №704 від 30.08.2017, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Як зазначено вище, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначені умови, порядок та розміри вказаного перерахунку.
Пунктом 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України № 103 встановлений порядок виплати сум підвищення перерахованої пенсії, згідно якому виплата пенсії фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років).
В той же час, норми Закону №2262-ХІІ не передбачають можливості розстрочення виплати сум підвищення до перерахованих пенсій у зменшеному розмірі.
Відповідно до статті 11 Закону України №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 в частині умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій не відповідають ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.3 ст.7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Загальний порядок виплати пенсій визначений ст. 52 Закону №2262-ХІІ, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103.
В спірному випадку, суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, виходив з того, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, втратили чинність саме з 05.03.2019.
Тобто, у 2018 році та до 05.03.2019 Постанова Кабінету Міністрів України №103 була діючою та такою, що підлягала обов'язковому застосуванню в межах даних правовідносин, оскільки встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі, який є учасником цих відносин та на якого розповсюджується дія цього нормативно-правового акту, та є обов'язком для виконання.
Разом з тим, враховуючи, що пункт 2 Постанови №103 втратив чинність з 05.03.2019 (з дня набрання рішенням суду у справі № 826/3858/18 законної сили), то і обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії з цієї дати було скасовано.
З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, з 05.03.2019.
З приводу таких висновків суду першої інстанції суд першої інстанції зазначає таке.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Така ж правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10 лютого 2016 року у справі № 537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 КАС (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України, а закон.
З огляду на наведене, право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися і визначається безпосередньо Законом № 2262-XII.
Окрім того, відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати «майном» у значенні цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року передбачено Законом № 2262-XII, отже, невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.
Така правова позиція узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, відповідно до якого право на пенсію підпадає під сферу дії ст. 1 Протоколу першого Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
Така правова позиція підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 (провадження 11-325апп21) та Верховним Судом в постанові від 06.07.2022 у справі №440/4978/19, в постанові 14.11.2022 у справі №1140/3454/18, а саме: Верховним Судом викладено такий правовий висновок: «Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом №2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України. Особа має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01 січня 2018 р. на підставі Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії саме з 01 січня 2018 р.»
З огляду на викладене, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії саме з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
За таких обставин, враховуючи наведене правове регулювання та висновки Верховного Суду, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018, з 01.01.2018, без обмеження максимального розміру пенсії позивача та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу починаючи з 01.01.2018, виходячи з 64% грошового забезпечення, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
Наведене вище відповідно до ст.317 КАС України є підставою для скасування рішення суду з ухваленням нового про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року у справі № 1140/3063/18 скасувати, прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018, з 01.01.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018, виходячи з 64% грошового забезпечення, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко