Справа № 136/1725/17
провадження 1-в/136/78/22
"12" грудня 2022 р. м.Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника органу поліції ОСОБА_3 ,
засудженого ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець подання про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, непрацюючого, раніше неодноразово судимого, останній раз - 12.04.2018 вироком Липовецького районного суду Вінницької області за ч.2 ст.185, ч.3 ст.185 КК України на підставі ст. 70 КК України, звільнився з місць позбавлення волі 21.07.2020, судимість погашається 31.07.2026, -
Начальник відділу поліції №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 звернувся до суду із наведеним вище поданням, мотивуючи тим, що ОСОБА_4 будучи неодноразово засудженим, останній раз 12.04.2018 вироком Липовецького районного суду Вінницької області за ч.2 ст.185, ч.3 ст.185 КК України, на підставі ст. 70 КК України, до остаточного покарання у виді 4 років позбавлення волі, звільнений умовно-достроково 21.07.2020 із невідбутим строком 1 рік 2 місяці 14 днів, на шлях виправлення не став, зловживає спиртними напоями, веде антиморальний спосіб життя, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 11.07.2022 за ч.1 ст. 178 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у виді попередження; 06.08.2022 за ч.1 ст. 178 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.; у зв'язку із чим ОСОБА_4 органом поліції було винесено письмове попередження та роз'яснено можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду, однак останній своєї поведінки не змінив, що стало підставою звернення до суду із даним поданням, в якому суб'єкт звернення просив встановити стосовно засудженого адміністративний нагляд строком на один рік.
Представника органу поліції в судовому засіданні подання підтримав з підстав наведених у ньому, просив його задовольнити, суду пояснив, що підставою встановлення адміністративного нагляду є систематичність вчинення засудженим адміністративних правопорушень.
Засуджений суду пояснив, що вчинені ним адміністративні правопорушення не є суттєвими, а тому встановлення адміністративного нагляду строком на один рік є занадто суворим обмеженням його прав.
Суд, вислухавши представника органу поліції та засудженого, вивчивши та дослідивши матеріали додані до подання, встановив згідно з відомостями персонально - довідкового обліку єдиної інформаційної системи МВС України, ОСОБА_4 був неодноразово засуджений за умисні, корисливі злочини, у тому числі проти власності, останній раз 12.04.2018 вироком Липовецького районного суду Вінницької області за ч.2 ст.185, ч.3 ст.185 КК України на підставі ст. 70 КК України, до остаточного покарання у виді 4 років позбавлення волі.
Відповідно до довідки про звільнення, 31.07.2020 ОСОБА_4 звільнився з місць позбавлення волі умовно - достроково на підставі ухвали Вінницького районного суду Вінницької області від 21.07.2020.
Згідно з довідкою - характеристикою виданою Турбівською селищною радою від 28.11.2022 за № 4210, ОСОБА_4 зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , заяв та скарг на порушення громадського порядку стосовно вказаного громадянина не надходило, компрометуючими матеріалами селищна рада не володіє.
Із матеріалів доданих до подання судом встановлено, що ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності, а саме: 11.07.2022 за ч.1 ст. 178 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у виді попередження; 06.08.2022 за ч.1 ст. 178 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
Порядок встановлення адміністративного нагляду стосовно осіб звільненими з місць позбавлення волі регулюється Законом України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі" від 01.12.94 N 264/94-ВР, а також Наказом Міністерства внутрішніх справ N 1303/203 від 04.11.2003 року "Про затвердження Інструкції про організацію здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі".
Відповідно до п. "в" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" (надалі - Закон), адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Суд враховує, що відповідно до загальних визначень систематичним вчиненням правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про небажання стати на шлях виправлення, є вчинення засудженим трьох і більше правопорушень.
Аналізуючи додані до подання докази, судом встановлено, що ОСОБА_4 лише двічі притягувався до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку порядок і прав інших громадян після звільнення з місць позбавлення волі.
Наведене свідчить про відсутність систематичності порушень громадського порядок і прав інших громадян в діях ОСОБА_4 , що є підставою для встановлення адміністративного нагляду відповідно до п. "в" Закону.
Ураховуючи викладене, встановлення адміністративного нагляду щодо особи, систематичність протиправної поведінки якої недоведена, є порушенням її прав на свободу та особисту недоторканність, визначених ст. 5 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а також право на свободу пересування, що гарантоване Конституцією України.
За таких обставин, суд вважає, що в задоволенні подання слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись п. "В" ст. 3, ст. ст. 4-6 Закону України" про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд,
У задоволенні подання начальника Начальник відділу поліції №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відмовити.
На ухвалу суду протягом семи днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області.
Суддя ОСОБА_6