Рішення від 08.12.2022 по справі 580/4390/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2022 року справа № 580/4390/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточної позовної заяви позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та не виплати пенсії позивачу у повному розмірі;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в наступних розмірах: із 01.07.2021 - 28786,28 грн.; із 01.12.2021 - 28818,28 грн.; із 01.03.2022 - 32737,53 грн., із 01.07.2022 і надалі - 32774,73 грн.;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати позивачу доплати до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.07.2022 у розмірі 461636,80 грн.;

- стягнути з відповідача на користь позивача не виплачену доплату до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.07.2022 у розмірі 461636,80 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 у справі №580/2068/22 здійснив перерахунок його пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» про грошове забезпечення від 16.08.2021 №33/44/1-Г-1495/08-1637 без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, однак протиправно виплачує з 01.12.2019 фіксований розмір пенсії у сумі 28699 грн. 88 коп., без врахування збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, індексацій, підвищень та інших поліпшень соціального захисту осіб, які зазначені у ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Також відповідач протиправно не виплачує позивачу доплату до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.07.2022 у розмірі 461636,80 грн.

Ухвалою суду від 04.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив, в якому зазначив, що відповідач у повній мірі виконав рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 у справі №580/2068/22, оскільки здійснив перерахунок його пенсії з 01.12.2019 без обмеження її максимального розміру та враховуючи ту обставину, що виплата пенсії виплачується у розмірі станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок, тому відповідач правомірно виплачує позивачу з 01.12.2019 фіксований розмір пенсії у сумі 28699 грн. 88 коп. Також відповідачем вказано, що заборгованість з виплати пенсії за попередній період у сумі 345956 грн. 16 коп., а не як помилково про це вказує позивачу у сумі 461636 грн. 41 коп., буде здійснюватися після виділення коштів з Державного бюджету на зазначені цілі.

Ухвалою суду від 01.11.2022 витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та зупинено провадження в адміністративній справі до отримання судом витребуваних документів.

Ухвалою суду від 08.12.2022 поновлено провадження у справі

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу призначена пенсія по інвалідності.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 у справі №580/2068/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» про грошове забезпечення від 16.08.2021 №33/44/1-Г-1495/08-1637 без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

З розрахунків пенсії позивача судом встановлено, що відповідач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 у справі №580/2068/22 здійснив перерахунок його пенсії: із 01.12.2019 - 28699 грн. 88 коп., із 01.07.2020 - 28729 грн. 48 коп., із 01.12.2020 - 28752 грн. 28 коп., із 01.07.2021 - 28786 грн. 28 коп., із 01.12.20121 - 28818 грн. 28 коп., із 01.03.2022 - 32737 грн. 53 коп., із 01.07.2022 - 32774 грн. 73 коп. Загальна сума доплати пенсії за період з 01.12.2019 до 31.07.2022 становить 345956 грн. 16 коп.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.12.2019 виплачує пенсію без обмеження її максимальним розміром, однак у фіксованій сумі 28699 грн. 88 коп., тобто у розмірі, визначеному на день перерахунку - 01.12.2019.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом регулює Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до статті 8 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 25 Закону №2262-XII особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пенсії по інвалідності підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, затвердив Порядок №45.

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 (у редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Із матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 у справі №580/2068/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» про грошове забезпечення від 16.08.2021 №33/44/1-Г-1495/08-1637 без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

З розрахунків пенсії позивача судом встановлено, що відповідач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 у справі №580/2068/22 здійснив перерахунок його пенсії: із 01.12.2019 - 28699 грн. 88 коп., із 01.07.2020 - 28729 грн. 48 коп., із 01.12.2020 - 28752 грн. 28 коп., із 01.07.2021 - 28786 грн. 28 коп., із 01.12.20121 - 28818 грн. 28 коп., із 01.03.2022 - 32737 грн. 53 коп., із 01.07.2022 - 32774 грн. 73 коп.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно виплачує позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром саме у фіксованій сумі 28699 грн. 88 коп., визначеному на день перерахунку 01.12.2019.

Щодо позовної вимоги позивача про стягнення з відповідача не виплачену доплату до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.07.2022 у розмірі 461636 грн. 80 коп., то суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень -коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.

Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно пунктів 3-5 Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №201, виконання рішень суду, а саме виплата заборгованості з перерахованої пенсії здійснюється в порядку черговості надходження таких рішень судів до Головного управління та в межах коштів, виділених з Державного бюджету для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Отже виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.

Згідно з реєстром рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 01.10.2022 загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління, за 2019-2022 роки становить 711481769 грн. 18 коп., отже заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду, яка виникла у зазначений період, значно перевищила видатки, передбачені бюджетом Головного управління на її погашення.

Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а саме: копіями бюджетів Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2019-2022 роки; копіями змін, що вносяться до бюджету Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2019-2022 роки; копією реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Зважаючи на те, що Головне управління Пенсійного фонду в Черкаській області виконало конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 у справі №580/2068/22, дотримуючись Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача пенсії, нарахованої на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 у справі №580/2068/22.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність з врахування збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, індексацій, підвищень та інших поліпшень із 01.12.2019 у сумі 28699 грн. 88 коп., із 01.07.2020 у сумі 28729 грн. 48 коп., із 01.12.2020 у сумі 28752 грн. 28 коп., із 01.07.2021 у сумі 28786 грн. 28 коп., із 01.12.20121 у сумі 28818 грн. 28 коп., із 01.03.2022 у сумі 32737 грн. 53 коп., із 01.07.2022 у сумі 32774 грн. 73 коп., з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ