Постанова від 12.12.2022 по справі 360/8338/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2022 року справа №360/8338/21

м.Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 4 лютого 2022 року у справі № 360/8338/21 (головуючий І інстанції Качанок О.М., повний текст складений у м.Сєвєродонецьку Луганської області) за позовом Солодкого Володимира Івановича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Солодкий В.І. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУПФУ в Луганській області, відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу підземної роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоду військової служби з 05.07.1990 року по 22.04.1992 року та у перерахунку пенсії з урахуванням цього стажу;

- зобов'язати зарахувати до пільгового стажу підземної роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоду перебування на військовій службі з 05.07.1990 року по 22.04.1992 року та здійснити перерахунок пенсії з 22.04.2021 року, тобто з дня призначення з урахуванням цього стажу, та виплатити різницю в пенсії, яка склалася з 22.04.2021 року.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04.02.2022 року позов задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не зарахування позивачу до пільгового стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1, часу проходження строкової військової служби з 05.07.1990 року по 22.04.1992 року;

- зобов'язано відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1, часу проходження строкової військової служби з 05.07.1990 року по 22.04.1992 року, та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням збільшеного пільгового стажу роботи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії;

- у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, просив скасувати рішення суду та відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального, процесуального права. Апелянт вважає помилковими висновки суду, що Порядок № 637 про підтвердження стажу роботи застосовується тільки за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній. Також, вважає, що суд перебрав на себе дискреційні повноваження, оскільки зобов'язав здійснити перерахунок пенсії та зарахувати до пільгового стажу підземної роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоду перебування на військовій службі.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу № 360/8338/21, однак листом суд першої інстанції повідомив про відсутність можливості надати справу в паперовому вигляді у зв'язку з тимчасовим захопленням міста Сєвєродонецьк, в якому знаходиться будівля суду. Також повідомлено, що всі документи у цій справі, що надійшли в паперовому вигляді або через офіційну електронну пошту суду скановано та експортовано в КП «Діловодство спеціалізованого суду».

Листом від 19.08.2022 року № 2097/0/2-22 Верховний Суд на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає.

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

Також, у вказаному листі Верховний Суд щодо інституту відновлення втраченого судового провадження в адміністративній справі у зв'язку з запровадженням ЄСІТС зазначив, що втрата судового провадження стосується справ, які були сформовані в паперовій формі.

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 року № 15-14040/18, від 13.09.2018 року № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему «Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018 року. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Таким чином, наявність електронних копій матеріалів судової справи, паперовий примірник якої фактично втрачено, не є підставою для визнання судового провадження втраченим, а тому електронні матеріали судових справ, які сформовано в підсистемі «Електронний суд» у повному обсязі є достатніми для подальшого розгляду таких справ.

Отже, враховуючи зазначений лист Верховного Суду, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач 14.07.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком.

Пенсію позивачу призначено з 22.04.2021 року.

У листопаді 2021 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про перерахунок пенсії позивача з часу призначення пенсії, з зарахуванням всього стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у тому числі військової служби.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 10.12.2021 року № 4843-4982/П-02/8-1200/21 повідомлено, що до пільгового стажу роботи позивача не зараховано періоди з 22.06.1990 року по 22.06.1990 року, з 25.06.1990 року по 25.06.1990 року, оскільки підприємством не підтверджено факт пільгової роботи у зв'язку з відсутністю виходів та не зазначено причини відволікань від роботи. Для визначення правових підстав зарахування до пільгового стажу на підземних роботах періоду проходження строкової військової служби з 05.07.1990 року по 22.04.1992 року необхідно надати: довідку про відволікання від роботи за червень 1990 року із зазначенням причин відволікань (прогул, знаходження у відпустці без збереження заробітної плати, виконання держобов'язку, тощо, та інформації про оплату праці за періоди відволікань, завірену копію особового рахунку по нарахуванню заробітної плати за червень 1990 року та довідку про розшифрування кодів видів оплати.

За абз. 1, 2 пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

За ч. 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно абз. 2 ч. 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа, зокрема, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Судом враховано правову позицію в постановах Верховного Суду від 5 грудня 2019 року у справі № 513/1195/16-а, від 01.03.2021 року у справі № 127/1762/17.

За п. 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005 року, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно підрозділу 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, інженерно-технічні робітники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, […] на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею з обслуговування вищезазначених робітників та службовців.

За ст. 62 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли і в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивач у період з 19.06.1990 року по 25.06.1990 року працював гірничим майстром дільниці вентиляції і техніки безпеки на шахті «Радуга» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».

Пільговий характер посади, яку позивач займав на шахті «Радуга» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», також підтверджується довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 1087 від 29.07.2021 року, згідно до якої позивач у період з 19.06.1990 року по 25.06.1990 року працював на шахті «Радуга» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» за професією, посадою майстер гірничий з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком № 1 на підставі постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.

Згідно трудової книжки 25.06.1990 року позивача звільнено на підставі п. 3 ст. 36 КЗпП УРСР (у зв'язку з призовом на військову службу).

Таким чином, позивач на момент призову на строкову військову службу займав посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно трудової книжки, військового квитка позивач проходив строкову військову службу з 05.07.1990 року по 22.04.1992 року.

Згідно ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження позивачем строкової військової служби у період з 05.07.1990 року по 22.04.1992 року повинен бути зарахований до пільгового стажу позивачу.

Щодо посилань відповідача на те, що час проходження позивачем строкової військової не зараховано до пільгового стажу роботи, оскільки позивачем не підтверджено факт пільгової роботи за 22.06.1990 року та 25.06.1990 року у зв'язку з відсутністю виходів та не зазначенням причин відволікань від роботи у вказані дати.

Враховуючи вимоги абз. 2 ч. 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей», що єдиною умовою для зарахування часу проходження строкової військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах є праця особи за професією або зайняття посади, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на момент призову такої особи на строкову військову службу.

При цьому, інших вимог для зарахування часу проходження строкової військової служби, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зокрема, щодо безпосереднього виходу на роботу, спусків в шахту, тощо, станом на день звільнення з роботи, у зв'язку з призовом на службу, законодавством не визначено, тому вимога відповідача щодо надання позивачем додаткових документів для підтвердження пільгової роботи позивача за 19.06.1990 року та 25.06.1990 року є неправомірною.

Отже, відповідач повинен врахувати інформацію, наявну у трудовій книжці та у довідці № 1087 від 29.07.2021 щодо того, що позивач станом на момент призову на строкову військову службу займав посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

На підставі викладеного, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо незарахування позивачу до пільгового стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1 періоду проходження строкової військової служби з 05.07.1990 року по 22.04.1992 року; зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача на підземних роботах що дає право на призначення пенсії за Списком № 1 цей період військової служби; здійснити перерахунок пенсії з урахуванням збільшеного пільгового стажу роботи.

Щодо періоду здійснення перерахунку пенсії.

За ч. 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Згідно ч. 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

За п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при прийманні документів працівник сервісного центру повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Отже, у разі неналежного оформлення або відсутності документів для підтвердження певних періодів трудового стажу при призначенні пенсії, особа, яка звернулась із заявою про призначення пенсії, має право протягом трьох місяців з дня звернення надати до органу, що призначає пенсію, відповідні документи.

Позивач звернувся із заявою про призначення пенсії 14.07.2021 року.

До заяви про перерахунок пенсії при зверненні 9 листопада 2021 року позивачем додано довідку № 1087 від 29.07.2021 року, якою підтверджується пільговий стаж роботи позивача на шахті «Радуга» в/о «Первомайськвугілля» у період з 19.06.1990 року по 25.06.1990 року, тобто поза межами тримісячного строку з моменту подання заяви про призначення пенсії.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача має проводитись з моменту звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії. При цьому підлягають застосуванню норми абзацу першого частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV, а також статті 84 Закону № 1788-XII щодо строків перерахунку призначеної пенсії.

Враховуючи встановлені обставини, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням збільшеного пільгового стажу роботи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 4 лютого 2022 року у справі № 360/8338/21 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 12 грудня 2022 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Е.Г. Казначеєв