ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
12 грудня 2022 року м. Київ № 640/5482/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Телко Україна"
доЧорноморської митниці Державної митної служби України
третя особа проГоловне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Телко Україна" (далі - ТОВ "Телко Україна", позивач) з адміністративним позовом до Чорноморської митниці Державної митної служби України (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Чорноморської митниці Держмитслужби щодо нездійснення підготовки та подання висновку про повернення ТОВ "Телко Україна" (ІКЮО 32856918) надміру сплачених сум митних платежів у розмірі 392 658,78 грн. (триста дев'яносто дві тисячі шістсот п'ятдесят вісім гривень сімдесят вісім копійок) за результатами розгляду заяви від 06.05.2019 р.;
зобов'язати Чорноморську митницю Держмитслужби скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення ТОВ "Телко Україна" (ІКЮО 32856918) надмірно сплачених сум митних платежів у розмірі 392 658,78 грн. шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ТОВ «TEЛKO УКРАЇНА» в установі банку за такими реквізитами: п/р НОМЕР_1 в AT «ОТП Банк», 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 43, МФО 300528.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням суду скасовано рішення відповідача про коригування митної вартості товару на підставі якого ним надмірно сплачено до бюджету митні та інші платежі в розмірі 392 658,78 гривень.
На заяву позивача підготувати висновок про повернення з державного бюджету надмірно сплачені платежі, відповідачем відповіді не надано, відповідний висновок не підготовлено.
Такі дії позивач вважає протиправними, а відновлення своїх порушених прав відновленими, шляхом зобов'язання відповідача підготувати та подати висновок про повернення ТОВ "Телко Україна" (ІКЮО 32856918) надміру сплачених сум митних платежів у розмірі 392 658,78 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.03.2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Одночасно вказаною ухвалою суду до участі у справі в якості третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області.
Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, або заяву про визнання позову.
18 травня 2020 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, у якому Чорноморська митниця Державної митної служби України в задоволенні позовних вимог просив відмовити повністю.
Відзив обґрунтовано пропуском позивачем строку звернення із заявою про повернення надміру сплачених коштів.
Третя особа письмових пояснень щодо змісту позовних вимог до суду не подала.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.03.2016 р. у справі №814/20/16 за позовною заявою ТОВ «Телко Україна» скасовано рішення Миколаївської митниці ДФС від 27.10.2015 р. №504050002/2015/000028/2 про корегування у бік збільшення суми митних платежів ТОВ «Телко Україна» на 392 658,78 грн.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2016 р. повернуто апеляційну скаргу.
06 травня 2019 року ТОВ «Телко Україна» звернулося до відповідача із заявою про зарахування надміру сплаченої суми 392 658,78 грн. у рахунок сплати майбутніх митних платежів, посилаючись на ч. 6 ст. 313 Митного кодексу України.
Недотримавши відповіді на своє звернення позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 301 МК повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового Кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до пунктів 43.1-43.5 статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до розділу І Порядку повернення платникам податків коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів №643 від 18.07.2017 р., порядок визначає послідовність та порядок виконання дій посадовими особами митниць Державної фіскальної служби (далі - ДФС) та структурного підрозділу ДФС, до функціональних повноважень якого належить організація ведення єдиного рахунку для зарахування авансових платежів (передоплати), що вноситься підприємствами до/або під час митного оформлення (далі - підрозділ ДФС), при поверненні суб'єктам господарювання та/або фізичним особам (далі - платники податків) коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митницями ДФС, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у частинах дев'ятій, десятій статті 55, частині п'ятій статті 299, частинах третій, п'ятій статті 301 Митного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, частині першій статті 9 глави V Додатка А до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.), частині третій статті 11 глави ІІ Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року.
Відповідно до розділу III Порядку, Повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення. Граничні строки для подання заяви підлягають продовженню керівником митниці ДФС (його заступником) за письмовим запитом платника податків у випадках, встановлених статтею 102 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Відповідно до пунктами 102.6, 102.7 ст. 102 Податкового кодексу України, Граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником (його заступником або уповноваженою особою) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків: перебував за межами України; перебував у плаванні на морських суднах за кордоном України у складі команди (екіпажу) таких суден; перебував у місцях позбавлення волі за вироком суду; мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально; був визнаний за рішенням суду безвісно відсутнім або перебував у розшуку у випадках, передбачених законом. Дія пункту 102.6 цієї статті поширюється на платників податків - фізичних осіб; посадових осіб юридичної особи у разі, якщо протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність.
Таким чином, сплачені на підставі скасованого рішення митного органу кошти є надміру сплаченими, які підлягають поверненню за умови звернення позивача з відповідною заявою у строк 1095 днів.
Судом встановлено, що рішення Миколаївської митниці Державної фіскальної служби про коригування митної вартості товарів від 27.10.2015р. № 504050002/2015/000028/2 було скасовано постановою Миколаївського окружного адміністративного суду 02.03.2016 р. у справі №814/20/16.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2016 р. повернуто апеляційну скаргу Миколаївської митниці ДФС України - повернути апелянту.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 15.12.2017 року) постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Таким чином, постанова суду, якою було скасовано рішення митного органу про коригування у бік збільшення митних платежів в сумі 392 658,78 грн. набрала законної сили 16.05.2016 р., а відтак з 17.05.2016 р. почався перебіг строку на звернення позивача із заявою про повернення вказаної суми, як надміру сплаченої.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою до митного органу 06.05.2019 року, тобто у строк, передбачений п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, чим спростовано доводи відповідача про порушення ним такого строку звернення.
Суд зазначає, що наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 № 643 затверджений Порядок повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів" (далі по тексту - Порядок), який визначає послідовність та порядок виконання дій посадовими особами митниць Державної фіскальної служби (далі - ДФС) та структурного підрозділу ДФС, до функціональних повноважень якого належить організація ведення єдиного рахунку для зарахування авансових платежів (передоплати), що вноситься підприємствами до/або під час митного оформлення (далі - підрозділ ДФС), при поверненні суб'єктам господарювання та/або фізичним особам (далі - платники податків) коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митницями ДФС, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у частинах дев'ятій, десятій статті 55, частині п'ятій статті 299, частинах третій, п'ятій статті 301 Митного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, частині першій статті 9 глави V Додатка A до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.), частині третій статті 11 глави II Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року.
Положенням п.п. 1-3 розділу ІІІ вказаного Порядку передбачено, що повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.
У заяві зазначаються: сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; причини виникнення такої суми коштів; найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); напрям(и) перерахування суми коштів: а) на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; б) для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); в) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на депозитний рахунок 3734 іншої митниці ДФС; на банківський рахунок 2603 (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.
До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці ДФС, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).
Пунктами 4-6 розділу ІІІ Порядку встановлено, що після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу. Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням (пункт 11 цього розділу). Заява платника податку, висновок, завізований керівником (заступником керівника) Підрозділу, реєстри висновків за відповідними платежами, підготовлені за формами згідно з додатками 1, 2 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року N 1146, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за N 1679/28124, та акт звірки (у разі складання) подаються керівнику (заступнику керівника) митниці ДФС для прийняття рішення та підписання висновку і реєстрів за відповідними платежами.
За приписами пункту 8 розділу ІІІ Порядку митниця ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за відповідними платежами для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України.
Таким чином, підставою для виплати органом Казначейства надмірно сплачених позивачем коштів є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.
При цьому, судом встановлено, що відповідачем не вжито жодних заходів до оформлення такого висновку, що підтверджується матеріалами справи, у той час, як наявність факту надмірної сплати коштів встановлено судовим рішенням по справі № 814/20/16, яке набрало законної сили.
Водночас, під час розгляду даної справи відповідачем не надано суду інших належних та допустимих доказів неможливості оформлення такого висновку.
У постанові Касаційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі №342/158/17 суд касаційної інстанції зазначив, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Таким чином, беручи до уваги викладене вище, суд приходить до висновку про наявність в діях відповідача ознак протиправною діяльності, у зв'язку з чим вимога про визнання протиправною бездіяльність Чорноморської митниці Держмитслужби щодо нездійснення підготовки та подання висновку про повернення ТОВ "Телко Україна" (ІКЮО 32856918) надміру сплачених сум митних платежів у розмірі 392 658,78 грн. (триста дев'яносто дві тисячі шістсот п'ятдесят вісім гривень сімдесят вісім копійок) за результатами розгляду заяви від 06.05.2019 року, підлягає до задоволення.
Відповідно до абз. 1 ч. 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
З системного аналізу вказаних норм КАС України можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду, у випадку визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Суд також звертає увагу, що Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Таким чином, з урахуванням належного способу захисту, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Чорноморську митницю Держмитслужби скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення ТОВ "Телко Україна" (ІКЮО 32856918) надмірно сплачених сум митних платежів у розмірі 392 658,78 грн.
При цьому, вимога позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ТОВ «TEЛKO УКРАЇНА» в установі банку за такими реквізитами: п/р НОМЕР_1 в AT «ОТП Банк», 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 43, МФО 300528, відхиляється судом, оскільки реквізити, на які здійснюється переказ коштів, повинні зазначатись позивачем у відповідній заяві, яка подається до відповідача. Підстави вважати, що у виплаті на вказаний позивачем картковий рахунок буде відмовлено відповідачем, у суду відсутні.
У відповідності до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про доведеність позивачем заявлених вимог та необхідності часткового задоволення адміністративного позову.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, ст. 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Телко Україна" (ІКЮО 32856918, 01135, м. Київ, вул. Григорія Андрющенка, 4-г) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Чорноморської митниці Держмитслужби щодо нездійснення підготовки та подання висновку про повернення ТОВ "Телко Україна" (ІКЮО 32856918) надміру сплачених сум митних платежів у розмірі 392 658,78 грн. (триста дев'яносто дві тисячі шістсот п'ятдесят вісім гривень сімдесят вісім копійок) за результатами розгляду заяви від 06.05.2019 року.
3. Зобов'язати Чорноморську митницю Держмитслужби скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення ТОВ "Телко Україна" (ІКЮО 32856918) надмірно сплачених сум митних платежів у розмірі 392 658,78 грн.
4. В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути з бюджетних асигнувань Чорноморської митниці Держмитслужби (код ІКЮО 43335608, 73003, м. Херсон, пр. Леніна, 141-в) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Телко Україна" (ІКЮО 32856918, 01135, м. Київ, вул. Григорія Андрющенка, 4-г) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2000, 00 грн. (дві тисячі гривні) 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.М. Погрібніченко