Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/2380/22
3/287/3537/22
12 грудня 2022 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Винар Любомир Вікторович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 15.03.1996 року Олевським РВ УМВС, не працюючого, жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Олевського районного суду Житомирської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 001016 від 04.12.2022 року вбачається, що 04.12.2022 року, о 22 год. 23 хв., в с. Варварівка, Коростенського району, Житомирської області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем марки KIA SPORTAGE, державний номерний знак НОМЕР_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами постановою Олевського районного суду Житомирської області (справа № 287/1839/21). Правопорушення вчинено повторно протягом року (постанова серії БАА № 829190 від 12.04.2022 року та постанова серії БАА № 829294 від 24.04.2022 року).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що матеріал про адміністративне правопорушення слід повернути на доопрацювання з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст. 256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Суд встановив, що подані матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП, не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, а саме:
- у протоколі про адміністративне правопорушення всупереч вимогам п. 9 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.11.2015 року № 1376 у графі «Посада, спеціальне звання, П.І.Б. поліцейського, який склав протокол» не зазначено прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень);
- у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про наявність або відсутність свідків чи потерпілих.
Слід зазначити, що ч. 5ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, вчинене повторно протягом року.
При цьому, додані до протоколу про адміністративне правопорушення копії постанов про накладення адміністративного стягнення серії БАА № 829190 від 12.04.2022 року та серії БАА № 829294 від 24.04.2022 року не завірені належним чином.
Також, з викладеної у протоколі суті адміністративного правопорушення слідує, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем марки KIA SPORTAGE, державний номерний знак НОМЕР_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами постановою Олевського районного суду Житомирської області (справа № 287/1839/21).
Проте, належним чином завірена копія процесуального рішення на підтвердження зазначеного факту в справі відсутня.
Крім того, до протоколу не додано доказів того, що ОСОБА_1 отримував посвідчення водія.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Оскільки, вказані недоліки допущені при складенні та оформленні протоколу і матеріалів у справі про адміністративне правопорушення, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення (ст.245 КУпАП) та, як наслідок, здійснити розгляд справи по суті в точній відповідності з законом та винести відповідну постанову, тому протокол та матеріали в справі про адміністративне правопорушення необхідно повернути для належного дооформлення.
Вищевказані недоліки може виправити тільки посадова особа, що склала та підписала протокол про адміністративне правопорушення.
З огляду на викладене, суддя дійшов висновку, що адміністративні матеріали слід направити до відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області для належного дооформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Л.В.Винар