Постанова від 13.12.2022 по справі 200/17265/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року справа №200/17265/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 р. у справі № 200/17265/21 (головуючий І інстанції Кошкош О.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

02 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними щодо не зарахування при призначенні пенсії до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.06.2017 по 31.03.2019 у ВП “Шахта “Курахівська” ДП “Селидіввугілля”; зобов'язання зарахувати період роботи з 01.06.2017 по 31.03.2019 до страхового та пільгового стажу за Списком №1; визнання дій протиправними щодо не зарахування при проведенні перерахунку пенсії з 01.06.2021 до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.12.2018 по 28.05.2021 у ВП “Шахта “Курахівська” ДП “Селидіввугілля” та не застосування особливостей пенсійного забезпечення, передбачених ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.12.2018 по 28.05.2021 та провести перерахунок пенсії згідно зі ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 01.06.2021.

В обґрунтування зазначено, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком. У зв'язку з набуттям права на перерахунок пенсії з урахуванням особливостей, передбачених ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, оскільки відпрацювавши більше 15-ти років на підземних роботах в умовах зайнятості повний робочий день у шахті позивач подав заяву про відповідний перерахунок пенсії. З листа управління відповідача позивач дізнався, що період його роботи з 2017 по 2019 рр. не зараховано до його страхового та пільгового стажу у зв'язку з відсутністю сплати єдиного соціального внеску. Зі змісту цієї заяви та проведеного перерахунку позивач дійшов висновку, що до страхового та пільгового стажу не враховано період роботи з 01.12.2018 року по 30.04.2021 року через відсутність сплати єдиного соціального внеску. Зазначає, що законодавець не ставить порядок обчислення пільгового стажу та підстави його зарахування у залежність від сплати страхових внесків, а тому не зарахування стажу є протиправним та таким, що суперечить положенням чинного законодавства

Окрім того зазначає, що щомісяця з його заробітної плати відраховувався єдиний соціальний внесок, а позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством-роботодавцем (страхувальником).

На підставі викладеного зазначає, що має достатній стаж для перерахування пенсії та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 р. у справі № 200/17265/21 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не зарахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 21.05.2019 року до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.06.2017 року по 31.03.2019 року на ВП “Шахта “Курахівська” Державного підприємства “Селидіввугілля” та при перерахунку пенсії - 28.05.2021 року до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.04.2019 року по 30.04.2021 року на ВП “Шахта “Курахівська” Державного підприємства “Селидіввугілля”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначенні пенсії від 21.05.2019 року зарахувавши до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.06.2017 року по 31.03.2019 року на ВП “Шахта “Курахівська” Державного підприємства “Селидіввугілля”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” від 28.05.2021 року зарахувавши до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.04.2019 року по 30.04.2021 року на ВП “Шахта “Курахівська” Державного підприємства “Селидіввугілля”. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що після сплати єдиного соціального внеску у серпні 2021 року пенсійна справа позивача приведена у відповідність до чинних вимог законодавства та стаж був врахований на 31.09.2019 року, тому позовні вимоги в частині зарахування періоду роботи з 01.06.2017 року по 31.03.2019 року не підлягають задоволенню, оскільки зараховані управлінням до пільгового стажу роботи позивача.

Щодо позовних вимог про зарахування до пільгового та страхового стажу періодів роботи з 01.12.2018 року по 28.05.2021 року зазначає, що у зв'язку з відсутністю сплати роботодавцем єдиного соціального внеску за вказаний період відсутні підстави для зарахування стажу позивача.

Щодо перерахунку пенсії з урахуванням положень ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” зазначає, що на день звернення за перерахунком пенсії стаж на підземних роботах позивача складає 11 років 04 місяці 4 дні, замість необхідних 15-ти років, передбачених зазначеним законом для відповідного перерахунку пенсії.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України та отримувачем пенсії. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

28.05.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахування пенсії згідно Закону України “Про престижність шахтарської праці”.

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.10.2021 року № 15198-13409/К-15/8-0500/21, позивач одержує пенсію за віком з 21.05.2019 року відповідно до п. 2 ч.1 ст. 114 Закону Україн “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Страховий стаж на дату призначення пенсії складав 38 років 29 днів (врахований по 31.05.2017 року), в т. ч. робота по Списку № 1- 11 років 04 місяці 4 дні з урахуванням періодів проходження військової служби. До страхового стажу та пільгового сажу не зараховано періоди роботи з 01.06.2017 року по 31.03.2019 року на підприємстві ВП “Шахта “Курахівська” ДП “Селидіввугілля” через відсутність сплати єдиного соціального внеску.

За результатами проведеного перерахунку, відповідно до наданої заяви від 28.05.2021 року, до страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.12.2018 року по 30.04.2021 року на підприємстві ВП “Шахта “Курахівська” ДП “Селидіввугілля” через відсутність сплати єдиного соціального внеску.

Після сплати єдиного соціального внеску ВП “Шахта “Курахівська” ДП “Селидіввугілля” у серпні 2021 року проведено перерахунок пенсії. Страховий стаж для розрахунку пенсії складає 41 рік 10 місяців 29 днів (врахований по 31.03.2019 року) в т.ч. робота по списку № 1 - 11 років 04 місяці 4 дні.

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 04.10.2016 року та станом по 15.11.2021 року продовжує працювати гірничомонтажнником 5 розряду з повним робочим днем в шахті на дільниці з монтажу і демонтажу гірничого обладнання на ВП “Шахта “Курахівська” Державного підприємства “Селидіввугілля”.

Спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо не зарахування періодів роботи до страхового та пільгового стажу.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Закон України від 2 вересня 2008 року № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці” (надалі - Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Нормами статті 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день не менше як 15 років для чоловіків.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що з метою перерахунку пенсії позивач звернувся до управління із відповідною заявою.

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Згідно з абз.4 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1), заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 4.10 Порядку 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу) орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Статтею 48 Кодексу законів про працю України, ст.62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що відповідно до записів трудової книжки позивач працює з 04.10.2016 року гірничомонтажнником 5 розряду з повним робочим днем в шахті на дільниці з монтажу і демонтажу гірничого обладнання на ВП “Шахта “Курахівська” Державного підприємства “Селидіввугілля”. Запис про звільнення відсутній. Станом на 15.11.2021 працює.

Посада, на якій працює позивач передбачена Списком №1, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 та від 24.06.2016 № 461.

З розрахунку стажу вбачається, що станом на день розгляду справи до страхового та пільгового стажу роботи з 01.04.2019 року не зараховані.

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) у період з 01.12.2018 року по 30.04.2021 року страхувальником - ВП “Шахта “Курахівська” Державного підприємства “Селидіввугілля” нараховані суми заробітку для нарахування пенсії, однак позначки про сплату страхових внесків відсутні.

Разом з цим, згідно наданої ВП “Шахта “Курахівська” Державного підприємства “Селидіввугілля” довідки від 10.11.2021 №468 працівникам нарахована та сплачена заробітна плата, нараховані страхові внески які перераховані до Селидівського відділення Покровської ОДПІ ДФС у Донецькій області.

Відмова у зарахуванні вказаних періодів роботи обумовлена відсутньою сплатою страхових внесків страхувальником.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ч. 4 ст. 21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” до страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (до 01.01.2001 року), а також періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

До набрання чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій, регулювалися Законом України “Про пенсійне забезпечення”.

Відповідно до ст. 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. Разом з тим, до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Обов'язок сплати страхових внесків по Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (ч.ч. 6 та 12 ст. 20) та обов'язок сплати єдиного внеску по Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (п. 10 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4) покладений на страхувальників (підприємців-роботодавців), які є платниками таких внесків.

Виходячи з положень вказаних Законів найнятий працівник не є самостійним платником таких внесків.

Періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески, чи ні.

Працівник же не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем - платником страхових внесків (єдиного внеску).

Відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу - заявника (форма Ок-5)) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 року в справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 року в справі № 482/434/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Враховуючи наявні записи у трудовій книжці, що підтверджують зайнятість на посаді, яка відноситься до робіт з особливо шкідливими умовами праці за Списком № 1, у період з 01.06.2017 року по 28.05.2021 року.

Суд зазначає, що при призначенні пенсії позивачу 21.05.2019 року йому не було враховано період роботи з 01.06.2017 року по 31.03.2019 року, суд зазначає, що даний стаж повинен був бути йому зарахований саме з дати призначення пенсії до страхового та пільгового стажу. Проте, матеріалами справи підтверджено, що зарахуванням вказаного стажу відбулось частково при перерахунку пенсії за заявою позивача 28.05.2021 року, коли було враховано стаж з 01.06.2017 року по 30.11.2018 року (оскільки за результатами проведеного перерахунку до страхового та пільгового стажу не було зараховано період роботи позивача з 01.12.2018 року по 30.04.2021 року).

Наступний раз пенсія перерахована у серпні 2021 року, і тоді було враховано страховий стаж до 31.03.2019 року (тобто зараховано період роботи з 30.11.2018 року по 31.03.2019 року).

Таким чином, при призначенні пенсії 21.05.2019 року позивачу має бути зараховано до страхового та пільгового стажу період його роботи з 01.06.2017 року по 31.03.2019 року, а при перерахунку пенсії 28.05.2021 року - період роботи з 01.04.2019 року по 30.04.2021 року.

Крім того, суд зазначає, що перерахунок пенсії проводиться за наявності у позивача такого права та/або за наявності його заяви зі вказаного проводу.

З урахуванням приписів діючого законодавства, суд вбачає за належний спосіб порушеного права позивач у даному випадку зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви позивача про призначення йому пенсії з зобов'язанням зарахувати відповідні періоди роботи до страхового та пільгового стажу позивача та заяву про перерахунок пенсії, з зарахуванням до страхового та пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Згідно з ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 процентів середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.

Відповідно до пункту “а” підрозділу 1 “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень” (далі підрозділ 1 розділу 1 “Гірничі роботи” Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.

Статтею 10 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

У постанові від 20.11.2018 (справа №345/4616/16) Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, а тому стаж роботи особи на руднику імені 50 річчя Жовтня має бути зараховано до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до статей 1, 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.

Судом встановлено, що позивачу при призначенні пенсії не зараховано певні періоди роботи, що є протиправним та доведено судом вище.

Таким чином, Управління, зарахувавши не зараховані періоди роботи, за наявності в позивача необхідного пільгового стажу має перерахувати пенсію позивачу відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З аналізу наведених норм вбачається, що у зв'язку із зверненням позивача щодо перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах пенсійний орган зобов'язаний перевірити, зокрема, чи має заявник відповідний стаж роботи. У разі прийняття рішення про відмову у перерахунку пенсії, Пенсійний фонд повідомляє про це заявника із зазначає причини відмови. У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв Пенсійний фонд обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 р. у справі № 200/17265/21 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 р. у справі № 200/17265/21 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 13 грудня 2022 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В. Сіваченко