Справа № 739/1421/22
Провадження № 3/739/647/22
про повернення на доопрацювання
13 грудня 2022 року м. Новгород-Сіверський
Суддя Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області Іващенко А.І., розглянувши матеріалами справи, які надійшли з Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернгівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ФОП ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, В С Т А Н О В И В:
До Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №246425 від 06.12.2022 року, з якого вбачається, що 06.12.2022 року о 10 год.40 хв. за адресою, АДРЕСА_1 , в магазині ФОП « ОСОБА_2 », продавчиня гр. ОСОБА_1 порушила порядок проведення господарської діяльності, а саме, здійснювала продаж алкоголю та тютюнових виробів, без наявної ліцензії на право ведення виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП. Перевіривши матеріали адміністративної справи, вважаю, що матеріали справи про притягнення ФОП ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП підлягають направленню на доопрацювання з наступних підстав: Відповідно до ч.1 ст.164 КУпАП, передбачено, що провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої. Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Норма ч.1 ст.164 КУпАП носить бланкетний характер, оскільки у наведеній диспозиції відсилає до закону, що регулює певні види господарської діяльності, тому в протоколі про адміністративне правопорушення має зазначатися відповідна норма спеціального закону, який регламентує господарську діяльність, що потребує ліцензування або державну реєстрацію суб'єкта господарювання. Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.3 Господарського Кодексу України (далі - ГК України), під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями. Відповідно до ст. 42 ГК України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката. Зокрема, у відповідності до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються в тому числі місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення. Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ФОП ОСОБА_1 вчинила правопорушення порушила порядок провадження господарської діяльності, а саме, здійснювала продаж алкоголю та тютюнових виробів без наявної ліцензії на право ведення виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, проте у відповідності до ч.1 ст.164 КУпАП відповідальність громадян наступає як за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди). Проте, в протоколі не вказано та не конкретизовано який саме дозвіл, інший документ дозвільного характеру, одержання якого передбачено законом (Закон, відповідна стаття) був відсутній у ФОП ОСОБА_1 тобто суть адміністративного правопорушення, викладена невірно, в загальних рисах без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, що вказує про невідповідність складеного протоколу вимогам законодавства. Відповідно до ч. 2ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Справа надійшла на адресу суду 04.11.2021 року у вигляді окремих аркушів, без нумерації та опису. Згідно приписів ст.257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення. Аналогічний зміст має і п. 18 Наказу МВС України від 06.11.2015№ 1376 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» - протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надсилаються (надаються) органу (посадовій особі), уповноваженому (ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення. Відповідно до п.3.1 та п.3.2 порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затверджені Наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 16.02.2015№ 3/02/-15 (зі змінами згідно з наказом Уповноваженого 14.02.2018 № 3/02-18) складений протокол та iншi матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, формуються уповноваженою особою у справу про адмiнiстративне правопорушення. У справі оформляється титульний аркуш, на зворотному боці якого заповнюється опис документів, що містяться у справі. Оригінал справи про адмiнiстративне правопорушення разом із супровідним листом у триденний строк з моменту його складення надсилається до районного, районного у мiстi (мiського, мiськрайонного) суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення. У п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» № 11 від 17.10.2014 зазначається, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогстатті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення. За наведених обставин, протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню на доопрацювання Новгород-Сіверському РВП в Чернігівській області для виконання зазначених в мотивувальній частині постанови вимог. На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 278, 283 КУпАП, суддя, П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний матеріал відносно ФОП ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП повернути на доопрацювання Новгород-Сіверському РВП в Чернігівській області для виконання зазначених в мотивувальній частині постанови вимог. Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: А.І.Іващенко