Справа № 758/9028/22
Категорія 55
(ЗАОЧНЕ)
05 грудня 2022 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Ларіонової Н.М.,
при секретарі судового засідання Волошиної А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Подільської Районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів,-
В червні 2022 р. позивач Управління соціального захисту населення Подільської Районної в місті Києві державної адміністрації звернувся до Подільського районного суду із позовом до відповідача про стягнення виплачених коштів в сумі 4 020,00 грн на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Свої вимоги мотивує тим, що для призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації була подана заява про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 03.04.2019 та акт огляду МСЕК від 07.03.2019 серія АВ № 1055311 (II група інвалідності загального захворювання), на підставі яких призначено державну соціальну допомогу на період: з 07.03.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1497,00 грн. щомісячно; з 01.07.2019 по 31.03.2020 в розмірі 1564,00 грн щомісячно. На підставі акту огляду МСЕК від 12.03.2020 серія АВ № 0099593 було призначено державну соціальну допомогу на період: з 01.04.2020 по 30.06.2020 в розмірі 1638,00 грн. щомісячно; з 01.07.2020 по 30.11.2020 в розмірі 1712,00 грн щомісячно; з 01.12.2020 по 31.03.2021 в розмірі 1769,00 грн щомісячно. На запит Управління від 29.10.2021 № 10651-11178 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області (лист від 17.11.2021 № 1000-0305-6/116303) було надано довідку від 28.04.2021 № 3400/15 про невизнання інвалідом ОСОБА_1 . Враховуючи вимоги Постанови № 264 виплату державної соціальної допомоги ОСОБА_1 було подовжено в автоматичному режимі на період з 01.04.2021 по 30.06.2021. Оскільки термін встановленої інвалідності, що визначено довідкою МСЕК 12.03.2020 серія АВ № 0099593 закінчився 30.03.2021, а з квітня 2021 року ОСОБА_1 не визнана інвалідом, то за інформацією Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, виникла переплата державної соціальної допомоги за період з 01.04.2021 по 30.06.2021, розмір якої становить 4020,00 грн (чотири тисячі двадцять грн 00 коп), що підлягає поверненню до державного бюджету. ОСОБА_1 . Управлінням було направлено листи від 30.12.2021 № 10651-13453, від 27.01.2022 № 10651-715, від 31.05.2022 № 10651-2617, щодо повернення переплати державної соціальної допомоги до державного бюджету. Станом на 01.08.2022 переплата не сплачена ОСОБА_1 .
Провадження у справі відкрито ухвалою від 15.11.2022 р. призначенням розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судове засідання представник позивача не з'явився, в позовній заяві зазначив, що вимоги позову підтримує в повному обсязі і не заперечує проти заочного розгляду справи. Просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена відповідно до вимог закону, відзив на позов не подала, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлена відповідно до вимог закону, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
В зв'язку з наведеним, на підставі ст.ст.223 ч.4, 280 ЦПК України постановляє заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 № 261 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд» (далі- Постанова), призначається державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю державна соціальна допомога на догляд (далі - державна соціальна допомога).
До малозабезпечених осіб, що мають право на державну соціальну допомогу належать особи, середньомісячний сукупний дохід яких за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з п. 12 Постанови державна соціальна допомога призначається особам з інвалідністю - на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи, витягу з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК).
Судом встановлено, що 03.04.2019 відповідач ОСОБА_1 звернулась до позивача Управління соціального захисту населення Подільської РДА із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме допомогу як особі з інвалідністю 2 групи відповідно до акту огляду МСЕК від 07.03.2019 р. серія АВ № 1055311.
На підставі поданої заяви та документів, рішенням Управління соціального захисту населення Подільської РДА від 27.06.2019 р. ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу, як інваліду 2 групи на період з 07.03.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1497,00 грн. щомісячно; з 01.07.2019 по 31.03.2020 в розмірі 1564,00 грн щомісячно.
Відповідно до акту огляду МСЕК від 12.03.2020 серія АВ № 0099593 було призначено державну соціальну допомогу на період: з 01.04.2020 по 30.06.2020 в розмірі 1638,00 грн. щомісячно; з 01.07.2020 по 30.11.2020 в розмірі 1712,00 грн щомісячно; з 01.12.2020 по 31.03.2021 в розмірі 1769,00 грн щомісячно.
Також судом установлено, що позивач зобов'язання по виплаті вказаних сум виконав у повному обсязі.
На запит Управління від 29.10.2021 № 10651-11178 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області (лист від 17.11.2021 № 1000-0305-6/116303) було надано довідку від 28.04.2021 № 3400/15 про не продовження інвалідності ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» №264 від 08.04.2020 року ( далі-Постанова № 264) , строк виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропущено строк перегляду, виплата таких видів допомоги не зупиняється до закінчення строку дії карантину з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої допомоги на підставі результатів перегляду та заяви отримувачів або їх батьків чи інших законних представників.
Враховуючи вимоги Постанови № 264 виплату державної соціальної допомоги ОСОБА_1 було продовжено в автоматичному режимі на період з 01.04.2021 по 30.06.2021.
Оскільки термін встановленої інвалідності, що визначено довідкою МСЕК 12.03.2020 серія АВ № 0099593 закінчився 30.03.2021, а з квітня 2021 року ОСОБА_1 не продовжено інвалідність, то за інформацією Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, виникла переплата державної соціальної допомоги за період з 01.04.2021 но 30.06.2021, розмір якої становить 4020,00 грн.
Відповідач ОСОБА_1 не звернулася до управління за призначенням державної соціальної допомоги, у визначений Постановою термін, не підтвердила своє право на отримання такої допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.12.2021 Управлінням соціального захисту населення Подільської РДА на адресу ОСОБА_1 направлено направлено листи від 30.12.2021 № 10651-13453, від 27.01.2022 № 10651-715, від 31.05.2022 № 10651-2617, щодо повернення переплати державної соціальної допомога до державного бюджету, проте відповідачем вказане повідомлення залишено без належного реагування.
Відповідно до ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно; особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті:1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
З огляду на вищезазначені обставини та оцінені докази у їх сукупності, судом встановлено, що відповідач отримала від позивача надмірну виплату коштів у вигляді державної соціальної допомоги в сумі 4020,00 грн., в свою чергу, в цей період у порушення пункту 2 Постанови №264 не звернулася до позивача та не подала заяву про надання вищевказаної державної соціальної допомоги разом з необхідним переліком документів, тобто не підтвердила своє право на отримання такої допомоги від держави.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, крім випадків, установлених ст.82 ЦПК України. Належними доказами в розумінні ст. 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Будь-яких фактичних даних, які мають значення для правильного вирішення справи, однак сторони не посилались, суд не встановив.
Згідно з принципом диспозитивності, встановленим ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Вказані обставини дають суду підстави дійти висновку, що позов є обґрунтованим, його вимоги засновані на законі та знайшли своє повне підтвердження в ході судового розгляду, в зв'язку з чим підлягає задоволенню у повному обсязі.
Такі грошові кошти підлягають стягненню з відповідача на рахунок третьої особи, якою за розпорядженням позивача проводилися виплати.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, то відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню сплачений позивачем при подачі позову судовий збір в розмірі 2 481,00 грн.,
На підставі вищевикладеного, ст. ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1212, 1215 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 1-18, 76-81, 95, 141, 228, 229, 235, 241, 244, 245, 258, 259, 263-265, 268, 274-279, 289, 354 ЦПК України, -
Позов Управління соціального захисту населення Подільської Районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надмірно виплачену суму в розмірі 4020,00 грн. (чотири тисячі двадцять гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Подільського районної в місті Києві державної адміністрації судовий збір у розмірі 2 481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржено позивачем до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування:
позивач - Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації(місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, б. 31-Б, код ЄДРПОУ 37393782);
відповідач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (місцезнаходження: м. Київ, просп. Любомира Гузара, 7; код ЄДРПОУ22886300).
Повний текст рішення складений 05.12.2022 р.
Суддя Н. М. Ларіонова