465/7245/22
2-о/465/303/22
Іменем України
08.12.2022 року Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючої - судді Мартьянової С.М.
за участі секретаря - Сеньків А.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Львові Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту народження дитини,-
Заявники, в особі свого представника, звернулися до суду з заявою за участі заінтересованої особи: Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Львові Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту народження дитини.
В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, АР Крим, Україна, народилась дитина жіночої статі на ім'я ОСОБА_3 у батьків: мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство Україна, батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянство Україна.
Батьки дитини перебувають у фактичних шлюбних стосунках.
Зазначені обставини підтверджується доданими до заяви копіями документів, оригінали яких знаходяться у заявників, а саме: паспорту громадянки України ОСОБА_1 , паспорту громадянина України ОСОБА_3 , свідоцтва про укладання шлюбу (зміна прізвища матері з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 ), пологового сертифікату від 02.09.2019 року серія НОМЕР_1 , виписного епікризу від 05.11.2019 року з яких вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, АР Крим, Україна народила дитину жіночої статті.
Так як наявні у заявників документи з яких вбачається факт народження за формою не відповідають законодавству України тому що видані на тимчасово окупованій території, та зареєструвати народження дитини у позасудовому порядку не виявляється можливим.
Також, заявники зазначають, що після окупації АР Крим державою-агресором - російською федерацією був прийнятий «закон» 21.03.2014 року №6 ФКЗ, який автоматично відносив громадян України та осіб без громадянства, які постійно проживали на території АР Крим на день прийняття цього рейкового закону до громадян російської федерації. При уявній свободі вибору громадянства, яка нібито встановлена цим «законом», фактично особа, яка постійно проживала на території Ар Крим та згідно паспорту громадянина України була зареєстрована в АР Крим і не отримала паспорту громадянина російської федерації вважалась на цій території іноземцем, а відповідно мала право перебувати на окупованій території лише 90 днів після чого підлягала виїзду або депортації. Для громадян України, що постійно проживають на тимчасово окупованій території це є неприйнятим.
З урахуванням викладеного, зазначення громадянства заявників «російська федерація» в свідоцтві про народження дитини, яке видано окупаційною владою не підлягає врахуванню про розгляді справи, оскільки заявники є громадянами України і не відмовлялись від громадянства України.
Таким чином, заявники позбавлені можливості зареєструвати народження дитини згідно із законодавством України компетентним державним органом.
Представник заявників та заявники у судове засідання не з'явилися, просили розглядати заяву у їх відсутність, про що представник заявника подав письмову заяву.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
У відповідності до ст.247 ЦПК України у зв'язку з неявкою всіх учасників процесу, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви та її задоволення, виходячи з наступного.
Згідно з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст.317 ЦПК України встановлено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебувають у фактичних шлюбних стосунках.
Відповідно до свідоцтва про укладання шлюбу, серія НОМЕР_2 , виданого 29.08.2015 року Бахчисарайським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , у м. Андіжан Уз ССР та ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Бахчисарай, Республіка Крим, Україна, 29.08.2015 року зареєстрували шлюб за актовим записом №393.
Даний факт реєстрації шлюбу, з видачею відповідного свідоцтва, на тимчасово окупованій території України є недійсним, оскільки є таким, що не створює правових наслідків, а тому заявник - ОСОБА_1 , вважається такою, що не змінювала на « ОСОБА_5 ».
ІНФОРМАЦІЯ_1 на території, що тимчасово не підконтрольна Україні внаслідок російської окупації, в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим народилась дитина жіночої статі ОСОБА_3 . Батько дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, РНОКПП: НОМЕР_3 . Мати дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України, РНОКПП: НОМЕР_4 .
Документи, що підтверджує факт народження дитини ОСОБА_3 , а саме: свідоцтво про народження серії НОМЕР_5 від 08.11.2019 року, пологового сертифікату від 02.09.2019 року серія НОМЕР_1 , виписного епікризу від 05.11.2019 року з яких вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, АР Крим, Україна народила дитину жіночої статті, є недійсними і не створюють правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Батьки не мають статусу внутрішньо переміщених осіб, що перемістились на підконтрольну територію України, а тому не мають іншого документально підтвердженого місця проживання на території України, окрім як на непідконтрольній території Автономної Республіки Крим. Таким чином, батьки не мають підстав для звернення до органу РАЦС на території України.
Встановлення даного факту необхідно заявникам для державної реєстрації народження їх дитини.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Згідно ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 18 цього ж Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у визначених Законом випадках підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту. Задоволення заяви надасть заявникам можливість отримати свідоцтва про народження дітей, видане державним органом України.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України з метою захисту прав заявників та дитини допустити негайне виконання рішення.
Керуючись статтями 12, 13, 18, 247, 258, 263, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, ст. 144 СК України, ст.7 Закону України «Про громадянство України», ст.ст. 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд, -
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на території, що тимчасово не підконтрольна Україні внаслідок російської окупації, в місті Сімферополь, Автономної Республіки Крим.
Батько дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, РНОКПП: НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_6 виданий Центральним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в Криму від 17 червня 2005 року, адреса АДРЕСА_1 .
Мати дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України, РНОКПП: НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_7 виданий Бахчисарайським РВ ГУ МВС України в Криму від 04 грудня 2009 року, адреса АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Д. Сейдамета, б. 41.
Рішення суду підлягає до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Оскарження даного рішення не зупиняє його виконання.
Повне найменування сторін справи:
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, РНОКПП: НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_6 виданий Центральним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в Криму від 17 червня 2005 року, адреса АДРЕСА_1 .
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України, РНОКПП: НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_7 виданий Бахчисарайським РВ ГУ МВС України в Криму від 04 грудня 2009 року, адреса АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Д. Сейдамета, б. 41.
Заінтересована особа: Франківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Львові Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів), місцезнаходження: 79013, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 29, код ЄДРПОУ 33286125.
Суддя Мартьянова С.М.