про відмову у відкритті касаційного провадження
12 грудня 2022 року
м. Київ
справа № 300/1514/22
адміністративне провадження № К/990/32451/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Єзерова А.А.,
перевірив касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року (суддя Панікар І.В.) та
постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2022 року (колегія у складі суддів Ніколіна В.В., Гінди О.М., Пліша М.А.)
у справі № 300/1514/22
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
У травні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФ України в Івано-Франківській області; відповідач), у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру грошового забезпечення з 77 % до 70 % з 01.01.2018;
- зобов'язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 77 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправною відмову ГУ ПФ України в Івано-Франківській області у проведенні з 01.04.2019 перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 11/7083, виданої 27.01.2022 Адміністрацією Державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація ДПС України);
- зобов'язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/7083, виданої 27.01.2022 Адміністрацією ДПС України, з урахуванням проведених платежів.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням від 03.06.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022, задовольнив позов.
15.11.2022 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області подало касаційну скаргу, що 21.11.2022 надійшла до Верховного Суду, в якій, із посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що правова позиція, викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, не підлягає застосуванню при вирішення спірних правовідносин у зв'язку зі зміною правового регулювання. Суди першої та апеляційної інстанцій вирішив спір без врахування висновків щодо застосування норм права, висловлених у постановах Верховного Суду від 20.01.2021 у справі № 640/1744/20, від 08.09.2021 у справі № 340/3185/19, від 27.09.2021 у справі № 580/585/21. Вимоги ОСОБА_1 про перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням відсоткового значення грошового забезпечення в розмірі 77 %, яке діяло на час призначення пенсії, є необґрунтованими.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються дії територіального органу Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в ухвалі від 04.04.2022 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі, ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області у касаційній скарзі покликається на наявність у цій справі обставин, передбачених пп. «а» п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Проте не визначає проблемне питання, відповідь на яке потребувала б викладення судом касаційної інстанції нового висновку щодо застосування норм права як для сторін спору, так і для невизначеного кола суб'єктів подібних правовідносин; не обґрунтовує, в чому саме полягає фундаментальне значення розгляду цієї справи для формування єдиної практики застосування судами у інших справах у подібних правовідносинах Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» чи інших норм матеріального та / чи процесуального права.
Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.04.2022 у справі № 300/5696/21, від 03.05.2022 у справі № 300/6471/21, від 13.07.2022 у справі № 300/5365/21, від 13.07.2022 у справі № 300/5475/21, на які покликається скаржник, ухвалені у справах з різними фактичними обставинами, не свідчать про різну правозастосовну практику.
Тому, Суд не вбачає обставин, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, для відкриття касаційного провадження у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 у п. 25-30 сформульовано висновок про те, що «<…> відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
<…> такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії;
<…> застосування цього показника <не більше 70 % відповідних сум грошового забезпечення> до перерахунку пенсії позивача <відповідно до зміни в частині граничного розміру пенсії, передбаченому у ст. 13 Закону № 2262-XII, у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення> є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.» .
Суд апеляційної інстанції, ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, виходив з того, що перерахунок ГУ ПФУ в Івано-Франківській області пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 має здійснюватися у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення, чинному на момент призначення останньому пенсії (77 %), а не у відсотковому співвідношенні, що застосовується наразі при призначенні пенсії.
Такі висновки судів попередніх інстанцій у цій справі відповідають правовій позиції Верховного Суду у подібних правовідносинах, висловленій у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18. Водночас, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не обґрунтовує необхідність відступу від таких висновків щодо застосування норм права та покликається на нерелевантні висновки, висловлені у постановах Верховного Суду від 20.01.2021 у справі № 640/1744/20, від 08.09.2021 у справі № 340/3185/19, від 27.09.2021 у справі № 580/585/21, щодо питання перерахунку пенсії, призначених особам відповідно до Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», тобто, висновки, що стосуються спорів у неподібних правовідносинах, з іншим правовим регулюванням.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області слід відмовити у відкритті касаційного провадження.
Керуючись ст. 328, 333, 359 КАС України, Суд,-
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2022 року у справі № 300/1514/22.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя А.А. Єзеров