Постанова від 09.12.2022 по справі 560/4909/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/4909/22

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

09 грудня 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області форми «Ф» №0123693-2408-2218 від 06.04.2021.

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта громадянин України ОСОБА_1 протягом 2020 року був власником виробничих будівель що розташовані за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 8295,7 кв. м. (9981/10000 часток виробничих будівель цеху № 9 мають загальну площу 8295,7 кв. м.).

Згідно рішення Вінницької міської ради «Про внесення змін до рішення міської ради від 23,01.2015 року № 1984 «Про встановлення місцевих податків і зборів та затвердження Порядків їх справляння» з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» № 1231 від 27.06.2018 (додаток 6), для господарських будівель розташованих в ІІІ зоні міста Вінниця, встановлена ставка податку в розмірі 0,3% до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. м. бази оподаткування.

Згідно інформаційно - телекомунікаційної системи ДПС України ГУ ДПС у Вінницькій області внесено ставку для об'єкту нерухомого майна, яке перебуває у власності ОСОБА_1 у розмірі 0,9% за 2020 рік. Виходячи із цього показника, ОСОБА_1 , контролюючим органом нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за об'єкт нерухомого майна загальною площею 10953,70 кв. м., «нежитлова будівля», доповнення до типу - «виробничі будівлі цеху №9», який розташований за адресою - АДРЕСА_1 , розмір частки 9981/10000 та сформовано податкове повідомлення - рішення за 2020 від 06.04.2021 за № 0123693-2408-2218 на суму 425997,25 грн. Вищевказане податкове повідомлення рішення було направлено платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою: АДРЕСА_2 , та було вручено засобами поштового зв'язку.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, відповідно до п. 8.3 ст. 8 ПК України, до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

За змістом п. 4.4 ст. 4 ПК України установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

У відповідності до п. п. 266.7.2. п. 266.7. ст. 266 Податкового кодексу України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату сум/суми податку, обчисленого згідно підпунктом 266.7.1. пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня, що настане за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно підпункту 266,1.1., пункту 266.1, статті 266 ПК України, є фізичні та юридичні особи, її тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Визначення платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб: а) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку (підпункт 266.1,2., пункту 266.1. статті 266 ПК України).

Об'єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1, пункту 266.3, статті 266 ПК України).

В силу підпункту 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України, база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав па нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документі» платника податків, зокрема документів на право власності.

Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).

Отже, безпосереднє встановлення місцевих податків, у тому числі і податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, віднесено податковим законодавством до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень.

Вінницька міська рада листом № 01-00-011-72099 від 29.10.2021 повідомила, що рішенням, яке встановлює розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки станом на 2020 рік є рішення Вінницької міської ради «Про внесення змін до рішення міської ради від 23.01.2015 року № 1984 «Про встановлення місцевих податків і зборів та затвердження Порядків їх справляння» з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» № 1231 від 27.06.2018. Відповідно до казаного рішення та зонального розподілу Вінницької міської територіальної громади, об'єкти нежитлової нерухомості, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1 розташовані у ІІІ зоні. Рішенням Вінницької міської ради «Про внесення змін до рішення міської ради від 23.01.2015 року № 1984 «Про встановлення місцевих податків і зборів та затвердження Порядків їх справляння» для господарських будівель розташованих в III зоні міста Вінниця, встановлена ставка податку в розмірі 0,3% до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. м. бази оподаткування.

Абзацом 2 статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», установлено у 2020 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 4723 гривні.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27.06.2018 позивач протягом 2020 року був власником виробничих будівель що розташовані за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 8295,7 кв. м. (9981/10000 часток виробничих будівель цеху № 9 мають загальну площу 8295,7 кв. м.). Вказана обставина також підтверджується інформацією з технічного паспорту та довідкою з Вінницького міського бюро технічної інвентаризації № 3653 від 26.06.2018.

Беручи до уваги викладене, визначення розміру податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за належне позивачу нерухоме майно за 2020 рік повинне здійснюватись з застосуванням 0,3%.

Посилання відповідача на існування в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПСУ ставки для об'єкта нерухомого майна, яке перебуває у власності ОСОБА_1 у розмірі 0,9% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м бази оподаткування за 2020 рік та неотримання копій рішень, якими визначені ставки нерухомого майна у м. Вінниці є безпідставними, оскільки обов'язок щодо визначення розміру податку, який підлягає сплаті до бюджету податковим законодавством покладений на відповідача, а підставою для нарахування податку є рішення про встановлення ставок, а не відомості з інформаційно-телекомунікаційної системи ДПСУ. Тому, у разі відсутності у нього відповідного рішення міської ради про встановлення ставок податку податковий орган зобов'язаний вчинити дії щодо отримання такого рішення.

Використання контролюючим органом інформації у інформаційно-телекомунікаційній системі ДПСУ без отримання рішення органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкту нежитлової нерухомості, яким встановлений розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік призвело до неправомірного застосування для визначення визнання розміру податкового зобов'язання, що підлягає сплаті позивачем завищеної ставки та, відповідно, прийняття неправомірного спірного податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №0123693-2408-2218 від 06.04.2021.

Відтак, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №0123693-2408-2218 від 06.04.2021

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.