13 грудня 2022 року справа № 340/5311/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправним і скасування рішення й зобов'язання вчинити певні,
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправним і скасування рішення від 26 серпня 2022 року, яким відмовлено у переведенні на виплату пенсії за віком відповідно до приписів Закону України «Про державну службу» (далі - Закон).
Водночас просив суд зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби період проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР в період з 01 листопада 1977 року по 27 листопада 1979 року, період проходження служби в органах внутрішніх справ, працю на посаді землевпорядника органу місцевого самоврядування.
Також просив суд зобов'язати Управління перевести на інший вид пенсії.
Пояснив, що відповідач безпідставно не включив до стажу державної служби період проходження строкової військової служби, що призвело до прийняття незаконного рішення.
Управління заперечило щодо задоволення позову, надіславши відзив на нього (а.с.58-60).
Стверджує, що пропущений строк звернення до суду, так як позовні вимоги стосуються розгляду заяви від 22 жовтня 2021 року.
Звертає увагу, що строк проходження служби в органах внутрішніх справ і праця землевпорядником органу місцевого самоврядування включені до стажу державної служби.
Відзив на позов не містить пояснень щодо невключення до стажу державної служби періоду проходження строкової військової служби.
Управління пояснило, що стаж державної служби не досяг 20 років, шо стало підставою відмови у задоволені заяви про перехід на інший вид пенсії.
21 листопада 2022 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.51-52).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 21 вересня 2019 року позивач досяг віку 60 років і йому призначена пенсія за віком на підставі приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 2) (а.с.13-16, 58-60).
Згідно записів у військовому квитку строкову військову службу в Збройних Силах СРСР проходив у період з 01 листопада 1977 року по 27 листопада 1979 року (а.с.18-19).
22 жовтня 2021 року подав заяву про перехід на виплату пенсії за віком відповідно до приписів Закону (а.с.20).
05 листопада 2021 року Управління відмовило у задоволенні заяви (а.с.61-65).
10 січня 2022 року Кіровоградський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі №340/9635/21, яким скасував рішення відповідача (а.с.61-65).
Суд зобов'язав Управління повторно розглянути заяву, зарахувавши до стажу державної служби період проходження служби в органах внутрішніх справ і працю землевпорядником органу місцевого самоврядування.
Рішення суду першої інстанції набрало законної сили 02 червня 2022 року (а.с.69-73).
Відповідач повторно розглянув заяву і 26 серпня 2022 року знову відмовив у задоволені (а.с.21-22).
Підстава - стаж державної служби не досяг 20 років (19 років 10 місяців 14 днів).
До стажу державної служби зараховано період проходження служби в органах внутрішніх справ і працю землевпорядником органу місцевого самоврядування (а.с.88).
Кінцевий період праці, який зараховано до стажу, - 29 квітня 2015 року.
Не зараховано строк проходження строкової військової служби.
Позов подано до суду 17 листопада 2022 року (а.с.1-11).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів.
Перш за все, строк звернення до суду встановлено приписами частини 2 статті 122 КАС України (6 місяців).
ОСОБА_1 не пропустив його, оскільки оскаржує рішення Управління від 26 серпня 2022 року.
Суд відмовляє у задоволені позову в частині зобов'язання зарахувати до стажу державної служби період проходження служби в органах внутрішніх справ і працю на посаді землевпорядника органу місцевого самоврядування, так як відповідач вчинив такі дії.
Спірні правовідносини врегульовані приписами пункту 12 Прикінцевих і перехідних положень Закону.
Цією нормою права встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Закон набрав чинності з 01 травня 2016 року.
Страховий стаж позивача, який враховано до стажу державної служби, як і період проходження строкової військової служби, датовані до 29 квітня 2015 року.
На той час діяла постанова Уряду України від 03 травня 1994 року №283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок).
Приписами пункту 3 Порядку встановлено, що до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових
формуваннях.
Отже, станом на 01 травня 2016 року і день подання заяви про перехід на інший вид пенсії стаж державної служби перевищував 20 років (19 років 10 місяців 14 днів + 2 роки 26 днів).
Приписами частини 1 статті 37 Закону «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право
чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 досяг 62 років, а стаж державної служби перевищував 20 років.
Отже, набув право на пенсію за віком відповідно до приписів Закону.
Приписами частини 1 статті 10 Закону 2 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність і скасування рішення, яким відмовлено у переведенні на виплату пенсії за віком відповідно до приписів Закону.
Захист порушеного права полягає у зобов'язанні зарахувати до стажу державної служби період проходження строкової військової служби і прийняти рішення про задоволення заяви про перехід на виплату іншого виду пенсії.
Отже, позов належить задовільнити частково.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн. (а.с.12).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26 серпня 2022 року про відмову ОСОБА_1 у переведенні на виплату пенсії за віком відповідно до приписів Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР в період з 01 листопада 1977 року по 27 листопада 1979 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 на виплату пенсії за віком відповідно до приписів Закону України «Про державну службу» на підставі заяви від 22 жовтня 2021 року.
Відмовити у задоволенні позову в іншій частині вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 908 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей