Постанова від 12.12.2022 по справі 460/23527/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий суддя у першій інстанції: Друзенко Н.В.

12 грудня 2022 рокуЛьвівСправа № 460/23527/22 пров. № А/857/14768/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого судді: Бруновської Н.В.

суддів: Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року у справі № 460/23527/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до 4 - го Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

03.08.2022р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до 4- го Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, у якому просив суд:

- визнати протиправними дій щодо відмови надати оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої звільнений зі служби станом на 31.01.2021р. на підставі вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р., №704, Наказу Голови Держспецзв'язку від 04.01.2021р. №1 із обов'язковим зазначенням розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії для подальшого її подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з метою перерахунку з 01.02.2021р. основного розміру пенсії

- зобов'язати надати оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої звільнений зі служби станом на 31.01.2021р. на підставі вимог Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704, Наказу Голови Держспецзв'язку від 04.01.2021р. №1 із обов'язковим зазначенням розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії для подальшого її подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з метою перерахунку з 01.02.2021р. основного розміру пенсії.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 13.09.2022р. в позові відмовлено.

Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13.09.2022р. скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 18.11.2010р. перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Рівненській області.

03.08.2020р. 4-ий Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України видав довідку №32 про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, яку він займав на день звільнення, станом на 05.03.2019р.

Із змісту довідки видно, що розмір грошового забезпечення становить 22151,10 грн., в тому числі: посадовий оклад - 8930,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 5170,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 1786,00 грн.; надбавка за класну кваліфікацію (7%) - 625,10 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (10%) - 1551,00 грн.; премія (30%) - 2679,00 грн.

23.11.2020р. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/7117/20, суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ст.43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017р. №704, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою з 01.04.2019р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.08.2020р. №32, яка видана 4 Територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Також суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.04.2019р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст.43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017р. №704, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою з 01.04.2019р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.08.2020р. №32, яка видана 4 Територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (з урахуванням раніше виплачених сум).

12.02.2021р 4-ий Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України видав оновлену довідку №10 про розмір грошового забезпечення станом на 13.03.2019р.

Згідно відомостей зазначених у довідці розмір грошового забезпечення становить 23490,60 грн., в тому числі: посадовий оклад - 8930,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 5170,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 1786,00 грн.; надбавка за класну кваліфікацію (7%) - 625,10 грн.; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (15%) - 1339,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (10%) - 1551,00 грн.; премія (30%) - 2679,00 грн.

10.08.2021р. Рівненський окружний адміністративний суд у справі №460/4562/21, визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019р. на підставі оновленої довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 12 лютого 2021 року №10 про розмір грошового забезпечення станом на 13.03.2019р. у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019р. №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. № 1037”.

Суд також зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019р. на підставі оновленої довідки 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 12 лютого 2021 року №10 про розмір грошового забезпечення станом на 13.03.2019р. у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019р. №178 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. № 1037”, з розрахунку 77% грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру пенсії, з врахуванням здійснених виплат та компенсації втрати частини доходів.

ч.4 ст. 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

29.12.2021р. ОСОБА_1 звернувся з заявою до 4 Територіального вузлу урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про видачу нової довідки станом на 31.01.2021р. із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби 30% (замість встановленої раніше 10%) та премії у розмірі 80% (замість встановленої раніше 30%) з покликанням на Наказ Голови ДССЗЗІ України від 04.01.2021р. №1 “Про основні напрями бюджетної політики ДССЗЗІ України на 2021 рік”.

20.01.2022р. 4-ий Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України листом №55/03-188 відмовив позивачу у видачі нової довідки станом на 31.01.2021р, з підстав відсутності змін у грошовому забезпечені, яке визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017р. №704.

ч.2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Із змісту ч.1-ч.3 ст.9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

ч.3. ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведена норма ст.43 Закону безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Водночас, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 вказаного Закону, згідно ч. ч. 1, 2, 4 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

ч.4 ст.63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок).

п.п. 1-3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії (пункт 7 Порядку № 45).

Положеннями абз. 1 п. 5 Порядку № 45 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. № 103 ( далі Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Отже , зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а отже з 05.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, 4 - ий Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Так, на момент звернення позивача до 4 - го Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п.3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У свою чергу, колегія вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. № 3-1 (далі - Порядок №3-1).

п.23 Порядку №3-1 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 у справі № 686/15836/16-а та від 27.02.2019 у справі №753/23503/16 та у постанові від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як було зазначено вище, 30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Так, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п. 5);

-надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п. 6).

При цьому, пп. 2 п. 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, саме з 05.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно Постанови № 704 у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону та ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

При цьому, скасування 05.03.2019р. у судовому порядку п.1, п.2 Постанови №103 у контексті спірних правовідносин не змінює алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, передбачений Порядком № 45.

Наведені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, щодо якої справа №620/9652/21 у цій частині є типовою.

Колегія суддів зазначає, що підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стала його незгода з відмовою відповідача щодо видачі оновленої довідки станом на 31.01.2021р. із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби 30% (замість встановлених раніше 10%) та премії у розмірі 80% (замість встановлених раніше 30%) з покликанням на Наказ Голови Держспецзв'язку №1 “Про основні напрямки бюджетної політики ДССЗЗІ України на 2021 року” від 04.01.2021р., однак, такі доводи апелянта колегія суддів відхиляє з огляду на таке.

Розділом 10 Інструкції про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженої наказом Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 13.03.2018р. № 151, встановлено, що преміювання військовослужбовців здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії Фонду грошового забезпечення.

Пропозиції щодо преміювання кожного військовослужбовця начальникам підрозділів Держспецзв'язку (в Адміністрації - Голові Держспецзв'язку) надають начальники у межах щомісячного фонду преміювання.

Преміювання військовослужбовців, зарахованих у розпорядження, здійснюється за рішенням начальників, у розпорядження яких вони зараховані.

Військовослужбовці можуть позбавлятися премії за невиконання або неналежне виконання ними службових обов'язків, порушення військовослужбовцями військової дисципліни.

При цьому, позбавлення премії військовослужбовців здійснюється за місяць, у якому вони допустили порушення, визначені у цьому пункті, а у разі проведення службового розслідування - за місяць, у якому підтверджено факт правопорушення. Якщо порушення виявлено (або за результатами службового розслідування підтверджено факт порушення) після виплати премії, позбавлення премії проводиться у наступному місяці.

Враховуючи зазначене, премія військовослужбовця залежить від різних чинників: по перше від особистого внеску в загальний результат служби; по друге від економії фонду грошового забезпечення. Тобто, премії військовослужбовця є змінною від 10 % і в залежності від фонду економії грошового забезпечення в цілому.

Оскільки, пропозиції щодо преміювання кожного військовослужбовця, який проходить службу надають начальники.

Враховуючи наведене, колегія суддів зазначає, що преміювання є дискреційним повноваження керівника органу і фактично є змінною величиною в залежності від фонду економії грошового забезпечення та фактично виконаної роботи.

Також колегія суддів звертає увагу апелянта, що наказ, це розпорядчий документ, який видається керівником установи (структурного підрозділу) на правах єдиноначальності та в межах компетенції, а отже не є нормативно-правовим актом, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, що може слугувати підставою для видачі оновленої довідки та проведення перерахунку пенсії позивача у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Правовий аналіз вказаних положень свідчить про те, що головним критерієм як підстави для проведення перерахунку пенсійного забезпечення є саме прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Однак, Кабінетом Міністрів України станом на 31.01.2021р. жодних змін у грошовому забезпеченні, яке визначено Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. № 704 не відбулось, а тому у відповідача були відсутні підстави для видачі позивачу оновленої довідки.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі 4 - го Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законами та Конституцією України.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також, п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року у справі № 460/23527/22 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська

судді Р. Б. Хобор

Р. М. Шавель

Повне судове рішення складено 12.12.2022р.