вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"12" грудня 2022 р. Справа№ 925/1775/21
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Буравльова С.І.
суддів: Андрієнка В.В.
Шапрана В.В.
секретар
судового засідання Рибчич А.В.
за участю
представників: скаржника - не з'явились
позивача - не з'явились
відповідача - не з'явились
розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області
на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 12.09.2022 р.
у справі № від 05.04.2022 р. № 925/1775/21 (суддя - Спаських Н.М.)
за позовом Черкаського міського центру зайнятості
до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області
про стягнення 90681,59 грн
У грудні 2021 року Черкаський міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про стягнення 90681,59 грн коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 .
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 05.04.2022 р. у справі № 925/1775/21 позов задоволено повністю.
26.04.2022 р. на виконання вказаного рішення судом було видано наказ.
30.08.2022 р. до Господарського суду Черкаської області надійшла заява Черкаського міського центру зайнятості № 08-08/1206 про заміну сторони виконавчого провадження, в якій останній просив суд замінити відповідача на його правонаступника - Головне управління ДПС у Черкаській області.
Оскаржуваною ухвалою Господарського суду Черкаської області від 12.09.2022 р. у справі № 925/1775/21 заяву Черкаського міського центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником задоволено, здійснено заміну відповідача у справі, сторону виконавчого провадження Головне управління ДФС у Черкаській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Черкаській області.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою, Головне управління Державної податкової служби у Черкаській області подало апеляційну скаргу (безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду), у якій просить скасувати оскаржувану ухвалу суду та прийняти нову ухвалу про відмову в задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, відповідач посилається на те, що після проведення процедури реорганізації Головного управління ДФС у Черкаській області, шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Черкаській області, Головне управління ДФС у Черкаській області продовжило діяльність в частині виконання функцій, пов'язаних з реалізацією підрозділами податкової міліції та її посадових осіб повноважень, прав та обов'язків, що покладались на такі підрозділи. Станом на дату виникнення спірних правовідносин вказані функції Головному управлінню ДПС у Черкаській області не передавались.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 26.09.2022 р. апеляційну скаргу у справі № 925/1775/21 передано на розгляд колегії суддів у складі: Буравльов С.І. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Шапран В.В., Андрієнко В.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 03.10.2022 р. витребувано з Господарського суду Черкаської області матеріали справи № 925/1775/21 та відкладено розгляд питання про відкриття чи відмову у відкритті апеляційного провадження, повернення без розгляду апеляційної скарги або залишення апеляційної скарги без руху за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 12.09.2022 р. до надходження до Північного апеляційного господарського суду матеріалів справи № 925/1775/21.
До суду 17.10.2022 р. надійшли матеріали справи № 925/1775/21.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 09.11.2022 р. було відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області та призначено справу № 925/1775/21 до розгляду на 01.12.2022 р.
У судове засідання 01.12.2022 р. представники сторін не з'явилися, хоча повідомлялась належним чином про час і місце розгляду скарги електронною поштою відповідно до ч. ч. 6, 7, 8 ст. 120 ГПК України. Вказані електронні адреси зазначені сторонами та наявні в матеріалах справи. До того ж, в порядку ст. 122 ГПК України, учасники справи викликались в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Доказів поважності відсутності представників сторін суду не надано.
Також у матеріалах справи відсутні докази про те, що вказані представники були позбавлені можливості через будь-які перешкоди бути присутніми у судовому засіданні.
Крім цього сторони не наполягали на обов'язковій участі їх представників у судовому засіданні, відповідних клопотань від них не було подано апеляційному суду.
Колегія суддів зазначає, що неявка у судове засідання вказаних представників не перешкоджає розгляду апеляційної скарги. Подальше відкладення призведе до безпідставного затягування розгляду скарги, а тому постанова приймається за наявними в справі матеріалами, яких достатньо для повного та об'єктивного розгляду.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Як було встановлено вище, рішенням Господарського суду Черкаської області від 05.04.2022 р. у справі № 925/1775/21 позов задоволено повністю, стягнуто з Головного управління ДФС у Черкаській області на користь Черкаського міського центру зайнятості 90681,59 грн.
26.04.2022 р. на виконання вказаного рішення судом було видано відповідний наказ.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Згідно з ч. 3 ст. 334 ГПК України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Обґрунтовуючи заяву про заміну боржника, як сторону виконавчого провадження, з Головного управління ДФС у Черкаській області на Головне управління ДПС у Черкаській області в зв'язку із правонаступництвом, що відбулося, позивач посилається на те, що Головне управління ДФС у Черкаській області, як відповідач у справі, судове рішення добровільно не виконало, тому Черкаський міський центр зайнятості передав наказ для примусового виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області.
27.07.2022 р. Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області направило на адресу Черкаського міського центру зайнятості лист про повернення виконавчого документа без виконання у зв'язку з тим, що боржник у справі не отримує бюджетного фінансування, оскільки ГУ ДФС у Черкаській області реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ДПС у Черкаській області. В свою чергу Головне управління ДФС у Черкаській області в стані припинення, а його функції передано Головному управлінню ДПС у Черкаській області.
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 19.07.2019 р. «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» та від 30.09.2020 р. № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» - Управління ДФС у Черкаській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Черкаській області, яке в свою чергу ліквідоване, а його функції передано Державній податковій службі та її територіальним органам без статусу юридичної особи.
Згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 537 від 19.07.2019 р. «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Як передбачено п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 893 від 30.09.2020 р. «Деякі питання територіальний Державної податкової служби» права та обов'язки територіальних Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Станом на даний час Головне управління ДПС у Черкаській області є відокремленим підрозділом Державної податкової служби України і знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, що підтверджується Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з ч. 1 ст. 18 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
У відповідності до ч. 5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
При цьому питання заміни сторони виконавчого провадження її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому ст. 334 ГПК України.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про те, що заява Черкаського міського центру зайнятості про заміну боржника Головне управління ДФС у Черкаській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Черкаській області є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Стосовно доводів скаржника про те, що після проведення процедури реорганізації Головного управління ДФС у Черкаській області, останнє продовжило діяльність лише в частині виконання функцій, пов'язаних з реалізацією підрозділами податкової міліції та її посадових осіб повноважень, прав та обов'язків, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 р. № 1200, зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 р. № 846, утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 р. № 537 утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби та реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби.
Згідно з п. п. 3, 4 вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Територіальні органи Державної податкової служби визначені правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 р. № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України», наказу Офісу великих платників податків ДПС від 29.08.2019 р. № 9, розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС функцій і повноважень Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що припиняється.
Отже, з 29 серпня 2019 року Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби втратив повноваження державного органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики, тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов'язання, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями, оскільки таке повноваження передано для виконання завдань і функцій новоствореному контролюючому органу у зазначеній сфері, яким є Офіс великих платників податків ДПС.
Аналогічна правова позиція викладена у поставновах Верховного Суду від 30.12.2020 р. у справі № 805/4361/17-а, від 10.09.2020 р. у справі № 420/5772/18, від 10.10.2020 р. у справі № 804/958/17, від 03.12.2020 р. у справі № 805/2173/16-а.
З урахуванням викладених обставин справи в їх сукупності колегія суддів дійшла висновку про те, що місцевим господарським судом було правильно застосовано норми процесуального права, повно та всебічно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для скасування ухвали Господарського суду Черкаської області від 12.09.2022 р. у справі № 925/1775/21 та задоволення апеляційної скарги Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області.
У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за її подання покладається на скаржника.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Оскільки під час ухвалення постанови 01.12.2022 р. були відсутні учасники справи, тому датою ухвалення цього судового рішення є дата його повного складення, зокрема 12.12.2022 р.
Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області залишити без задоволення.
2. Ухвалу Господарського суду Черкаської області від 12.09.2022 р. у справі № 925/1775/21 залишити без змін.
3. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Державної податкової служби у Черкаській області.
4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення її повного тексту.
Головуючий суддя С.І. Буравльов
Судді В.В. Андрієнко
В.В. Шапран