справа №380/17641/22
про залишення позовної заяви без руху
12 грудня 2022 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області, Дисциплінарної комісії Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення моральної шкоди, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області, Дисциплінарної комісії Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області №3-С від 04.03.2022 «Про винесення дисциплінарного стягнення ОСОБА_1 », відповідно до якого позивачу оголошено догану;
- стягнути з Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області на користь позивача компенсацію моральної шкоди в розмірі 10 000,00 грн;
- зобов'язати Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області провести нарахування та виплату суми заохочувальних та компенсаційних виплат, які включають винагороди та премії, відповідно до розрахунку, наданого Управлінням Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області за період з 04.03.2022 по листопад 2022 року включно, на користь позивача.
Відповідно до вимог ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
Суддя звертає увагу, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач у позовній заяві зазначає Дисциплінарну комісію Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області як відповідача, при цьому не заявляє до неї позовних вимог.
Відтак, позивачу слід уточнити суб'єктний склад учасників справи або позовні вимоги.
Частиною 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем до адміністративного позову не надано доказів сплати судового збору. Натомість, у позовній заяві зазначає, що звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій та додає відповідне посвідчення.
Надаючи оцінку такому твердженню позивача, суддя виходить з наступного.
Відповідно п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» учасники бойових дій, Герої України звільняються від сплати судового збору в усіх судових інстанціях у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
При цьому п. 13 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» кореспондується із положеннями ст. 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якою передбачено, що ветерани війни, до яких належать учасники бойових дій, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від усіх судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у ст. 12 цього Закону.
Конструкція п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», в якому йдеться про «справи, пов'язані з порушенням їхніх прав», вказує на категорію справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору. Якби лише наявність в особи такого статусу надавала у цій частині пільгу, то відпадала б необхідність у формулюванні другої частини зазначеної норми закону про уточнення характеру порушених прав.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що хоча вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушені права нерозривно пов'язані саме із статусом учасник бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які в свою чергу встановлені Конституцією України та іншими законами.
Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст. 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Вказана правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19), від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 (провадження № 14-730цс19).
Оскільки вимоги позивача не пов'язані з порушенням його права на соціальний захист саме, як учасника бойових дій, судовий збір має бути сплачений на загальних підставах.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору на сьогодні визначено Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI (із наступними змінами і доповненнями).
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2022 становить 2481,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
За позовну вимогу немайнового характеру щодо визнання протиправним та скасування наказу Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області №3-С від 04.03.2022 позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 992,40 грн (2481,00 грн х 0,4).
За позовну вимогу майнового характеру щодо стягнення з Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області на користь позивача компенсацію моральної шкоди в розмірі 10 000,00 позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 992,40 грн (2481,00 грн х 0,01%, але не менше 992,40 грн).
Крім того, позивачем заявлено вимогу майнового характеру про зобов'язання Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області провести нарахування та виплату суми заохочувальних та компенсаційних виплат, однак не встановлено ціну такої позовної вимоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», у разі якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, а встановлена при цьому позивачем ціна позову не відповідає дійсній вартості спірного майна або якщо на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору попередньо визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи.
Оскільки на момент подання позову неможливо встановити точну ціну позовних вимог в цій частині, суд визначає мінімальну ставку судового збору за подання вимоги майнового характеру у розмірі 992,40 з подальшою сплатою недоплаченої суми у разі необхідності.
Таким чином, за подання цього позовну позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 2 977, 20 грн (992,40 грн х3) за платіжними реквізитами: отримувач коштів: ГУК Львiв/Залізничний р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі "Судовий збір".
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
З врахуванням того, що позивачем не виконано вимог ст. 161 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати строк позивачу для усунення вищевказаного недоліку.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області, Дисциплінарної комісії Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення моральної шкоди, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали у такий спосіб: скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) або здати в канцелярію суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої долучити оригінал документа про сплату судового збору у розмірі 2 977, 20 грн за вказаними в мотивувальній частині ухвали реквізитами; уточнити суб'єктний склад учасників справи або позовні вимоги.
Процесуальні строки, встановлені цією ухвалою, можуть бути продовжені судом за заявою особи відповідно до пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 18 червня 2020 року № 731-IX.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сидор Н.Т.