про залишення позовної заяви без руху
12 грудня 2022 р. Справа № 480/8086/22
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку та моральної шкоди,-
ОСОБА_1 , звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Сумській області про звільнення із служби у запас Збройних сил України старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 юрисконсульта 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Сумській області;
- поновити на посаді старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 юрисконсульта 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Сумській області;
- стягнути з Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Сумській області, на користь ОСОБА_1 , середній заробіток за час вимушеного прогулу з моменту звільнення по день прийняття рішення суду;
- стягнути з Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Сумській області, на користь ОСОБА_1 , моральну шкоду у розмірі 80000 гривень.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
За наслідками перевірки позовної заяви та доданих до неї доказів встановлено, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України виходячи з наступного.
Так, за приписами частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що з 09.02.2022 її призначено на посаду юрисконсульта 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Сумській області, а в середині квітня 2022 року її усно було повідомлено безпосереднім керівником начальником 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області полковником служби цивільного захисту ОСОБА_2 про відсторонення від виконання посадових обов'язків, звільнення з займаної посади, припинення дії укладеного контракту та виключення зі списків особового складу. Також позивачка вказує, що незаконними діями відповідача були порушені її трудові права, порушено право на працю, а тому є всі правові підстави для звернення до суду за захистом порушених права та інтересів.
Тобто спір між сторонами виник у відносинах щодо звільнення з публічної служби, відповідно, у даній категорії справ застосовується місячний строк звернення до суду, визначений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
У даному випадку позивач вказує, що дізналася про порушення своїх прав, ще в середині квітня 2022 року.
Проте, як вбачається з штампу на конверті АТ "Укрпошта", ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою 03.12.2022, тобто з пропуском місячного строку на звернення до суду.
Згідно з частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Разом з тим, позивач не подала до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням поважності причин такого пропуску та належних доказів поважності причин пропуску строку.
Відповідно до вимог частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Вказані недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин такого пропуску та наданням відповідних доказів.
Крім того, відповідно до пунктами 4, 5 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Суд зауважує, що в позовній заяві не вказано відомостей про наказ Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Сумській області про звільнення із служби у запас Збройних сил України старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , який позивач просить визнати протиправним та скасувати.
Крім того, жодних інших доказів щодо звільнення позивача з вказаної займаної посади до суду не надавалося.
Отже, позивачу необхідно усунути недоліки позову шляхом надання уточненої позовної заяви та її копії для відповідача, зазначивши назву, дату та номер оскаржуваного наказу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Сумській області, та надати докази на підтвердження звільнення з посади.
За приписами частин 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи те, що позивач звернулася до суду з даним позовом без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, суд вважає за необхідне залишити вказану позовну заяву без руху.
Керуючись статтями 123, 161, 169, 171, 248, 256 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку та моральної шкоди - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення їй копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню заявнику.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Бондар