Постанова від 08.12.2022 по справі 357/11327/22

Справа № 357/11327/22

3/357/6289/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2022 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Гребінь О. О. , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Білоцерківського зонального відділення військової служби правопорядку Міністерства оборони України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспортні дані відсутні дані відсутні в матеріалах справи, РНОКПП: НОМЕР_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч.4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення КИБ № 240 від 29.11.2022 року, стосовно ОСОБА_1 , за ч.4 ст. 172-11 КУпАП, відповідно до якого 22.11.2022 року о 08 год. 00 хв. в м. Біла Церква командиром підрозділу під час шикування особового складу виявлено відсутність ст. солдата ОСОБА_1 , який в умовах воєнного стану залишив розташування військової частини під час виконання обов'язку військової лужби. До розташування підрозділу повернувся близько 08 год. 00 хв. 28.11.2022 року, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.4 ст. 172-11 КУпАП.

08.12.2022 вказана справа надійшла до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області для розгляду, та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана для розгляду судді Гребеню О.О.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вказав, що його підрозділ був дислокований у с. Великополовецьке Білоцерківського району Київської області, де ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби та 22.11.2022 він самовільно залишив пункт дислокації свого підрозділу, де виконував обов'язки військової служби.

Відповідно до положень ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

З аналізу норм ст. 276 КУпАП слідує, що справи про адміністративне правопорушення, передбачені ч.4 ст. 172-11 КУпАП розглядаються за місцем вчинення адміністративного правопорушення, без визначення альтернативних видів територіальної підсудності.

За змістом ст.278 КУпАП Орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;

2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вчинив інкриміноване йому адміністративне правопорушення за ч.4 ст. 172-11 КУпАП в м. Біла Церква Київської області.

Проте, як слідує з пояснень ОСОБА_1 підрозділ, у якому останній проходив військову службу був дислокований у АДРЕСА_3 , де ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби та 22.11.2022 самовільно залишив пункт дислокації свого підрозділу.

Таким чином суддя приходить до висновку, що автором протоколу про адміністративне правопорушення невірно було визначено місце вчинення правопорушення, оскільки в даному випадку місцем вчинення адміністративного правопорушення слід вважати АДРЕСА_3 , де ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби (місце служби).

Як зазначено в листі Ради Суддів України від 22.07.20 № 9рс-466/20-вих, система судоустрою хоча і будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності, однак на практиці вона не завжди може співпадати з існуючим адміністративно-територіальним поділом держави.

Зміна адміністративно-територіального устрою може лише слугувати підставою для перегляду існуючої системи судоустрою в порядку, визначеному Конституцією та законами України.

Отже, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідальність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.

Таким чином, адміністративне правопорушення, вчинене в с. Великополовецьке Білоцерківського району (раніше Сквирьсикий район) Київської області територіально не підсудне Білоцерківському міськрайонному суду Київської області, а підсудне Сквирському районному суду Київської області.

Вимогами КУпАП не передбачено процес вирішення питання щодо підсудності.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Отже, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.

Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011(2) зазначає, що з аналізу положень міжнародних актів, наведених у цьому рішенні, не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушенням». У пункті 3.6 цього рішення Конституційний Суд України вказує, що відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним. У цьому ж Рішенні Конституційний суд України поширює певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, суддя враховує також, що чинний КУпАП не містить прямої норми, яка передбачає постановлення судового рішення про передачу справи за територіальною підсудністю, тому суд вважає за доцільне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.4 ст. 172-11 КУпАП до Білоцерківського зонального відділення військової служби правопорядку Міністерства оборони України для подальшого направлення даного провадження за підсудністю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 276, 278 283-285 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення №357/11327/22, стосовно ОСОБА_1 за ч.4 ст. 172-11 КУпАП - повернути до Білоцерківського зонального відділення військової служби правопорядку Міністерства оборони України для направлення даного провадження за підсудністю.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяОлег ГРЕБІНЬ