Ухвала від 05.12.2022 по справі 183/7833/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 183/7833/22

№ 1-кс/183/1877/22

05 грудня 2022 року м. Новомосковськ

Слідчий суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , розглянувши клопотання слідчого СВ ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 , погоджене з прокурором Балаклійського відділу Ізюмської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні, відомості по якому внесені до ЄРДР 12.10.2022 року за № 12022221080000601 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, -

ВСТАНОВИЛА:

В провадження слідчого судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області в порядку глави 15 КПК України надійшло клопотання слідчого СВ ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 , погоджене з прокурором Балаклійського відділу Ізюмської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що 22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації (далі - РФ), реалізуючи злочинний план, направив до Ради Федерації звернення про використання Збройних Сил РФ за межами РФ, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року о 05.00 годині ІНФОРМАЦІЯ_1 оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.

У подальшому Збройними Силами РФ, які діяли за наказом керівництва РФ і ЗС РФ, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань РФ здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

24 лютого 2022 року о 05.00 годині за наказом Президента Російської Федерації Володимира Путіна Російська Федерація незаконно вторглась на територію України та здійснила збройний напад, застосовуючи Збройні Сили РФ та Федеральну службу військ національної гвардії РФ.

Одним із першочергових етапів реалізації злочинного умислу щодо збройного нападу на державу Україна передбачалося здійснення вторгнення найбільш підготовлених та мобільних підрозділів ЗС РФ, у тому числі спеціального призначення, на територію держави Україна для організації силових захоплень та взяття під контроль будівель і споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі та здійснення силового впливу на їх діяльність; блокування та взяття під контроль військових частин Збройних Сил України (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - НГ України) для перешкоджання їх законній діяльності щодо відсічі збройної агресії РФ, оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості; перекриття та блокування авіаційного, транспортного та морського сполучення по території держави Україна з метою недопущення пересування військових підрозділів ЗС України та представників правоохоронних органів для протидії збройній агресії ЗС РФ; пошкодження військових об'єктів ЗС України, які мають важливе оборонне значення та об'єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено.

Так, після незаконного вторгнення на територію України Збройних Сил Російської Федерації, тобто після 24.02.2022 року, у громадянки України ОСОБА_4 виник кримінальний протиправний умисел, направлений на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

З цією метою ОСОБА_4 , перебуваючи на території м. Балаклія Ізюмського району Харківської області, з червня 2022 року діючи умисно та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій кримінальний протиправний умисел, направлений на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільно надала згоду представникам окупаційної адміністрації РФ щодо її призначення на керівну посаду - начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 .

В подальшому, 23.06.2022 року ОСОБА_4 добровільно уклала трудовий договір № 08-к з представником роботодавця, в особі голови тимчасової цивільної адміністрації м. Балаклія Харківської області ОСОБА_5 , що діяв на підставі наказу голови Ізюмської тимчасової цивільної адміністрації № 002-К від 03.05.2022 року, про прийняття її на роботу до тимчасової цивільної адміністрації м. Балаклія Харківської області на посаду начальника відділу кадрового забезпечення з місцем постійної роботи за адресою: АДРЕСА_1 .

Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_4 з червня 2022 року по 10.09.2022 року, продовжуючи реалізацію свого кримінального протиправного умислу, виконувала обов'язки передбачені вказаним трудовим договором за місцем роботи, а саме: здійснювала керівництво діяльності відділу, забезпечувала виконання покладених на відділ завдань, брала участь в нарадах керівників відділів окупаційної влади, забезпечувала оформлення документації стосовно прийому працівників до тимчасової цивільної адміністрації м. Балаклія Харківської області при окупаційній владі, тим самим здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Балаклійської ОТГ Ізюмського району Харківської області.

12.10.2022 року відомості про дану подію внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12022221080000601 та розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 1111 КК України.

Згідно з постановою про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування від 25.10.2022 року винесену керівником обласної прокуратури в Харківській області ОСОБА_6 , визначено здійснювати досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості по якому внесено до ЄРДР 12.10.2022 року за № 12022221080000601 за ознаками ч. 3 ст. 1111 КК України СВ ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області.

15.11.2022 року винесено постанову слідчого про перекваліфікацію у кримінальному провадженні, відомості по якому внесено до ЄРДР 12.10.2022 року за № 12022221080000601 за ознаками ч. 3 ст. 1111 КК України ч. 3 ст. 1111 КК України на ч. 5 ст. 1111 КК України.

15.11.2022 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України - тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

При ознайомленні із матеріалами кримінального провадження, відомості по якому внесено до ЄРДР 02.09.2022 року за № 12022221070000572, в котрому відповідно до постанови групи слідчих від 09.09.2022 року входить слідчий СВ ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області лейтенант поліції ОСОБА_2 , було проведено огляд місця події 14-15,17 вересня 2022 року приміщення ІНФОРМАЦІЯ_7 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та вилучено документацію, а саме: «Трудовой договор № 08-К от 23.06.2022 г.», «Автобиография ОСОБА_4 », «Автобиография ОСОБА_4 », «Заявление ОСОБА_4 », «Заявка на финансирование расходов», документ «Военно-гражданская администрация ІНФОРМАЦІЯ_8 » про « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».

Вищевказану документацію було визнано речовими доказами в кримінальному провадженні, відомості по якому внесено до ЄРДР 02.09.2022 року за № 12022221070000572, та проведено її огляд.

Всі вищезазначені процесуальні документи складені при проведенні слідчих дій та документація безпосередньо є доказами, щодо причетності в здійснені колобараційної діяльності, а саме добровільного зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, ОСОБА_4 , яка займала посаду начальника відділу кадрового забезпечення при окупаційній владі.

Досудове розслідування кримінального провадження, відомості по якому внесено до ЄРДР 02.09.2022 року за № 12022221070000572, здійснює ІНФОРМАЦІЯ_10 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до розпорядження ВС №11/0/9-22 від 18.03.2022 року «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суду Донецької, Харківської та Херсонської областей) змінено територіальну підсудність судових справ ІНФОРМАЦІЯ_11 за ІНФОРМАЦІЯ_12 .

З метою швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування виникла необхідність в отриманні копій процесуальних документів, а саме:

- протоколу огляду місця події від 14-15, 17 вересня 2022 року приміщення ІНФОРМАЦІЯ_7 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , згідно, якого вилучена документація, а саме: «Трудовой договор № 08-К от 23.06.2022 г.», «Автобиография ОСОБА_4 », « ІНФОРМАЦІЯ_13 ОСОБА_4 », «Заявление ОСОБА_4 », «Заявка на финансирование расходов», документ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » про « ІНФОРМАЦІЯ_9 »;

- постанови про визнання речовими доказами від 19.09.2022 року винесена прокурором Ізюмської окружної прокуратури ОСОБА_7 та оригіналів вилученої документації, а саме «Трудовой договор № 08-К от 23.06.2022 г.», «Автобиография ОСОБА_4 », « ІНФОРМАЦІЯ_13 », «Заявление ОСОБА_4 », «Заявка на финансирование расходов», документ «Военно-гражданская администрация ІНФОРМАЦІЯ_8 » про « ІНФОРМАЦІЯ_9 », яка була вилучена під час огляду місця події 14-15, 17 вересня 2022 року, а саме приміщення ІНФОРМАЦІЯ_7 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного та враховуючи, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та іншими способами встановити обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, не надається можливим, слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням.

В судове засідання слідчий та прокурор не з'явився у зв'язку з обмеженнями, встановленими введенням в Україні карантину. Слідчий суддя вважає, що його неявка не перешкоджає розгляду клопотання.

Представник СВ Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області в судове засідання не викликалася на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.

Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшла до наступних висновків.

У відповідності до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи :

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

У відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Як вбачається з наведеного, речі та документи під час тимчасового доступу можуть бути надані лише особою, у володінні якої вони знаходяться. В клопотанні зазначається, що документи, про які йдеться мова, є доказами у кримінальному провадженні у відповідності до ст.. 84 КПК України.

У відповідності до п. 17 ч. 1 ст. 3 КПК України слідчий - службова особа органу Національної поліції, органу безпеки, органу Державного бюро розслідувань, органу Бюро економічної безпеки України, Головного підрозділу детективів, підрозділу детективів, відділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважена в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень.

Незалежно від відомчої належності, усі слідчі мають однакові процесуальні права та обов'язки, проводять розслідування в одному і тому самому процесуальному порядку

Так, слідчий уповноважений:

починати досудове розслідування за наявності підстав, передбачених КПК України;

проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії у випадках, встановлених КПК України;

доручати проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій відповідним оперативним підрозділам;

звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій;

повідомляти за погодженням із прокурором особі про підозру;

за результатами розслідування складати обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру та подавати їх прокурору на затвердження;

приймати процесуальні рішення у випадках, передбачених КПК України, у тому числі щодо закриття кримінального провадження за наявності підстав, передбачених статтею 284 КПК України;

залучати захисника окрім обов'язкових підстав, в інших випадках, передбачених законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги.

здійснювати інші повноваження, передбачені КПК України (частина друга статті 40 КПК України).

У кримінальному провадженні слідчий може також здійснювати управлінську діяльність, якщо він призначений керівником органу досудового розслідування старшим слідчої групи.

У випадках відмови прокурора у погодженні клопотання слідчого до слідчого судді про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій чи негласних слідчих (розшукових) дій, слідчий має право звернутися до керівника органу досудового розслідування, який після вивчення клопотання за необхідності ініціює розгляд питань, порушених у ньому, перед прокурором вищого рівня, який протягом трьох днів погоджує відповідне клопотання або відмовляє у його погодженні.

Слідчий має право в порядку, передбаченому КПК України, доручати відповідним уповноваженим оперативним підрозділам поліції проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій. Доручення слідчого щодо проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій є обов'язковими для виконання.

Працівники поліції зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.

З аналізу наведеного, слідчий суддя приходить до висновків, що матеріали кримінального провадження, про тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, не є речами та документами, визначеними в ст.. 159 КПК України, а є доказами у кримінальному провадження у відповідності до ст.. 84 КПК України.

Крім того, повноваження слідчого у кримінальному провадженні є чітко визначеними законодавством. Правовий статус слідчого взагалі виключає можливість його володіння документами, які містяться в кримінальному провадженні, оскільки виключають поняття володіння доказами будь-якою особою.

Тимчасовий доступ до речей та документів є заходом забезпечення кримінального провадження та його застосування можливо виключно з метою забезпечення інтересів існуючого кримінального провадження.

Тимчасовий доступ до речей та документів не є інструментом збору доказів у кримінальному провадженні, тому його застосування можливо виключно за умови, коли сторона кримінального провадження зіткнулась з труднощами у зборі доказів, які зокрема можуть вбачатись у існуванні певних заборон для розголошення даних або власники речей та документів відмовляються добровільно надати стороні кримінального провадження необхідні докази.

З наведеного виділимо ключові аспекти: тимчасовий доступ можливий лише в рамках існуючого кримінального провадження, його застосування має відповідати інтересам кримінального провадження та його використання доступно виключно сторонам кримінального провадження.

Таким чином слідчий суддя вважає, що клопотання є необґрунтованим, таким, що повністю не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 161-163 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

В задоволенні клопотання слідчого СВ ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 , погоджене з прокурором Балаклійського відділу Ізюмської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні, відомості по якому внесені до ЄРДР 12.10.2022 року за № 12022221080000601 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_8 ОСОБА_9