Справа № 204/9516/22
Провадження № 3/204/4577/22 р.
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
09 грудня 2022 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Самсонова В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, працюючого в військовій частині НОМЕР_1 , на посаді головний сержант взводу солдат , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2
про притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу ДНПК-2 №815 від 18 вересня 2022 року, 18 вересня 2022 року, тобто в умовах особливого періоду, під час дії воєнного стану в Україні, солдат ОСОБА_1 перебував із ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, характерний запах алкоголю, виконуючи обов'язки військової служби у м. Покровск Донецької області, на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 . Під час перебування у приміщенні підрозділу ВСП, солдат ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за що відповідальність передбачена ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні провину не визнав та надав суду пояснення, що він прибув до військової прокуратури м. Покровськ разом з ОСОБА_2 у якості свідка, ОСОБА_2 зайшов, а він залишився чекати. Після чого його та ОСОБА_2 було затримано. Після затримання, ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, але він відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, тому що алкотест був не справний, а лікаря не було. Проходити огляд на стан сп'яніння хотів лише в лікарні.
В судовому засіданні захисник особи відносно якої складено адміністративний матеріал ОСОБА_3 , просив провадження по справі закрити, у зв'язку з недоведеністю вини ОСОБА_1 у вчинені правопорушенні, а також допущеними процесуальними порушеннями при складані протоколу.
Також у судовому засіданні було вислухано свідка ОСОБА_2 , який зазначив, що він був разом з ОСОБА_1 у військовій комендатурі у якості свідка, їх затримали та запропонували пройти огляд на стан сп'яніння. Вони відмовилися у зв'язку з тим, що алкотест був не справний.
Вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, захисника та свідка вивчивши матеріали справи в їх сукупності, приходжу до наступних висновків.
24 лютого 2022 року із 05 години 30 хвилин Указом Президента України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» було введено в Україні воєнний стан.
Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний суд розпорядженням від 08.04.2022 № 17/0/9-22, змінив територіальну підсудність судових справ Красноармійського міськрайонного суду Донецької області на Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська.
Відповідно до ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, відміно служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі ст. 280 КУпАП передбачено обов'язок органу (посадової особи) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. З ст. 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Уповноваженою посадовою особою дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. З ст. 172-20 КУпАП, а саме виконання обов'язків військової служби в стані алкогольного сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду.
При цьому, належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення матеріали справи не містять.
В матеріалах справи додано Акт №7-09/22 відмови від проходження огляду на стан сп'яніння 18.09.2022 року о 22.00, у якому стоїть підпис ОСОБА_1 ,(а.с. 4). але у судовому засіданні захисником Оніловим В.Л. було додано копії документів з досудового розслідування, а саме: копія акту 37-09/22 відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння 18.09.2022 року о 22.00 військовослужбовця ОСОБА_1 , з зазначенням та підписами свідків, але за відсутності підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , завірена печаткою НШ-ЗН Донецького ЗВ ВСП т підписом уповноваженої особи.
Також, відповідно до довідки КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» за № 1166 від 07.12.2022 року, ОСОБА_1 до КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» у м. Покровськ співробітниками Військової служби правопорядку 18 вересня 2022 року, не направлявся.
Відповідно до Акту медичного огляду КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» у м. Покровськ, медичний огляд ОСОБА_1 був проведений 19.09.2022 року, за висновком медичного огляду ОСОБА_1 - тверезий.
Отже, відповідно до матеріалів справи, а ні виконання ОСОБА_1 обов'язків військової служби в стані алкогольного сп'яніння, а ні відмова ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння не підтверджено.
Віповідно до п. 7 розділу II Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що затверджена Наказом Служби зовнішньої розвідки України від 14 серпня 2018 року за № 300, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за № 1018/32470 (Інструкція), у разі виявлення факту виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП) такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння уповноваженої посадової особи.
У разі відмови військовослужбовця від направлення до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис у протоколі та засвідчує факт відмови своїм підписом і підписами двох свідків.
Після цього уповноважена посадова особа складає протокол про вчинення військовослужбовцем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-20 КУпАП (відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння).
Згідно приписів ч. І ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також зважаючи на практику Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011, заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016, заява № 926/08), виходжу з того, що, як і у кримінальному провадженні, суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, під час судового розгляду справи не знайшло свого підтвердження належними, допустимими та достовірними доказами те, що ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. З ст. 172-20 КУпАП, оскільки в справі відсутні належні та допустимі докази, які доводять вчинення особою такого правопорушення.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, в справі відсутні об'єктивні і належні докази, які б підтверджували наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. З ст. 172-20 КУпАП, в діях ОСОБА_1 у зв'язку з чим провадження по справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. І ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 34, 40-1, 172-20, 280, 283, 284, 294, ч. 1 ст. 303 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - закрити з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Суддя В.В. Самсонова