Справа № 639/4010/22
Провадження № 3/639/1608/22
12 грудня 2022 року м. Харків
Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Курило В. О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працевлаштованого, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
На розгляд до Жовтневого районного суду м. Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 071041 від 09.11.2022, згідно якого 10 серпня 2022 року о 17 годині 40 хвилин за адресою: м. Харків, перехрестя проспекту Любові Малої та вул. Дудинської, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Skoda Fabia, номерний знак НОМЕР_1 , повертаючи ліворуч, не надав переваги пішоходу ОСОБА_2 , внаслідок чого здійснив на неї наїзд.
Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 складено за ст.124 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення, з огляду на таке.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно з статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З матеріалів справи встановлено, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобіль наїхав на пішохода ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В рапорті старшого слідчого в ОВС відділу СУ ГУНП в Харківській області Ткаченко Є. від 10.08.2022 зазначено, що пішохід ОСОБА_2 отримала наступні тілесні ушкодження: закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, забиття верхньої губи, гематоми правої брові, гематоми правого передпліччя, забій правого коліна, забій лівого передпліччя.
Будь-яких відомостей про лікування потерпілої ОСОБА_2 в закладах охорони здоров'я матеріали справи не містять.
Письмові пояснення потерпілої ОСОБА_2 щодо характеру отриманих нею ушкоджень, її лікування в закладах охорони здоров'я, а також періоду лікування, уповноваженою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, не було отримано.
У залежності від тяжкості тілесних ушкоджень, які були спричинені потерпілій ОСОБА_2 , повинно бути вирішено питання про адміністративну відповідальність чи кримінальну відповідальність водія ОСОБА_1 .
Разом із цим, направлені до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей, які є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи, а саме:
- до матеріалів справи не долучено медичних документів про лікування потерпілої ОСОБА_2 в закладах охорони здоров'я, з інформацією про характер отриманих нею ушкоджень, ступеня їх тяжкості, тривалості лікування;
- до матеріалів справи не долучено письмових пояснень потерпілої ОСОБА_2 ;
- з матеріалів справи неможливо встановити чи вносились відомості за фактом цієї дорожньо-транспортної пригоди до Єдиного реєстру досудових розслідувань та чи приймалась слідчим постанова про закриття кримінального провадження.
Якщо так, копія такої постанови має бути долучена до матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Вищевказані недоліки в оформленні матеріалу та їх неповнота перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, унеможливлюють прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення по справі.
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до Управління патрульної поліції в Харківської області для належного оформлення та надання додаткових матеріалів.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 245, 278, 280 КУпАП, суддя
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції - для належного оформлення та надання додаткових матеріалів.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. О. Курило