про залишення апеляційної скарги без руху
09 грудня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/2207/22 пров. № А/857/15883/22
Суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Качмар В. Я., перевіривши апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2022 року у справі № 380/2207/22 за адміністративним позовом Фермерського господарства "Щедрий лан" до Головного управління ДПС у Львівській області та Державної податкової служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними,
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2022 року задоволено повністю адміністративний позов Фермерського господарства "Щедрий лан" до Головного управління ДПС у Львівській області та Державної податкової служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Головне управління ДПС у Львівській області подало апеляційну скаргу.
Відповідно до вимог частини 1 статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення .
Із матеріалів справи слідує, що оскаржене судове рішення проголошено/постановлено 06.04.2022, копію якого отримано скаржником 06.04.2022.
Апеляційну скаргу подано 08 листопада 2022 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження.
Згідно з частиною третьою статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Особою, яка подала апеляційну скаргу, заявлено клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження, яке обґрунтоване, неможливістю сплати судового збору при первинному зверненні, запровадження воєнного стану в Україні.
Судом встановлено, що вперше апеляційну скаргу ГУ ДПС направлено до суду через підсистему «Електронний суд» 04.05.2022, проте, Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 14 липня 2022 року повернув її на підставі частини другої статті 298 КАС як таку, що оформлена з порушенням вимог статті 296 КАС. Електронний примірник цієї ухвали ГУ ДПС отримало 14.07.2022 о 16:54.
Повторно апеляційну скаргу у цій справі направлено до суду через підсистему «Електронний суд» лише 08.11.2022, тобто більше ніж через три місяця після повернення первісної апеляційної скарги, що свідчить про необґрунтоване зволікання з боку скаржника щодо повторного звернення до апеляційного суду з відповідною скаргою.
Суд апеляційної інстанції, не заперечуючи проти права на повторне звернення апеляційною скаргою після її повернення, вважає, що таке право не є абсолютним. Це обґрунтовується змістом частини восьмої статті 169 КАС , відповідно до якої скаржник має право на повторне звернення з апеляційною скаргою, якщо будуть усунуті недоліки апеляційної скарги, які стали підставою для повернення вперше поданої апеляційної скарги і таке звернення відбувається без зайвих зволікань. Також скаржник повинен довести, що повернення вперше поданої апеляційної скарги відбулося з причин, які не залежали від особи, яка оскаржує судові рішення.
Щодо посилання скаржника на обставину введення на території України воєнного стану з 24.02.2022, апеляційний суд зазначає, що питання поновлення строку на апеляційне оскарження судових рішень у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку, виходячи з доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Однак, сам лише факт запровадження воєнного стану не може бути підставою для поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень у всіх абсолютно випадках, тим більш, якщо касаційну скаргу подає суб'єкт владних повноважень і не наводить належного обґрунтування причин, які унеможливили подання касаційної скарги у більш стислий строк.
ГУ ДПС у заяві про поновлення строку на апеляційне оскарження судових рішень не обґрунтовує, яким чином запровадження воєнного стану в Україні вплинуло на пропуск строку на апеляційне оскарження судового рішення у цій справі, враховуючи, що апеляційну скаргу у цій справі подано вдруге.
За змістом процесуального закону поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Необхідність сплати судового збору при поданні апеляційної скарги встановлена законом, а тому відповідач, подаючи вперше апеляційну скарги без надання документа про сплату судового збору достеменно розумів про допущення ним порушень норм процесуального права.
Доводи скаржника про наявність поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, а саме: про неможливість сплати судового збору при первинному зверненні з апеляційною скаргою у цій справі, суд апеляційної інстанції визнає їх неповажними, оскільки неналежна організація процесу із оскарження судового рішення з боку відповідальних осіб, виникнення організаційних чи фінансових складнощів у суб'єкта владних повноважень для своєчасної сплати судового збору є суто суб'єктивною причиною, а негативні наслідки, які настали у зв'язку з такою причиною, є певною мірою відповідальністю за неналежне виконання своїх процесуальних обов'язків, які для усіх учасників справи мають бути рівними.
У клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду ГУ ДПС жодним чином не обґрунтовує проміжок часу, який сплинув між отриманням копії ухвали суду про повернення вперше поданої апеляційної скарги до моменту повторного її подання - більше трьох місяців.
Сама по собі сплата судового збору суб'єктом владних повноважень при зверненні до апеляційного суду не може бути безумовною підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду за відсутності належного підтвердження вчинення таким суб'єктом дій, спрямованих на забезпечення апеляційного оскарження судового рішення.
Оскільки вказані підстави не свідчать про поважність причин пропуску строку апеляційного оскарження, вважаю, що апеляційну скаргу слід залишити без руху, надавши термін для усунення недоліку.
Вказаний недолік апеляційної скарги повинен бути усунутий шляхом надіслання на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду вмотивованої заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних підстав його пропуску.
При цьому, особі, яка подає апеляційну скаргу, слід роз'яснити, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України в разі, якщо заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження не буде подано в зазначений строк, або наведені нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Керуючись статтями 295, 298, 299 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2022 року у справі № 380/2207/22 за адміністративним позовом Фермерського господарства "Щедрий лан" до Головного управління ДПС у Львівській області та Державної податкової служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними - залишити без руху.
Встановити Головному управлінню ДПС у Львівській області десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяВ. Я. Качмар