Справа № 357/5407/22
3/357/3483/22
29.11.2022 м. Біла Церква
Суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Ларіна О.В. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Батальйону патрульної поліції в місті Біла Церква управління патрульної поліції у Київській області департаменту патрульної поліції відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
який притягується до адміністративного стягнення за ст. 130 ч. 1 КУпАП,
за участю захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Сови В.А.,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №075311 від 26.06.2022 вбачається, що 26.06.2022 о 06 год. 00 хв. водій ОСОБА_1 , рухаючись в Київській області, м. Біла Церква, вул. Ставищанська, 99А, керував транспортним засобом марки ВАЗ 21144, державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря нарколога та підтверджується висновком медичного закладу №18 від 26.06.2022, чим порушив п. 2.9 а Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився.
В судовому засіданні захисник - адвокат Сова В.А., який діяв в інтересах особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , заявив клопотання про закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення та додав до матеріалів клопотання про закриття провадження у справі, зокрема, наполягав на тому, що огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 проводився 26.06.2022 на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу газоаналізатору «Drager Alcotest 7510» та мундштука без зворотного клапану, що заборонено вимогами щодо їх експлуатації, і як наслідок призводить до необ'єктивного результату тесту, який є недійсним. Крім того, захисник зазначив, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, проводився за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 3000 серійний заводський №AREN-0186, який згідно інформації, наданої уповноваженим представником виробника Drager в Україні, не має законних підстав використовуватись з 30.11.2021. Також, захисник звертає увагу, що на відеозаписі, долученому до протоколу, зафіксовано, що повторний огляд ОСОБА_1 в медичному закладі через 20 хвилин не проводився. Таким чином, захисник вважає, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння, проведений з порушенням зазначеного у ст. 266 КУпАП порядку і вимог експлуатації приладу Drager, а також огляд у медичному закладі проведений з порушенням вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Суддя, заслухавши захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить наступного висновку.
Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляд визначається Інструкцією про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затв. Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735) (далі по тексту Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (затв. Постановою КМУ №1103 від 17.12.2008) (далі по тексту Порядок).
Так, згідно з п. 2 Порядку - огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до п. 3 Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Таким чином, за наявності ознак алкогольного сп'яніння поліцейський проводить огляд за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Згідно з п. 7 Інструкції, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно до п. 2.9 а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судовому засіданні відтворено СD-диск, який додано до протоколу, згідно з відеозапису вбачається, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager №7510» (ARLM-0346), при цьому, під час проведення огляду використовувався мундштук без зворотного клапану.
Так, згідно відповіді на адвокатський запит №420-10 від 05.10.2022, ТОВ «АТЗТ Компанія «Сатурн Дейта Інтернешенл», вбачається, що ТОВ «АТЗТ Компанія «Сатурн Дейта Інтернешенл» є уповноваженим представником та офіційним ексклюзивним дистриб'ютором виробника концерну Drager Safety AG & Co. KGaA (Німеччина) в Україні з продажу приладів алко- та наркодіагностики і витратних матеріалів до них, має відповідні сертифікати та надає послуги ексклюзивного сертифікованого сервісного центру для висококваліфікованого гарантійного та післягарантійного сервісного технічного обслуговування, градуювання, а також повірки приладів, зокрема, газоаналізаторів для вимірювання вмісту алкоголю у видихуваному повітрі Drager Alcotest 7510 OIML. З приладами Drager Alcotest 7510 OIML можливо використовувати виключно мундштуки Drager Alcotest Mouthpieces Standard зі зворотним клапаном, які унеможливлюють епідеміологічні ризики та можливість маніпулювання зі зворотним потоком повітря. Прилади Drager Alcotest 7510 OIML та мундштуки до них є єдиною загальною вимірювальною системою «мундштук-прилад». При експлуатації газоаналізаторів Drager Alcotest 7510 OIML повинні використовуватись виключно оригінальні мундштуки Drager Alcotest Mouthpieces Standard зі зворотним клапаном, що мають відповідний сертифікат якості та офіційно легально постачаються від виробника через уповноваженого представника виробника в Україні.
Таким чином, огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 проводився 26.06.2022 за допомогою приладу газоаналізатору «Drager Alcotest 7510» та мундштука без зворотного клапану, що заборонено вимогами щодо їх експлуатації, і як наслідок призводить до необ'єктивного результату тесту.
Крім того, з переглянутого відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 не погодився з результатом огляду на місці зупинки, в зв'язку з чим працівники поліції доставили його до медичного закладу для проходження повторного огляду.
Огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння у медичному закладі проводився за допомогою газоаналізатора Alcotest 3000 заводський №AREN-0186.
Згідно відповіді на адвокатський запит №421-10 від 05.10.2022 ТОВ «АТЗТ Компанія «Сатурн Дейта Інтернешенл», вбачається, що газоаналізатор Drager Аlcotest 3000 повинен проходити операції «Сервісне технічне обслуговування» та «Градуювання» навченим кваліфікованим персоналом Drager принаймні один раз на 12 місяців. Правом на виконання цих операцій наділені офіційні сертифіковані сервісні центри Drager і в Україні це є ТОВ «АТЗТ Компанія «Сатурн Дейта Інтернешенл». Інших суб'єктів господарювання, які мають такі самі права від концерну Drager Safety AG & Co. KGaA (Німеччина) щодо виконання зазначених операцій, на території України не має. Так, останні операції «Сервісне технічне обслуговування», «Градуювання» та «Повірка» газоаналізатора Drager Alcotest 3000 серійний заводський №AREN-0186 були проведені в уповноваженому сертифікованому сервісному центрі Drager ТОВ «АТЗТ Компанія «Сатурн Дейта Інтернешенл» 30.11.2020, а з 30.11.2021 газоаналізатор Drager Alcotest 3000 серійний заводський №AREN-0186 до уповноваженого сертифікованого сервісного центру Drager не надходив та, відповідно, не обслуговувався.
Таки чином, результат огляду ОСОБА_1 проведеного в медичному закладі 26.06.2022 за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 3000 у зазначений період отриманий з порушенням правил експлуатації приладу.
Крім того, у акті медичного огляду особи, що керує транспортним засобом, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №18 від 26.06.2022, на підставі якого складено медичний висновок, зазначено, що через 20 хв., а саме о 06 год. 35 хв. проведено повторний огляд, результат якого 0,37 проміле. На відеозаписі, долученому до протоколу, не зафіксовано повторний огляд ОСОБА_1 в медичному закладі через 20 хвилин.
Суддя зазначає, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог Інструкції, вважаються недійсними. А також, огляд особи на стан сп'яніння, проведений з порушенням зазначеного у ст. 266 КУпАП порядку вважається недійсним, і не є доказом по справі про адміністративне правопорушення.
Згідно положення ст. 62 Конституції України, винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на його користь.
Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, суддя, дослідивши дані протоколу та наявні у провадженні матеріали, дійшов висновку, що справу належить закрити за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Статтею 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Враховуючи, що на ОСОБА_1 адміністративне стягнення не може бути накладене за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, судовий збір у провадженні за даною справою також не підлягає стягненню з останнього.
На підставі викладеного, керуючись статтями 130 ч. 1, 221, 245, 247, 266, 283, 284 КУпАП,
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною пятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
СуддяОльга ЛАРІНА