Рішення від 09.12.2022 по справі 460/32487/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2022 року м. Рівне №460/32487/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови у розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019-2021 роки, зобов'язання вчинення певних дій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 25.03.2022 йому призначено пенсію за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003. Однак, відповідачем при визначені розміру пенсії безпідставно не здійснено перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2019-2021 роки. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому він вказує на те, що вимоги позивача про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2019-2021 роки - є безпідставними. Так, відповідач зазначив, що позивача переведено на пенсію за віком з 25.03.2022, шляхом застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески. З урахуванням викладеного, з 25.03.2022, при переведенні позивача на пенсію за віком на умовах Закону, для визначення розміру пенсії правомірно було застосовано середню заробітну плату 6186,32грн (тобто 3764,40грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн). Враховуючи викладене, підстав для застосування положень частини другої статті 40 Закону (тобто врахування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пенсію за віком на умовах Закону немає.

На підставі вищенаведеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, за безпідставністю.

Ухвалою суду від 03.10.2022 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Оскільки, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивачу з 03.05.2017 отримував пенсію за вислугу років, згідно із Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991.

Відповідно до поданої заяви, позивача з 25.03.2022 переведено на пенсію за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003.

На звернення ОСОБА_1 щодо застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019-2021 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило відповіддю від 20.05.2022 №Г-15 В.П., Г, що згідно з електронною пенсійною справою, з 03.05.2017 йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; з 25.03.2022, відповідно до поданої заяви від 25.03.2022, позивача переведено на пенсію за віком на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до Прикінцевих положень Закону, положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються лише в частині визначення права на пенсію, зокрема, за вислугу років.

ВІдтак, відповідач зазначив, що підстав для застосування положень частини другої статті 40 Закону (тобто врахування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пенсію за віком на умовах Закону немає.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не здійснення перерахунку та виплати призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2019-2021 роки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Згідно із п. "а" ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, право на пенсію за вислугу років мають: робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стажі роботи: для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.

У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

В ч.3 ст.45 цього Закону зазначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З системного аналізу вказаних норм права судом встановлено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первісному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Як встановлено матеріалами справи, та зазначено у відзиві на позовну заяву, позивача переведено із пенсії за вислугою років, що було призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пенсію за віком, що призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", шляхом застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсій за 2014-2016 роки в сумі 3764,40грн.

Більше того, відповідач наголошує, що позивачу пенсію призначено не вперше, а тому підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії, в тому числі застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в України за 2019-2021 роки - у позивача немає. Однак, з такими висновками суд не погоджується, з наступних підстав.

Так, ч. 2 ст. 40 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 (в редакції на момент призначення пенсії за віком) передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Так, наявними матеріалами справи підтверджено, що позивачка з 11.02.2008 отримувала пенсію за вислугу років, згідно із Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991.

Згідно поданої заяви, з 25.03.2022 позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України №1058-ІV від 09.03.2003. Тобто, він скористався правом на отримання пенсії за віком, яка йому раніше - не призначалась.

З системного аналізу наведених норм пенсійного законодавства, суд дійшов висновку, що у даному випадку переведення з одного виду пенсії на інший, яке регламентовано ст. 45 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 здійснюється шляхом призначення іншого виду пенсії, на підставі поданої заяви пенсіонера, за іншим законом, а саме Законом України №1058-ІV від 09.03.2003.

Аналогічна правова позиція була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України, зокрема у постанові від 09.06.2015 (справа №21-550а15).

Враховуючи положення закріпленні в ч.2 ст. 40 та ч.45 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003, суд не погоджується вищенаведеними висновками відповідача, щодо відсутності підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії.

А тому, до вказаних правовідносин, в частині визначення розміру пенсії, належить застосовувати норми, що містяться в ч.2 ст. 40 та Закону України №1058-ІV від 09.03.2003.

Однак, відповідачем визначення розміру пенсії із врахуванням зазначеного - здійснено не було.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст.139 КАС України. Оригінал квитанції про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у розрахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019-2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2022 призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019-2021 роки (10846,37грн.).

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області витрати по сплаті судового збору на суму 992,40грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 09 грудня 2022 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка,7,м.Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Д.П. Зозуля