Рішення від 12.12.2022 по справі 420/23738/21

Справа № 420/23738/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633, місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 29 листопада 2021 року надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633, місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6) до Фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), в якій позивач просив:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 шляхом відключення будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків зазначених в акті перевірки № 442 від 25.08.2021 року, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначених в акті перевірки № 442 від 25.08.2021 року.

Ухвалою від 10 грудня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено перше судове засідання на 28 грудня 2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 20 по 25 серпня 2021 року у відповідності до вимог чинного законодавства, інспекторами Головного управління за участю відповідача було здійснено планову перевірку на дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт № 442 від 25.08.2021 року.

Вказаним актом зафіксовано ряд порушень, зазначені за номерами в акті перевірки 1-15, є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю чи здоров'ю, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

Подальша експлуатація будівель бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей.

Заперечень чи скарг стосовно проведеної перевірки та її результатів до Головного управління не надходило.

Відзив на позовну заяву або заперечення до суду не надходили.

Ухвалою суду від 31 січня 2022 року розгляд справи продовжено за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання. Розгляд справи розпочато спочатку.

Підготовче судове засідання призначене на 31.01.2022 року було відкладено за клопотанням представника відповідача з метою ознайомлення з матеріалами справи.

Представник відповідача був ознайомлений з матеріалами справи, про що свідчить розписка (а.с. 44).

Підготовче засідання призначене на 16.02.2022 року не відбулось та було перенесено на 17.03.2022 року у зв'язку з надходженням повідомлення про замінування будівлі суду, що підтверджується Актом № 3/22 від 16.02.2022 року.

Підготовче засідання призначене на 17.03.2022 року не відбулось у зв'язку з введенням воєнного стану на території України.

На підготовче засідання призначене на 26.09.2022 року в режимі відео-конференції заявився представник позивача, відповідача подав клопотання про відкладення підготовчого засідання на іншу дату, яке було задоволено та відкладено підготовче засідання.

13.10.2022 року на підготовче засідання учасники справи не з'явились, повідомлені належним чином про причини не з'явлення суд не повідомили.

Ухвалою суду, що занесена до протоколу підготовчого засідання 13.10.2022 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 07.11.2022 року

На відкрите судове засідання з'явився представник позивача в режимі відео-конференції, відповідач або його представник не з'явились, про причини не з'явлення суд не повідомили, та ухвалою суду, що занесено до протоколу судового засідання відкладено розгляд справи на 28.11.2022 року у зв'язку з першою неявкою відповідача.

На відкрите судове засідання 28.11.2022 року учасники справи не з'явились, повідомлені належним чином, про причини не з'явлення суд не повідомили.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 28 листопада 2022 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Так, на підставі наказу Головного управління ДСНС в Одеській області № 304 від 30.07.2021 року (з основної діяльності) про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) та посвідчення Білгород-Дністровського районного управління ГУ ДСНС в Одеській області на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 425 від 12.08.2021 року у період 20.08.2021 року по 03.09.2021 року було проведено позапланову перевірку техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту ФОП ОСОБА_1 база відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташована за адресою: АДРЕСА_3 .

Попередня позапланова перевірка проводилась в період з 11.06.2019 року по 12.06.2019 року. (а.с.6-8)

Оскаржувана перевірка проводилась, відповідно до Акту, з 20.08.2021 року 11 год. 00 хв. по 25.08.2021 року.

Судом встановлено, що 25.08.2021 року було складено Акт № 442 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ФОП ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.9-14).

Відповідно до вказаного акту, перевірка здійснювалась за участі особисто ФОП ОСОБА_1 .

Так, за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) в Акті зафіксовано виявлені порушення, а саме:

1. р. ІІІ, п. 2 п.п.2.5 ППБУ - дерев'яні конструкції даху капітальних будівель і споруд не оброблено вогнезахисним розчином з доведенням до нормованої межі вогнестійкості;

2. р. V, п.1 п.п.1.2 ППБУ - не обладнано приміщення для сну будинків відпочинку, автоматичними системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

3. ст. 55 КЦЗУ, р. V, п.5, п.п.5.6 ППБУ - не забезпечено черговий персонал, а також мешканці пристроями фільтрувальними для саморятування під час пожежі для організації евакуації людей у разі виникнення пожежі відповідно до вимог ДБН В. 2.2-20:2008 «Будинки і споруди. Готелі»;

4. п. 3.17 глави 3 р. V ППБУ - не проведено технічне обслуговування вогнегасників;

5. р. V, п.3, п.п.3.9 ППБУ - не дозабезпечено об'єкт необхідної кількості вогнегасників відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників;

6. р. V, п.3, п.п. 3.10 ППБУ - не встановлено вказівні знаки розміщення вогнегасників згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Знаки повинні бути розміщенні на видимих місцях на висоті 2-2,5 м. від рівня підлоги як усередині, та і поза приміщенням (за потреби);

7. Р. V, п.3, п.п.3.11 ППБУ - пожежні щити не доукомплектовано засобами пожежогасіння: вогнегасники - 3шт, ящик з піском - 1шт, протипожежне покривало - 1шт, багор або лом та гак - 2шт, лопати - 2шт, сокири - 2шт;

8. п. 1.6, глави 1 р. ІV ППБУ - з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснено за допомогою скрутки;

9. п.1.20 глави 1, р ІV ППБУ - не надано акти проведення заміру опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;

10. п.1.21 глави 1 р. ІV ППБУ - не обладнано блискавкозахистом всі будівлі, споруди та зовнішні установки від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»;

11. п. 1.21 глави 1 р. ІV ППБУ - не проведено технічне обслуговування пристроїв блискавкозахисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»;

12. п.1.12 глави 1 р. ІV ППБУ - електромережа змонтовано та експлуатується по горючих конструктивних елементів, в дерев'яних будиночках;

13. р. ІV, п.1, п.п.1.17 ППБУ - встановлено на горючу основу оздоблення стін електророзетки, електровимикач в дерев'яних будиночках;

14. р. ІІІ, п. 1, п.п.1.1 ППБУ - не очищено територію від сухої трави, листя щодо;

15. ст. 20, 55; КЦЗУ № 5403-ІV р.ІІ, п.16 ППБУ - посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.06.2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».

Акт підписаний провідними інспекторами, що здійснювались перевірку. ФОП ОСОБА_1 від підпису та отримання копії Акту відмовився, про що зазначено в Акті.

Акт було направлено поштою на адресу відповідача (а.с. 15).

На підставі Акту Білгород-Дністровським районним управлінням ГУ ДСНС в Одеській області було складено Припис № 308 від 25.08.2021 року, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 з метою усунення виявлених порушень вимагається вжити заходів:

- щодо порушень вказаний у п.п. 1,2,8-11 у строк до 25.11.2021 року,

- щодо порушень вказаних у п.п. 3-7,12-15 у строк до 25.09.2021 року.

Вказаний Припис були надіслано на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням за № 6810000063022 від 25.08.2021 року (а.с.15).

Також судом встановлено, що 20.08.2021 було складено протокол ОД № 015323 про адміністративне правопорушення відповідно до статті 188-8 КУпАП, яким встановлено, що при проведенні перевірки території приміщень БВ «Союз» було встановлено, що особою, ОСОБА_1 , як особою відповідальною за протипожежний стан було порушено вимоги законодавства, встановлені дати до виконання 25.11.2019 року, порушення є триваючим. ОСОБА_2 був повідомлений про складений протокол, про що свідчить його підпис у протоколі від 20.08.2021 року (а.с.18).

20.08.2021 року було розглянуто протокол про адміністративне правопорушення, та прийнято постанову ОД № 015323 про накладення адміністративного стягнення в розмірі 1700 грн. Строк на виконання: протягом 15 днів. (а.с.19)

Про прийняту постанову відповідач був повідомлений особисто 20.08.2021 року, про що свідчить його підпис на аркуші постанови.

Проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини та встановлені судом факти та обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V " від 05.04.2007 року (надалі - Закон № 877-V).

Частиною четвертою статті 4 Закону України № 877-V передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України № 877-V, у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Частиною сьомою статті 7 цього Закону України передбачено, що на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до пункту 1 Указу Президента України №20/2013 від 16 січня 2013 року «Про деякі питання Державної служби з надзвичайних ситуацій» Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр). ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до п. п. 57 п. 4 цього Положення ДСНС України відповідно до покладених до неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення i територій вiд надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій затверджено Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області № 507 від 21.09.2017р., відповідно до якого управління здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Частина перша статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої та другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як визначено, згідно з частинами першою та другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Статтею 1 Закону України № 877-V дано визначення поняття державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 цього Закону встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі наказу Головного управління ДСНС в Одеській області № 304 від 30.07.2021 року (з основної діяльності) про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) та посвідчення Білгород-Дністровського районного управління ГУ ДСНС в Одеській області на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 425 від 12.08.2021 року у період 20.08.2021 року по 03.09.2021 року було проведено позапланову перевірку техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту ФОП ОСОБА_1 база відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташована за адресою: АДРЕСА_3 . та за результатами якої 25.08.2021 року було складено Акт № 442.

У позовній заяві позивач зазначив, що вказаним актом зафіксовано ряд порушень, які є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю чи здоров'ю, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей, а саме: порушення,зазначені у п.п. 1-15 акту.

Подальша експлуатація будівель бази відпочинку «Союз» з виявленими порушення створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей.

Заперечень з боку відповідача до суду не надходило. Також суду не надано докази усунення виявлених порушень.

З урахуванням вище встановлених судом обставин, враховуючи, що виявлені порушення дійсно можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, та враховуючи цільове призначення бази відпочинку, що передбачає одночасне перебування багато людей на її території та будинках, суд доходить висновку, що позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.

Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, інші судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,293,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633, місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) про застосування заходів реагування,- задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) у вигляді повного зупинення експлуатації будівель бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 шляхом відключення будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків зазначених в Акті перевірки № 442 від 25.08.2021 року, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначених в акті перевірки № 442 від 25.08.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 293,295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцеві положення КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко