Ухвала від 12.12.2022 по справі 140/3555/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

12 грудня 2022 рокуЛьвівСправа № 140/3555/22 пров. № А/857/12093/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Іщук Л. П.

суддів -Обрізка І. М.

Шинкар Т. І.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року у справі за адміністративним позовом Управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області до Управління Західного офісу Держаудитслужби України у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу закупівлі,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Восьмого апеляційного адміністративного суду перебуває справа за апеляційною скаргою Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року за адміністративним позовом Управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області до Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу закупівлі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що оскаржуваним Висновком про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2022-01-19-000529-с від 18.04.22 встановлені порушення вимог пункту 6.13 Додатку №6 тендерної документації, абзацу 1 пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», які позивач вважає необгрунтованими. Крім того, вказаним висновком зобов'язано позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень, зокрема, шляхом припинення зобов'язань за договором, укладеним з переможцем торгів.

Як встановлено апеляційним судом з матеріалів справи, 09.03.2022 позивачем було укладено з переможцем закупівлі - ФОП ОСОБА_1 і опубліковано на сайті електронної системи закупівель договір закупівлі товарів №22-5ВТ, до якого укладена додаткова угода №1 від 11.03.2022.

Отже, оскільки оскаржуваним висновком зобов'язано позивача - Управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області припинити зобов'язання за укладеним із ФОП ОСОБА_1 договором, то судове рішення у даному спорі впливає на права та обов'язки ФОП ОСОБА_1 , яка не брала участі у справі в суді першої інстанції.

Правовий статус та порядок вступу у справу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, врегульований КАС України.

При цьому, участь у справі третіх осіб з одного боку обумовлена завданням адміністративного судочинства, яким згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а з іншого - вимогами процесуального законодавства про законність і обґрунтованість судового рішення.

Натомість правовим наслідком незалучення до участі у справі третіх осіб є порушення конституційного права на судовий захист, оскільки особи не беруть участі у справі, вирішення якої може безпосередньо вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки та не реалізують комплексу своїх процесуальних прав.

Аналогічних висновків Верховний Суд дійшов у постановах від 02.04.2020 у справі № 400/2165/19, від 16.04.2020 у справі № 480/496/19, від 30.06.2020 у справі №300/938/19.

На порушення наведених вище приписів процесуального закону та принципів адміністративного судочинства, судом першої інстанції не залучено до участі у справі в якості третьої особи ФОП ОСОБА_1 , яка на час проведення відповідачем моніторингу та прийняття ним цього висновку була переможцем конкурсу закупівлі, в межах якого здійснено моніторинг, та з якою 09.03.22 був укладений договір про закупівлю товарів.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 306 КАС України, суддя-доповідач в порядку підготовки справи до апеляційного розгляду, зокрема, з'ясовує склад учасників судового процесу. У разі встановлення, що рішення суду першої інстанції може вплинути на права та обов'язки особи, яка не брала участі у справі, залучає таку особу до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Враховуючи вищенаведене та з огляду на те, що судове рішення прийняте за наслідками перегляду рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року у справі №140/3555/22 може вплинути на права та обов'язки ФОП ОСОБА_1 як переможця торгів, з якою укладений договір про закупівлю і яка не брала участі у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що до участі у вказаній справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, слід залучити ФОП ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 306, 310, 321, 325 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити до участі в справі №140/3555/22 (№ 857/12093/22) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ФОП ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Направити ФОП ОСОБА_1 копію судового рішення, апеляційної скарги з додатками і надати строк у 15 календарних днів з дня отримання копії ухвали для надання письмового відзиву на апеляційну скаргу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Л. П. Іщук

судді І. М. Обрізко

Т. І. Шинкар