Постанова від 13.12.2022 по справі 440/17612/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 р. Справа № 440/17612/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: П'янової Я.В.,

Суддів: Спаскіна О.А. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.06.2022, головуючий суддя І інстанції: Є.Б. Супрун, м. Полтава, повний текст складено 20.06.22 по справі № 440/17612/21

за позовом ОСОБА_1

до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки

третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі також - відповідач), в якій просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення у довідці про його грошове забезпечення показників надбавки за проходження служби (виконання польотів) у розмірі 65 % замість 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та 50 % надбавки за вислугу років при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку із зазначенням показників про надбавку за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та 50 % надбавки за вислугу років при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - третя особа, ГУПФ в Полтавській області).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення суду не відповідає обставинам справи та ухвалене із неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що судом першої інстанції в порушення чинних норм матеріального права протиправно не застосовано до спірних правовідносин норми Наказу Міністра оборони України від 07.06.201 за № 260 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" та, водночас, безпідставно застосовано приписи телеграми Міністерства оборони України від 28.12.2018 за № 248/9240, яка не є нормативно-правовим актом. Посилається на те, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо того, що позивача було визнано непридатним до льотної роботи та обмежено придатним до військової служби постановою льотної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 , викладеною у свідоцтві про хворобу № 570л/6922/7 від 27.09.1996, оскільки відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 2 від 04.01.1994, постанова про непридатність до льотної роботи є окремим документом, приймається ЛЛК після стаціонарного обстеження та лікування оглянутих і не може бути викладена у формі свідоцтва про хворобу.

За результатами апеляційного розгляду позивач просить скасувати оскаржуване рішення суду та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач та третя особа правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористалися.

Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідач виготовив довідку від 20.07.2021 за № 9/1/4013/фп78489 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача становить: посадовий оклад - 5360 грн, оклад за військове звання "майор" - 1340 грн, надбавка за вислугу років 50 % - 3350 грн, надбавка за особливості проходження служби 65 % - 6532,50 грн, служба в умовах режимних обмежень 15 % - 804 грн, надбавка за класну кваліфікацію 7 % - 375,20 грн, премія 35 % - 1876 грн, всього 19637,70 грн (а.с. 27).

03.09.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив скласти та направити до ГУПФ в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, яка відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704, Наказу Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 буде включати надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 % та премію у розмірі 130 % (а.с. 66).

Листом від 01.10.2021 за № 9/1/7199/ФП78489 відповідач надав відповідь, якою повідомив позивача про те, що відповідно до роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 30.12.2020 за № 248/10136 військовослужбовцям, усуненим від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплати надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 відсотків та премії в розмірі 130 відсотків припиняються та виплачуються на загальних підставах. Відповідно до матеріалів, які знаходяться в особово-пенсійній справі, ОСОБА_1 визнаний непридатним до льотної роботи, обмежено придатним до військової служби (свідоцтво про хворобу № 570л/6922/7 від 27.09.1996, військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 ). У зв'язку з викладеним, урахування в довідку про грошове забезпечення для осіб, звільнених зі служби з посад льотного складу, яким до 2018 року в пенсію враховувалася надбавка за особливі умови служби, надбавки за особливості проходження служби та премії в збільшених розмірах без дотримання умов їх виплати, установлених у 2019 році для військовослужбовців льотного складу, не узгоджується з нормами Закону № 2262-ХІІ щодо перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, установлених законодавством (а.с. 67).

Вважаючи протиправною відмову відповідача у складенні нової довідки із зазначенням показників про надбавку за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та 50 % надбавки за вислугу років, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що станом на 05.03.2019 до військовослужбовців, що усунуті від льотної роботи за медичними показаннями, не може застосовуватися під час визначення розміру їх грошового забезпечення надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100 %, а тому підстав для включення складових грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби) в таких розмірах до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 логічно немає з огляду на той факт, що останній був не придатний до льотної роботи на час виходу на пенсію, а тому дії відповідача є правомірними.

Надаючи правову оцінку правовідносинам сторін та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі по тексту - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ) (у відповідній редакції).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведені положення статті 43 Закону № 2262-ХІІ містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року, № 45 (далі по тексту - Порядок № 45) (у відповідній редакції), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, яка не передбачає такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відтак, з 05 березня 2019 року (дата набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема, Головне управління ПФУ та відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року за № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року, № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Отже на відповідача у даній справі покладено функцію з оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Згідно з пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року, № 260 (далі - Порядок № 260) грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає, зокрема надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання.

Згідно із положеннями пунктів 1-2 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.

Згідно із підпунктом 27 Додатку до Порядку № 260 до переліку окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків включено військовослужбовців, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден, та визначено їм коефіцієнт збільшення 1,45.

З аналізу наведеного вище слідує, що надбавка за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт лише тим категоріям військовослужбовців, які визначено Переліком окремих категорій військовослужбовців, а саме: військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден, та у межах бюджетних асигнувань, або така надбавка встановлюється окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі не більше 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Водночас Наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року, № 937 затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, пунктом 2.1 розділу ІІ якої визначено, що загальне керівництво роботою із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей здійснюється Департаментом фінансів.

Так, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/10136 від 30 грудня 2020 року (а.с. 63, 64) визначено, що станом на 05 березня 2019 року грошове забезпечення військовослужбовцям виплачувалося в розмірах, визначених Міністерством оборони України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за № 704 та доведених телеграмою Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240, зокрема, відповідно до розділу IV додатку 2 до Телеграми військовослужбовцям, усунутим від льотної роботи за медичними показами з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплата надбавки за ОПС та премії в збільшених розмірах припиняється та виплачується на загальних підставах.

У таких самих розмірах (на загальних підставах) можливо враховувати в довідку надбавку за ОПС та премію для позивачів з числа колишніх військовослужбовців льотного складу, які за документами особово-пенсійної справи на час звільнення були усунуті від льотної роботи з причин, зазначених у розділі IV додатку 2 до Телеграми.

Телеграмою Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року за вих. № 248/9240, з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2019 році з 01 січня 2019, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Колегія суддів зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що позивача на підставі свідоцтва про хворобу № 570л/6922/7 від 27.09.1996, затвердженого 20.01.1997 ЦЛЛК ЦВЛК МО України (висновок військово - лікарської комісії), визнано непридатним до льотної роботи; обмежено придатним до військової служби (а.с. 60).

Отже зазначене вище свідоцтво є підставою для наказу для усунення від льотної роботи, яке оформляється наказом командира.

Проте наказ командира про усунення позивача від льотної роботи в матеріалах справи відсутній та Полтавським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не наданий.

Отже позивач до дня звільнення з військової служби перебував на льотній посаді.

Згідно з випискою із Наказу Міністра оборони України від 06 березня 1997 року, № А-2524 майора ОСОБА_1 помічника штурмана (ескадрильї), звільненого Наказом заступника Міністра оборони України - командуючого ВПС України № 043 від 12 лютого 1997 року з військової служби у запас за пунктом 65, підпунктом "в" (за станом здоров'я), виключено зі списків особового складу частини та направлено на облік до Київського РВК м. Полтави (а.с. 42).

Крім того, відповідач фактично не заперечує, що позивач був військовослужбовцем Збройних Сил України та проходів службу на посадах льотного складу авіації при отриманні грошового забезпечення йому нараховувалась надбавка за льотний склад при виконанні польотів у розмірі 35 %. Вказана надбавка ввійшла до розрахунку пенсії позивача.

Отже, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що за час проходження військової служби позивач не усувався від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи.

При цьому позивач займав посаду, за яку передбачено виплату спірних сум.

З 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. З цієї дати пенсіонери мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України № 2011-ХІІ.

Таким чином, відповідач, виготовивши довідку від 20.07.2021 за № 9/1/4013/фп78489 та відмовивши позивачу в оформленні нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням показників про надбавку за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та 50 % надбавки за вислугу років при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у порушення чинних норм законодавства, проігнорував приписи Наказу МОУ № 260 від 07.06.2018, відповідно до якого врегульовано порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, та згідно з яким позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби з 65 % із множенням на коефіцієнт 1,45, а застосував телеграму Міністерства оборони України від 28.12.2018 за № 248/9240 із установленням мінімального розміру надбавки - 65 %.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 за № 671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.

Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видає накази та директиви. Телеграма від 28.12.2018 за № 248/9240 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки та не є обов'язковою до виконання її адресатами. Отже, зазначена телеграма не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника, яким встановлено сталий розмір надбавки чи премії.

Відповідно, посилання суду першої інстанції на телеграму Міністра оборони України від 28.12.2018 за № 248/9240 в якості відповідних обґрунтувань відмови у задоволенні позову є помилковими.

З викладеного слідує, що відповідачем у порушення чинних норм права протиправно не застосовано норми Наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 за № 260 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" в частині визначення розміру надбавки за особливості проходження служби.

У зв'язку з наведеним, колегія суддів уважає, що у спірних правовідносинах відповідачем протиправно зменшено надбавку за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 65 %, замість 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та 50 % надбавки за вислугу років.

Колегія суддів додатково зазначає, що приписами Порядку № 260 визначено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

При цьому, матеріалами справи підтверджено, що розмір надбавки за вислугу років позивача складає 50 %.

Посилання суду першої інстанції на те, що Постановою № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема розміри щомісячної надбавки за особливості проходження та премії, не спростовує висновків, зроблених судом апеляційної інстанції, з наведених вище підстав.

Висновок суду першої інстанції про те, що підстави для врахування в довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 % відсутні з огляду на той факт, що останній був непридатний до льотної роботи на час виходу на пенсію, спростовується матеріалами справи, дослідженими судом апеляційної інстанції.

Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції та приймаються колегією суддів в якості належних.

Згідно з приписами пункту другого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки рішення суду першої інстанції ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового про задоволення позовних вимог.

Питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України судом апеляційної інстанції не вирішується, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.06.2022 по справі № 440/17612/21 - скасувати.

Прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зменшення у довідці про грошове забезпечення показників надбавки за проходження служби (виконання польотів) у розмірі 65 % замість 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та 50 % надбавки за вислугу років при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку із зазначенням показників про надбавку за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та 50 % надбавки за вислугу років при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.В. П'янова

Судді О.А. Спаскін О.В. Присяжнюк