Справа № 444/3248/22
Провадження № 3/444/1637/2022
12 грудня 2022 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Ясиновський Р. Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жовква Львівської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла 12.12.2022 від відділу прикордонної служби "Рава-Руська" 7 прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження та проживання АДРЕСА_1 , згідно протоколу тимчасово не працює, паспорт громадянина України НОМЕР_1 ), -
за частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , 23.11.2022 о 19 год. 00 хв., вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону України в Республіку Польща поза пунктами пропуску через державний кордон України, а саме був виявлений та затриманий прикордонним нарядом "Група реагування" на ділянці відділу прикордонної служби "Рава-Руська", на околиці н.п. Рата, на напрямку прикордонного знаку № 645, на відстані 900 метрів від державного кордону, чим своїми діями порушив вимоги статті 9 Закону України "Про державний кордон України", чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, вину у вчиненні правопорушення визнає, обіцяє в подальшому такого не робити.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не є обов'язковою.
Враховуючи наведене, а також строки розгляду справи, передбачені ст. 277 КУпАП, приходжу до переконання про можливість розгляду справи без участі ОСОБА_1 .
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та його вина у цьому стверджується зібраними доказами, які знаходяться в матеріалах справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 284338 від 25.11.2022, письмовими поясненнямиОСОБА_1 в матеріалах справи, в яких вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав та підтвердив наведене у протоколі; протоколом про адміністративне затримання від 23.11.2022.
Дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 204-1 КпАП України, оскільки він вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України.
Під час судового розгляду справи обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність не встановлено.
Відповідно до санкції ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, за вказане правопорушення передбачено накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Статтею 23 КУпАП передбачається, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Частиною 2 статті 33 КУпАП встановлено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи обставини справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що необхідною і достатньою мірою стягнення для останнього буде накладення штрафу в межах санкції частини 1 статті 204-1 КУпАП в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З матеріалів справи вбачається, що знарядь чи засобів вчинення правопорушення немає.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року, у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 496 /чотириста дев'яносто шість/ гривень 20 копійок.
Керуючись ст. ст. 40-1, ч. 2 ст. 204-1, статтями 283, 284, 287, 294, 307, 308, 310 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496 /чотирьохсот дев'яноста шести) гривень 20 копійок (Отримувач коштів : ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106 Код отримувача /код за ЄДРПОУ/ : 37993783 Банк отримувача : Казначейство України /ЕАП/ Рахунок отримувача : UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови,
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя Ясиновський Р. Б.