12 грудня 2022 року справа № 580/5329/22 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглядаючи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про залучення співвідповідача у справі №580/5329/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонлу України в Черкаській області нарахувати та виплатити позивачу, особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій та віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Ухвалою суду від 11.11.2022р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
18.11.2022р. до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшло клопотання, в якому просив залучити Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації співідповідачем, в обгрунтування якого зазначено, що враховуючи разовий разовий характер повноважень, що покладені на нього Постановою КМУ №540, позовні вимоги заявлені до неналежного відповідача. Відповідно до п.8 Порядку №540 перерахунок (нарахування) та виплата разової грошової допомоги до 5 травня є дискреційним повноваженням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.
За наслідками розгляду поданого клопотання, суд доходить висновку про їх необгрунтованість з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ч.4 ст.46 КАС України).
Згідно з ч.ч.3-5 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
У позовній заяві викладені обставини спору та заявлені позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області. Позивач звертався саме до вказаного відповідача з питанням неналежного розміру допомоги до 05 травня за 2022 рік. Листом відповідача 20.10.2022р. підтверджується саме його відмова у доплаті вказаної допомоги. Докази наявності спору з Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації у справі відсутні.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною", для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - бюджетні кошти) визначає Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 (далі - Постанова №540).
Згідно з абз.1 підп.2 п.2. Постанови №540 установлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій.
Отже, особам, які перебувають на пенсійному обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України, як особам, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно з підп.1 п.3 Порядку розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., - Пенсійний фонд України.
Відповідно до абз.1 п.5 Порядку бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються Пенсійному фонду України - відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 р., на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.
Згідно з абз.3 п.5 Порядку кошти для виплати грошової допомоги та оплати послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги територіальними органами Пенсійного фонду України, перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ “Ощадбанк”.
Отже, відповідач є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію.
Позивач є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 20.09.2016р. Позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача.
З урахуванням зазначеного суд доходить висновку про не обгрунтованість заявленого клопотання, у зв'язку із чим у його задоволенні належить відмовити.
Керуючись ст.ст.2-20, 44-48, 72-80, 259-263, 295 КАС України, суд
У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про залучення співвідповідача у справі №580/5329/22 - відмовити.
Копію ухвали направити сторонам у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО