Ухвала від 12.12.2022 по справі 600/5504/21-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

. 12 грудня 2022 року м. ПолтаваСправа № 600/5504/21-а

Cуддя Полтавського окружного адміністративного суду Чеснокова А.О., дослідивши матеріали заяви про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих документів до виконання у справі за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року у справі № 600/5504/21 адміністративний позов Головного управління ДПС у Чернівецькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задоволено: стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету кошти на погашення податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 32390,15 грн; стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державного бюджету кошти на погашення податкового боргу з військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 9666,04 грн.

Зазначене рішення набрало законної сили 26 березня 2022 року.

03 травня 2022 року Полтавським окружним адміністративним судом видано два виконавчих листа № 600/5504/21-а.

Строк пред'явлення вищевказаних виконавчих листів до виконання закінчився 28 червня 2022 року.

01 грудня 2022 року до суду надійшла заява стягувача про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих листів до виконання, мотивована тим, що строк їх пред'явлення до виконання пропущено з поважних причин.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2022 року заяву призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Будучи завчасно та належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду заяви сторони в судове засідання не з'явились.

Боржник правом на подання письмових заперечень проти заяви стягувача суду не надав.

Відтак, справа розглянута відповідно до положень статті 376 КАС України в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини четвертої статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов таких висновків.

Відповідно до положень статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Положення статті 14 КАС України визначають, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Частиною першою статті 373 КАС України встановлено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

У свою чергу, частиною першої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Частиною шостою цієї статті визначено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.

За правилами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частин другої та четвертої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання; примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

За змістом частини першої статті 373 Кодексу адміністративного суду України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Згідно з частиною першою статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Задовольняючи заяву про поновлення строку пред'явлення виконавчих документів до виконання, суд зважає на те, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року у справі № 600/5504/21 набрало законної сили 26 березня 2022 року, тобто під час дії у країні воєнного стану.

Так, Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

Пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року "Про введення воєнного стану в Україні" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб /п.1/, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" /п.3/.

Указами Президента України неодноразово продовжувався строк дії воєнного стану в Україні, який триває і наразі.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Частинами першою та четвертою статті 26 Закону № 389-VIII встановлено, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

У період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність (частина перша статті 10 Закону № 389-VIII).

Введення на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду з позовами. Питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.

Аналогічний висновок наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 листопада 2022 року у справі № 990/115/22.

З урахуванням того, що боржник заперечень щодо заяви не подав, доводів контролюючого органа не спростував, суд вважає обґрунтованими доводи заявника про те, що строк звернення до суду ним був пропущений з поважних причин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих листів до виконання є обґрунтованою, а відтак підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 229, 248, 256, 295, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих листів до виконання у справі за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.

Поновити пропущений строк для пред'явлення виконавчих листів Полтавського окружного адміністративного суду № 600/5504/21-а від 03 травня 2022 року до виконання на три місяці з дня набрання цією ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя А.О. Чеснокова