Справа № 496/4333/22
Провадження № 3/496/3156/22
08 грудня 2022 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від 1 взводу 6 роти 1 батальйону полку Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого,
за ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відносно громадянина ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №092048 за ч. 3 ст. 126 КУпАП і ставиться йому в провину те, що він 12.09.2022 року о 08 год 53 хв. на 452 км траси М-05 Київ-Одеса Біляївський район Одеська область керував автомобілем марки «MAN TGX 18.480», реєстраційний номер НОМЕР_1 , при цьому відносно нього постановою державного виконавця Комунарського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 26.10.2020 року встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, виконавче провадження №51609249, чим порушив вимоги ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, а від його захисника Федорова О.А. до суду надійшла заява про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що ним здійснюється представництво інтересів іншої особи у цивільній справі, яка призначена до розгляду 08.12.2022 року о 10.00 год в Оболонському районному суді м. Києва.
Водночас, в судові засідання, призначені на 12.10.2022 року, 28.10.2022 року та 25.11.2022 року ОСОБА_1 та його захисник Федоров Д.С. також жодного разу не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлялися завчасно, у встановленому законом порядку. При цьому на адресу суду захисник Федоров Д.С. неодноразово надсилав клопотання, зокрема, про витребування доказів та про відкладення розгляду справи.
Крім цього, захисник Федоров Д.С. неодноразово просив суд розгляд справи проводити в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням системи «ВКЗ». Вказані клопотання судом були задоволені, проте жодного разу судове засідання в режимі відеоконференції не відбулось, зокрема, у зв'язку з відсутністю електроенергії.
Відповідно до ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті. При цьому в межах, встановлених законом, суд неодноразово відкладав розгляд справи, однак ані ОСОБА_1 , ані його захисник в судові засідання жодного разу не з'явилися.
Частина 1 ст. 277 КУпАП зазначає, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07.07.1989 року, виходить з того, що у випадках, коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, якщо таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи. Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Враховуючи стислі строки розгляду справи про адміністративні правопорушення, чисельні клопотання захисника Федорова Д.С. про відкладення розгляду справи, які розцінюю, як спробу затягнути розгляд справи, а тому вважаю можливим слухання справи проводити у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та її захисника.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, надані докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 3 ст. 126 КУпАП, виходячи з наступного.
Диспозицією ч. 3 ст. 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
З постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 26.10.2020 року вбачається, що в рамках ВП №51609249 про стягнення з ОСОБА_1 аліментів, за період 01.02.2019 року по 25.10.2020 року утворилась заборгованість в розмірі 61033 грн 21 коп., у зв'язку з чим до нього було застосовано тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення такої.
Водночас, в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 був обізнаний про наявність застосування відносно нього такого обмеження, а також докази того, що він отримав вищевказану постанову від 26.10.2020 року.
За правилами ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 3 ст. 126 КУпАП, передбачає умисну форму вини, а саме особа повинна усвідомлювати, що будучи тимчасово обмеженою у праві керування транспортними засобами, умисно продовжує керувати транспортним засобом.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Таким чином, матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені за ч. 3 ст. 126 КУпАП, мають містити чинну та належним чином засвідчену уповноваженою на те посадовою особою Відділу державної виконавчої служби копію документу, яким відносно особи, що притягається до адміністративної відповідальності, застосовано відповідне обмеження. Крім того, мають бути долучені документи, які б підтверджували обізнаність особи, щодо якої винесено постанову, про застосування відносно неї відповідного обмеження.
Протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали не містять відомостей, які б вказували на наявність умислу на вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, а саме про те, що ОСОБА_1 був повідомлений про накладене на нього обмеження, в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 достовірно було відомо про наявність відкритого виконавчого провадження, в якому він є боржником, що він отримав постанову державного виконавця по виконавчому провадженню №51609249 від 26.10.2020 року про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, тобто не надано достатньо доказів, які б утворювали склад правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Судом, за клопотанням захисника, було зроблено запит до Комунарського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) з приводу отримання належним чином завірених документів (чеків про поштове відправлення, реєстру поштового відправлення, поштового повідомлення про отримання постанови тощо), які підтверджують направлення та отримання боржником ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортним засобом від 26.10.2020 року (ВП №51609249). Однак, до цього часу відповідь на запит до суду не надійшла.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано право на справедливий і публічний розгляд справи. Кожен обвинувачений у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Статтею 62 Конституції України закріплений принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, суд приходить висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП, підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.
Керуючись ст. ст. 126, 247, 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.О. Пендюра