Ухвала від 09.12.2022 по справі 480/7976/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

09 грудня 2022 року Справа № 480/7976/22

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (польова пошта НОМЕР_2 ), Військової частини НОМЕР_3 (польова пошта НОМЕР_4 ) про визнання рішення та бездіяльності незаконними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (польова пошта НОМЕР_2 ), Військової частини НОМЕР_3 (польова пошта НОМЕР_4 ), в якій просить:

- визнати незаконним рішення командира військової частини НОМЕР_1 в частині невиплати позивачу додаткової грошової винагороди за травень місяць 2022 року;

- визнати незаконною бездіяльність військової частини НОМЕР_3 щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової грошової винагороди в розмірі 100 000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно фактичній участі у бойових діях на території Донецької області протягом 26 днів з 06.05.2022 до 31.05.2022;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_3 нарахувати та виплатити позивачу додаткову грошову винагороду в розмірі 100 000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно фактичній участі у бойових діях на території Донецької області, протягом 26 днів з 06.05.2022 до 31.05.2022.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд встановив, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки її подано з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України, враховуючи наступне.

Так, у відповідності до вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються, зокрема: ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, місце проживання чи перебування (для фізичних осіб).

До позовної заяви додано копію паспорту ОСОБА_1 , але не у повному обсязі (без сторінки про місце реєстрації позивача), тому позивачу необхідно надати докази в підтвердження місця реєстрації позивача АДРЕСА_1 , а саме належним чином завірену копію паспорту із інформацією про місце реєстрації позивача.

Також слід зазначити, що відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ч. 7 ст.161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

У даному випадку, згідно позовних вимог, позивач, крім іншого, просить визнати незаконним рішення командира військової частини НОМЕР_1 у частині невиплати додаткової грошової винагороди за травень місяць 2022 року.

Разом із тим, позивач взагалі н е з а з н а ч ив у позовних вимогах реквізити оскаржуваного рі ш е нн я , а саме - календарну дату прийняття спірного рішення, а також номер оспорюваного рішення, яке позивач просить скасувати, що, в свою чергу, унеможливлює розглянути судом питання щодо дотримання позивачем строків звернення до суду.

Відповідно, позивачем н е н а д а н о (не додано до позовної заяви) копію відповідного оспорюваного рішення "у частині невиплати позивачу додаткової грошової винагороди за травень місяць 2022 року".

Надана до матеріалів справи копія наказу ВЧ НОМЕР_1 від 06.06.2022 №426 "Про результати службового розслідування" взагалі не містить інформації стосовно позивача (відсутнє будь-яке посилання про те, що саме позивача позбавлено відповідних виплат). У вказаному Наказі зазначено лише загальні посилання на результати службового розслідування відносно військовослужбовців різних військових частин (ПІБ військовослужбовців не вказано).

Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати суду належним чином завірену копію оскаржуваного рішення, в частині що стосується ОСОБА_1 , а також письмово уточнити пункт 3 позовних вимог (даний пункт згідно позову) та зазначити календарну дату та номер оскаржуваного рішення, яке позивач просить скасувати. Уточнюючи позовні вимоги позивачу необхідно надати до суду уточнену позовну заяву та її копії відповідно до кількості учасників справи.

Крім того, позивач у позовній заяві просить визнати протиправними рішення та бездіяльність відповідачів щодо ненарахування та невиплати йому додаткової винагороди за травень 2022 року у розмірі 100000,00 грн., посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", якою установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. При цьому, в позовній заяві не викладено обставини щодо б е з п о с е р е д н ь о ї участі п о з и ва ч а у бойових діях, не зазначено та не надано докази на підтвердження цього.

Тому заявнику необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом викладу в позовній заяві обставин його безпосередньої участі у бойових діях з посиланням на докази та з огляду на положення ч. 4 ст. 161 КАС України - надати всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Варто також відмітити, що певна частина доданих до позовної заяви документів, а саме - ксерокопія бойового розпорядження, містить інформацію з обмеженим доступом (для службового користування).

Позивачем зазначений документ подано з порушенням вимог чинного законодавства.

Так, статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено поняття письмових доказів, якими, зокрема, є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Письмові докази подаються в оригіналі або в н а л е ж н и м чином засвідченій к о п і ї, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Відповідно до пп. 50-52 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 736 (далі - Типова інструкція №736) розмноження документів з грифом “Для службового користування” здійснюється службою діловодства або іншим структурним підрозділом, визначеним розпорядчим документом установи, з дозволу керівника установи (його заступника) за умови оформлення замовлення за формою згідно з додатком 8 або відповідно до резолюції керівника установи.

Керівник установи може у встановленому порядку делегувати повноваження щодо надання дозволу на розмноження таких документів керівникам структурних підрозділів, в яких документи опрацьовуються або зберігаються.

На кожному примірнику розмноженого документа від руки проставляється номер примірника.

Документ з грифом “Для службового користування”, одержаний від іншої установи для опрацювання одночасно в кількох структурних підрозділах, копіюється у визначеному пунктом 50 цієї Інструкції порядку, якщо установа, яка є розробником документа, не встановила заборону на його розмноження.

Відповідно до пп. 80-82 Типової інструкції №736, за наявності письмових клопотань інших установ або припису на право проведення перевірки згідно з наданими законом повноваженнями документи з грифом “Для службового користування”, їх копії і витяги з них за письмовим дозволом або резолюцією керівника установи або його заступника можуть видаватися працівникам інших установ.

На лицьовому боці підготовлених копій документів у правому верхньому куті першого аркуша документа проставляється відмітка “Копія”. Витяги з документів оформляються на відповідному бланку.

Копії документів та витяги з них засвідчуються керівником служби діловодства або іншою визначеною в інструкції установи посадовою особою, наприклад:

“Згідно з оригіналом

Начальник відділу діловодства (підпис)

20 липня 2016 року”.

ОСОБА_2

Після ознайомлення з документами з грифом “Для службового користування” на зворотному боці запиту або припису на право проведення перевірки робиться запис про документи (реєстраційні дані, заголовки), з якими ознайомлено працівника іншої установи.

Як вбачається з матеріалів позову, позивачем до суду, як додаток до позовної заяви, надано ксерокопію бойового розпорядження з грифом "для службового користування", яка завірена самостійно позивачем з проставлянням відмітки "копія вірна", зазначенням дати та власноручного підпису, що не відповідає вимогам Типової інструкції №736.

Крім того, приписами частин 2, 3 статті 9 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону. Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.

Відповідно до п. 84 Типової інструкції № 736 працівник іншої установи може ознайомитися із змістом документа з грифом "Для службового користування", отриманим від іншої установи, лише за письмовою згодою установи - розробника такого документа. Зазначена вимога не поширюється на представників органів державного нагляду (контролю) під час виконання ними відповідних функцій згідно із законодавством.

В силу пунктів 11, 12 Типової інструкції №736, керівники юридичних осіб, громадських об'єднань без статусу юридичної особи та фізичні особи за розголошення службової інформації несуть відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за організацію та забезпечення дотримання в установах порядку ведення обліку, зберігання та використання документів, що містять службову інформацію, покладається на їх керівників.

Особи, винні у порушенні порядку ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, їх втраті або розголошенні службової інформації, що в них міститься, притягуються до дисциплінарної або іншої відповідальності, передбаченої законом.

Враховуючи вищевикладене, з метою прийняття наданих документів з грифом "для службового користування" як доказу в даній справі, позивачу необхідно н а д а т и його н а л е ж н и м ч и н о м з а в і р е н и м (відповідно до вимог Типової інструкції №736), а також зважаючи на посадові обов'язки помічника судді, встановлені рішенням Ради суддів України від 18.05.2018 № 21, яким затверджено Положенням про помічника судді, обов'язки секретаря судового засідання, які передбачені ст. 63 КАС України, та права учасників справи, що визначені ст. 44 КАС України, виходячи зі змісту пункту 84 Типової інструкції №736, існує необхідність у вирішенні позивачем питання щодо надання згоди розробником такого документа для ознайомлення зі змістом документів з грифом "Для службового користування": судді, помічнику судді, секретарю судового засідання та учасникам справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (польова пошта НОМЕР_2 ), Військової частини НОМЕР_3 (польова пошта НОМЕР_4 ) про визнання рішення та бездіяльності незаконними, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 7 днів з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Кунець