справа № 380/11770/21
12 грудня 2022 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області код ЄДРПОУ 04371727, місцезнаходження: 80337, Львівська обл., Жовківський р-н, с. Добросин, пл. 40-річчя Перемоги, 3 (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, оформлене протоколом від 07.06.2021 №2.
Ухвалою від 21.07.2021 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.
Ухвалою від 10.01.2022 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 місце проживання: АДРЕСА_2 (далі - третя особа; ОСОБА_2 ).
Ухвалою від 19.05.2022 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою від 31.08.2022 суд витребував докази від Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не дотримався строку оприлюднення оголошення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради. Відповідач протиправно не оприлюднив перелік тестових питань, ситуаційних завдань, критеріїв оцінювання та форми перевірки знань, список допущених осіб до конкурсу та проведення зустрічі з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування. Відповідач також не дотримався критеріїв оцінювання кандидатів, чим порушив вимоги Закону України “Про повну загальну середню освіту”.
10.08.2021 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що позивач мала можливість належним чином підготуватись до конкурсного відбору, з урахуванням часу на підготовку до нього та доступної інформації на сайті ради. Конкурсною комісією було дотримано критеріїв оцінювання учасників конкурсу, а тому доводи позивача є безпідставними.
27.09.2021 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що зустріч з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування мала бути забезпечена незалежно від того, що кандидати на посаду тривалий час працюють (чи працювали) у школі. Відповідач також не надав доказів здійснення відеофіксації конкурсного відбору, що свідчить про порушення вимог законодавства.
14.04.2022 третя особа подала до суду пояснення, в яких зазначила, що конкурс проведений чесно та об'єктивно, без допущення будь-яких порушень вимог закону, а позовні вимоги є безпідставними.
26.04.2022 представник відповідача подав до суду доповнення до відзиву, в якому зазначив, що з технічних причин можливо громадяни не могли бачити оголошення саме 28.04.2021. Твердження позивача про те, що саме по собі посилання ще не є гарантом того, що з моменту його створення до нього було долучено всі необхідні документи, оскільки такі можна долучити набагато пізніше - є тільки припущенням. Хоча слід наголосити й на тому, що у самому тексті оголошення зазначено про подачу документів кандидатами до конкурсної комісії з 29.04.2021 - 31.05.2021. Відблік подачі документів на конкурс починався з 29.04.2021. Зі сторони позивача у день проведення конкурсу (на початку засідання комісії) поступило зауваження стосовно проведення конкурсу до його організатора. Відповідно головою конкурсної комісії запропоновано призупинити конкурс та призначити його проведення на іншу дату, але конкурсант була проти відкладення проведення конкурсу, наполягала на продовженні його проведення у визначений день. Таку інформацію й відображено у протоколі №2 засідання конкурсної комісії від 07.06.2022. Безпосередньо конкурсна комісія, у складі затвердженому розпорядженням сільського голови, діяли на засадах неупередженості, об'єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Втручань у діяльність конкурсної комісії, тиску на членів комісії під час проведення конкурсу не було.
05.05.2022 представник позивача подав до суду додаткові пояснення, в яких зазначив про суперечність пояснень відповідача з приводу дати оприлюднення оголошення про проведення конкурсу.
У судове засідання, призначене на 30.11.2022, сторони та третя особа не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
30.11.2022 представники учасників справи подали до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
З урахуванням поданих клопотань, керуючись частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Розпорядженням сільського голови Добросинсько-Магерівської сільської ради від 27.04.2021 №51 оголошено проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, у зв'язку із закінченням строкового трудового договору 01.07.2021.
Вказаним розпорядженням також: згідно з пунктом 2 встановлено вимоги до кандидатів на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів (додаток 1); згідно з пунктом 4 затверджено перелік питань на перевірку знання законодавства у сфері загальної середньої освіти (додаток 3); згідно з пунктом 5 затверджено перелік документів, які потрібно подати особам котрі бажають взяти участь у конкурсі (додаток 4); згідно з пунктом 6 затверджено склад конкурсної комісії (додаток 5); згідно з пунктом 7 затверджено критерії оцінювання учасників конкурсу (додаток 6).
03.06.2021 на засіданні конкурсної комісії Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області (далі - конкурсна комісія), яке оформлене протоколом №1, комісія вирішила: допустити позивача та третю особу до участі у конкурсі на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради; затвердити запропонований перелік тестових запитань та ситуаційне завдання; інформацію про проведення іспиту прийняти до відома.
07.06.2021 на засіданні конкурсної комісії, яке оформлене протоколом №2, комісія вирішила: визнати конкурс на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради таким, що відбувся; за результатами екзаменаційної відомості визнати переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради ОСОБА_2 .
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернулася з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначає Закон України “Про повну загальну середню освіту” від 16.01.2020 №463-IX (тут і надалі у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон України № 463-IX).
Відповідно до понятійного апарату Закону України № 463-IX:
- заклад загальної середньої освіти - юридична особа, основним видом діяльності якої є освітня діяльність, що провадиться на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти;
- засновник закладу загальної середньої освіти (далі - засновник) - орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.
Відповідно до частини другої статті 31 Закону України № 463-IX заклад загальної середньої освіти залежно від засновника може бути:
- державним - заснованим розпорядчим актом органу державної влади;
- комунальним - заснованим розпорядчим актом сільської, селищної, міської, районної, обласної ради;
- приватним - заснованим рішенням фізичної (фізичних) та/або юридичної (юридичних) особи (осіб) приватного права;
- корпоративним - заснованим шляхом укладення засновницького договору кількома засновниками різних форм власності на засадах державно-приватного партнерства.
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники) (частина перша статті 32 Закону України № 463-IX).
Згідно з частиною другою статті 37 Закону України № 463-IX засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа), зокрема, приймає рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
У частині першій статті 38 Закону України № 463-IX визначено, що керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра, стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років (крім керівників приватних, корпоративних закладів освіти), організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров'я, що не перешкоджає виконанню професійних обов'язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до цього Закону.
Повноваження керівника закладу загальної середньої освіти визначаються законодавством та установчими документами закладу освіти.
Питання обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти врегульоване статтею 39 Закону України № 463-IX.
Так, відповідно до абзацу першого частини першої вказаної статті керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог Закону України № 463-IX та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).
Процедуру проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності визначає Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності, затвердженого рішенням позачергової сесії Добросинсько-Магерівської сільської ради від 28.01.2021 №72 (далі - Положення №72).
Відповідно до вказаного Положення №72 посаду керівника закладу освіти може обіймати особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра (спеціаліста), стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років, організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров?я, що не перешкоджає виконанню професійних обов?язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної форми власності відповідно до цього Положення.
Конкурс складається з таких етапів:
1) прийняття рішення про проведення конкурсу;
2) оприлюднення оголошення про проведения конкурсу;
3) прийняття документів від осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсі
4) перевірка поданих документів на відповідність встановленим
законодавством вимогам;
5) допущення кандидатів до участі у конкурсному відборі;
6) ознайомлення кандидатів із закладом освіти, його трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування закладу освіти;
7) проведення конкурсного відбору;
8) визначення переможця конкурсу;
9) оприлюднення результатів конкурсу.
Відповідно до частини другої статті 39 Закону України № 463-IX рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою):
- одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти;
- не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти;
- не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.
Як встановив суд, розпорядженням сільського голови Добросинсько-Магерівської сільської ради від 27.04.2021 №51 оголошено проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, у зв'язку із закінченням строкового трудового договору 01.07.2021.
У частині третій статті 39 Закону України № 463-IX передбачено, що оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу та повинне містити:
- найменування і місцезнаходження закладу освіти;
- найменування посади та умови оплати праці;
- кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до Закону України №463-IX;
- вичерпний перелік, кінцевий строк і місце подання документів для участі в конкурсі;
- дату та місце початку конкурсного відбору, етапи його проведення та тривалість;
- прізвище та ім'я, номер телефону та адресу електронної пошти особи, уповноваженої надавати інформацію про конкурс та приймати документи для участі в конкурсі.
Відповідач визнав, що оголошення про проведення конкурсу оприлюднено ним, з технічних причин, не наступного робочого дня (28.04.2021), як це передбачено вищенаведеним положенням, а 29.04.2021.
На підтвердження вказаної обставини представник відповідача до відзиву на позову заяву долучила скріншот інтернет сторінки Добросинсько-Магерівської громади за посиланням “dmg.gov.ua/konkurs-19-21-09-29-04-2021/”, на якій розміщено оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області.
З огляду на викладені обставини, суд погоджується з доводами позивача про пропуск строку оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, який визначений у частині третій статті 39 Закону України № 463-IX.
Попри це, суд наголошує на тому, що позивач не вказала яким чином оприлюднення оголошення про проведення конкурсу не наступного робочого дня, а через день ускладнило виконання нею умов для участі у конкурсі. Більше того, згідно з текстом оприлюдненого оголошення строк подачі документів кандидатами до конкурсної комісії розпочався саме з дня оприлюднення оголошення - 29.04.2021, та закінчився 31.05.2021. Відтак суд вважає, що таке порушення відповідачем вимог щодо оприлюднення оголошення пізніше, ніж вимагається Законом не може нівелювати результати проведення конкурсу.
Оцінюючи аргументи позивача про не оприлюднення переліку тестових питань, ситуаційних завдань, критеріїв оцінювання та форми перевірки знань, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 25 Положення №72 перелік тестових питань та форма перевірки знання законодавства у сфері освіти, зразки ситуаційних завдань та критерії оцінювання тестів і завдань затверджуються головою сільської ради за поданням відділу освіти та оприлюднюються на офіційному вебсайті Добросинсько-Магерівської сільської ради при оголошенні повідомлення про Конкурс.
Як встановив суд, розпорядженням сільського голови Добросинсько-Магерівської сільської ради від 27.04.2021 №51, яким оголошено проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, згідно з пунктом 4 затверджено перелік питань на перевірку знання законодавства у сфері загальної середньої освіти (додаток 3) та згідно з пунктом 7 затверджено критерії оцінювання учасників конкурсу (додаток 6).
Суд встановив, що на офіційному вебсайті Добросинсько-Магерівської громади за посиланням “dmg.gov.ua/konkurs-19-21-09-29-04-2021/” розміщено розпорядження сільського голови Добросинсько-Магерівської сільської ради від 27.04.2021 №51 у сканованому вигляді із затвердженими ним додатками, зокрема з додатком 3 (перелік питань на перевірку знання законодавства у сфері загальної середньої освіти) та додатком 6 (критерії оцінювання учасників конкурсу).
Окрім цього, на цьому ж вебсайті розміщено посилання “https://rada.info/upload/users_files/04371727/da7a24afe956d2494606978f78d9888f.docx”, за яким знаходяться перелік питань на перевірку знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, який складається з: питань для перевірки знання Закону України “Про освіту”; питань для перевірки знання Закону України “Про повну загальну середню освіту”; питань на знання Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа” на період до 2029 року; переліку ситуаційних завдань для кандидатів на заміщення вакантної посади директора закладу загальної середньої освіти Добросинсько-Магерівської сільської ради.
Представник позивача додав, що саме по собі посилання “dmg.gov.ua/konkurs-19-21-09-29-04-2021/” ще не є гарантією того, що з моменту його створення до нього було долучено всі необхідні документи, оскільки такі можна і долучити пізніше.
Суд критично оцінює такі доводи сторони позивача, адже вони є лише припущенням щодо можливого не оприлюднення тестових питань та критеріїв оцінювання разом з оголошенням про проведення конкурсу. Поряд з цим, позивач не надав належних доказів щодо оприлюднення тестових питань та критеріїв оцінювання після оголошення про проведення конкурсу.
Суд звертає увагу на те, що визнаючи оприлюднення оголошення про проведення конкурсу 29.04.2021, позивач не надала доказів звернення до відповідача щодо оприлюднення переліку тестових питань, ситуаційних завдань, критеріїв оцінювання та форми перевірки знань.
Представник відповідача вказав на те, що зі сторони позивача у день проведення конкурсу (на початку засідання комісії) поступило зауваження стосовно проведення конкурсу до його організатора, відповідно головою конкурсної комісії було запропоновано призупинити конкурс та призначити його проведення на іншу дату, але позивач була проти відкладення проведення конкурсу, наполягала на продовженні його проведення у визначений день. Цю інформацію відображено у протоколі №2 засідання конкурсної комісії від 07.06.2022.
Поряд з цим, суд зауважує, що упродовж проведення конкурсу позивач не зверталася до комісії щодо відсутності таких документів на офіційному вебсайті, що перешкоджало їй належним чином підготуватися до виконання завдань.
Враховуючи наведені обставини, суд критично оцінює доводи позивача про не оприлюднення переліку тестових питань, ситуаційних завдань, критеріїв оцінювання та форми перевірки знань.
З приводу посилання позивача на те, що відповідач не забезпечив проведення зустрічі з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування, що позбавило позивача представити власний перспективний план розвитку освіти та надати відповіді на запитання, суд вказує таке.
Відповідно до частини сьомої статті 39 Закону України № 463-IX засновник зобов'язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування такого закладу не пізніше п'яти робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.
У пункті 20 Положення №72 передбачено, що упродовж п'яти робочих днів з дня завершення строку подання заяви та документів для участі в конкурсі конкурсна комісія, зокрема: делегує представника від конкурсної комісії для організації та ознайомлення кандидатів із закладом освіти, його трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування не пізніше п'яти робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.
Як пояснив представник відповідача та не заперечив представник позивача, кандидати на вакантну посаду тривалий час працювали у Добросинському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради. У зв'язку з цим, за словами відповідача, не було проведено зустрічі з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування. Тобто кандидати були ознайомлені із закладом загальної середньої освіти та його трудовим колективом.
З метою встановлення можливості впливу невиконання відповідачем вказаної вимоги Положення №72 на результати конкурсу суд дослідив наданий відповідачем відеозапис проведення конкурсу, та встановив, що позивач, виконуючи умови конкурсу, представила свій перспективний план розвитку закладу освіти та надала відповіді на запитання, при цьому, не заявивши про неможливість чи складність оформлення такого плану чи надання відповідей на запитання внаслідок відсутності попередньої зустрічі з трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування. Іншими словами, позивач не довела, що не проведення відповідачем зустрічі із трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування мало вплив на результат проведення конкурсу. З цих же мотивів суд відхиляє аргументи позивача про відсутність оприлюднення відео фіксації конкурсного відбору на офіційному вебсайті.
У частині восьмій статті 39 Закону України № 463-IX конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:
- перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема цього Закону, Закону України “Про освіту” та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти;
- перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання;
- публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.
В екзаменаційній відомості проведення відбору кандидатів на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області від 07.06.2021 у колонці “загальна кількість балів” зазначено, що позивач набрала 77 балів, а ОСОБА_2 - 99 балів.
Суд вважає голослівними доводи позивача про недотримання відповідачем критеріїв оцінювання кандидатів, позаяк позивач не довела яких саме критеріїв, опублікованих разом з оголошенням про проведення конкурсу, відповідач не дотримався оцінюючи результати виконання кандидатами завдань, передбачених умовами конкурсу.
Суд критично оцінює посилання позивача про відсутність у протоколі №2 запису обговорення і оцінювання членами комісії з конкурсного відбору результатів розв'язання ситуаційного завдання, обговорення та аргументування презентацій, критеріїв оцінювання кандидатів, оскільки такі вимоги до протоколу комісії не передбачені ні Законом України №463-IX, ні Положенням №72. Тобто оскаржений позивачем протокол від 07.06.2021 №2 містить результати проведення конкурсу та переможця, та не повинен містити критеріїв, які застосовано для визначення переможця конкурсу.
Викладені у заявах по суті справи аргументи позивача суд також оцінює враховуючи те, що окремі порушення під час призначення та/або проведення конкурсу не повинні сприйматися як безумовне свідчення протиправності рішень, прийнятих за результатами відповідного конкурсу.
Суд вважає, що порушення процедури призначення/проведення конкурсу суб'єктом владних повноважень самі по собі можуть бути підставою для визнання протиправним та скасування його результатів у разі, коли такі порушення безпосередньо могли вплинути на результати конкурсу, чого позивач не довела.
Окрім цього, скасування результатів конкурсу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.
Враховуючи наведене, з огляду на неістотність допущених відповідачем порушень при призначенні та проведенні конкурсу, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, яке оформлене протоколом від 07.06.2021 №2, яким за результатами екзаменаційної відомості визнано переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора Добросинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Добросинсько-Магерівської сільської ради ОСОБА_2 .
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Суд при розгляді справи враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити повністю.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Мричко Н.І.