Ухвала від 12.12.2022 по справі 380/20722/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/20722/21

УХВАЛА

з питань відстрочення і розстрочення виконання,

змін чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення

12 грудня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника стягувача про зміну способу та порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 по справі №380/20722/21 за позовом ОСОБА_1 до Стрийської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Стрийської міської ради (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71; код ЄДРПОУ 26256903) в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Стрийської міської ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 12.04.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою передачі її у власність загальною площею 0,2500 га, кадастровий номер 4625355300:09:012:022, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 в межах населеного пункту, та передачу її у власність ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Стрийську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 12.04.2021 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою передачі її у власність загальною площею 0,2500 га, кадастровий номер 4625355300:09:012:022, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 в межах населеного пункту, та передачу її у власність ОСОБА_1 , за наслідками якого прийняти відповідне рішення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Стрийської міської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель в споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 4625355300:09:012:022, площею 0,2500 га.

Зобов'язано Стрийську міську раду повторно розглянути на сесії міської ради заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 4625355300:09:012:022, площею 0,2500 га, та прийняти рішення з цього питання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

01.12.2022 за вх.№75524 від ОСОБА_1 надійшла заява про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, в якій просить суд встановити чи змінити спосіб або порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 у справі №380/20722/21 щодо стягнення з Стрийської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судового збору в сумі 908,00 грн.

У судове засідання сторони не прибули, про причини неявки суд не повідомили, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Оскільки немає перешкод для розгляду заяви, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд вважає за можливе здійснити розгляд заяви в письмовому провадженні.

Розглянувши заяву, оцінивши додані до заяви докази, суд виходить з наступного.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 визнано протиправною бездіяльність Стрийської міської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель в споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 4625355300:09:012:022, площею 0,2500 га; зобов'язано Стрийську міську раду повторно розглянути на сесії міської ради заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 4625355300:09:012:022, площею 0,2500 га, та прийняти рішення з цього питання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнуто з Стрийської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

З метою примусового виконання вказаного рішення, Львівським окружним адміністративним судом суд 13.04.2022 видано позивачу виконавчі листи, у т.ч. щодо стягнення судових витрат.

07.10.2022 ОСОБА_1 звернулась до Стрийського управління Державної казначейської служби України Львівської області щодо виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 по справі №380/20722/21 про стягнення з Стрийської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань судового збору в сумі 908,00 гривень.

Листом від 10.10.2022 за №05-07-06/1503, Стрийське управління Державної казначейської служби України Львівської області повідомило, що оскільки в Стрийському управлінні Казначейства не знаходиться на розрахунковому касовому обслуговуванні та немає відкритих рахунків зазначений боржник - Стрийська міська рада, то неможливо здійснити безспірне списання коштів з рахунків боржника відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.

Заявник зазначає, що зазначена обставина унеможливлює виконання судового рішення про стягнення з Стрийської міської ради судових витрат, що зумовило звернення з даною заявою до суду.

Вирішуючи по суті означений процесуальний документ, суд відзначає, що відносини з приводу відстрочення виконання судового рішення, розстрочення виконання судового рішення, встановлення способу і порядку виконання судового рішення, зміну порядку і способу виконання судового рішення унормовані, насамперед, приписами ст.378 КАС України.

За змістом ч.3 ст.378 КАС України підставою для зміни порядку і способу виконання рішення суду є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення суду або призводять до неможливості виконання рішення суду.

Відповідно до ст.124 Конституції України, ст.ст.370, 373 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.

Згідно ч.2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 (далі - Порядок № 845).

Відповідно до п.3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Пунктом 6 Порядку № 845 встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У відповідності до п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Листом від 10.10.2022 за №05-07-06/1503, Стрийське управління Державної казначейської служби України Львівської області повідомило, що оскільки в Стрийському управлінні Казначейства не знаходиться на розрахунковому касовому обслуговуванні та немає відкритих рахунків зазначений боржник - Стрийська міська рада.

Таким чином, під час розгляду справи судом встановлено, що в Стрийському управління Державної казначейської служби України Львівської області немає відкритих рахунків Стрийської міської ради.

Як встановлено за матеріалами справи, листом від 19.10.2022 за №05-07-06/1548, Стрийське управління Державної казначейської служби України Львівської області повідомило, що в Стрийському управлінні Казначейства не перебуває на розрахунково-касовому обслуговуванні та не має відкритих рахунків зазначений у виконавчому документі боржник - Стрийська міська рада, проте має відкриті рахунки Виконавчий комітет Стрийської міської ради (код ЄДРПОУ 04055943), який є виконавчим органом Стрийської міської рад, і таке не заперечується й Стрийською міською радою.

Аналіз ст. 378 КАС України дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.

Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення саме в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.

Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб виконання рішення суду або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Встановлення такого способу виконання направлено на своєчасне та повне виконання судового рішення, а також відповідає вимогам прямих норм ст. 124 Конституції України.

Судом також враховується, що згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Аналізуючи встановлені судом обставини у поєднанні з наведеними нормативними положеннями, а також враховуючи відсутність у Стрийської міської ради статусу розпорядника бюджетними коштами, та, як наслідок, розрахункового рахунку в управління Казначейства, унеможливлює виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 по справі №380/20722/21, в частині стягнення з Стрийської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень , тому з метою усунення порушеного права стягувача суд вважає можливим змінити спосіб виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 по справі №380/20722/21 шляхом стягнення сум судового збору та витрат з Виконавчого комітету Стрийської міської ради.

Керуючись положеннями ст. ст. 241-243, 248, 256, 294, 295, 371, 378 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву стягувача від 01.12.2022 про зміну способу та порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 по справі №380/20722/21 за позовом ОСОБА_1 до Стрийської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Змінити спосіб виконання Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 по справі №380/20722/21 в частині стягнення Стрийської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Стрийської міської ради (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71; код ЄДРПОУ 04055943) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судового збору у сумі 908,00 (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сподарик Н.І.