Справа № 297/3308/22
29 листопада 2022 року м. Берегове
Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Михайлишин В. М., розглянувши матеріали, що надійшли З ВІДДІЛУ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 27 ПРИКОРДОННОГО ЗАГОНУ ІМЕНІ ГЕРОЇВ КАРПАТСЬКОЇ СІЧІ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки та мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України, непрацюючої,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 140350 від 21.10.2022 року: 21 жовтня 2022 року о 18 годині 45 хвилині в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Косино» (територія Косонської об'єднаної територіальної громади Берегівського району Закарпатської області) на виїзд з України прибула громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка на паспортний контроль пред'явила паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 . Під час внесення інформації до ПТК АПК «Гарт 1/П» відбулося спрацювання БД «Ризик Перетин», за наявною у міжвідомчій базі даних інформацією було встановлено, що вищевказана громадянка України має в користуванні закордонний паспорт, виданий на установчі дані громадянки Угорщини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , закордонний паспорт НОМЕР_2 , з використанням якого громадянка України ОСОБА_2 заїхала на територію України 21.08.2022 року в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Косино» (територія Косонської об'єднаної територіальної громади Берегівського району Закарпатської області).
Своїми діями громадянка України ОСОБА_2 вчинила незаконний перетин державного кордону України без відповідних документів, тим самим порушила вимоги ст. 2 та ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України», чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
В суд ОСОБА_2 не з'явилась, про місце, дату і час розгляду справи була повідомлена належним чином.
При цьому, подала через канцелярію суду письмові пояснення по справі, в яких просила закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно неї у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП. Зокрема, зазначила, що під час перетину державного кордону вона пред'явила паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який не є підробленим чи містить недостовірні відомості. Також, ОСОБА_2 зазначила, що у протоколі про адміністративне правопорушення, складеного відносно неї не вказано, за якою саме кваліфікуючою ознакою ч. 1 ст. 204-1 КУпАП вона вчинила правопорушення.
Перевіривши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення від 21.10.2022 року; письмові пояснення старшого прикордонних нарядів в пункті пропуску «Косине» від 21.10.2022 року; копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_2 ; копію з бази даних щодо перетину державного кордону ОСОБА_2 ; заяву ОСОБА_2 ; письмові пояснення ОСОБА_2 ; суд приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частина 1 статті 204-1 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Згідно ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).
У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в'їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.
Статтею 3 вказаного Закону визначено, що перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону.
Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
Так, із долучених до справи документів судом встановлено, що ОСОБА_2 являється громадянкою України. При цьому, також має громадянство Угорщини.
Разом з цим, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про громадянство», встановлено, що законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах: єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Отже, якщо громадянин України набув громадянство іншої держави, то не позбавляється при цьому українського громадянства і в правовідносинах з Україною надалі залишається лише як громадянин України.
Враховуючи, що громадянка України ОСОБА_2 є громадянкою України та одночасно має громадянство Угорщини, при цьому, при перетині державного кордону в пункті пропуску пред'явила паспорт громадянки України, який дає підстави для перетину державного кордону, суд приходить до висновку, що в її діях відсутні подія і склад адміністративного правопорушення. Отже, справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 слід закрити.
Керуючись ч. 1 ст. 204-1, ст. 283, п. 1 ст. 284 КУпАП, ст.ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», ст.ст. 2 Закону України «Про громадянство», суд -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Віталій МИХАЙЛИШИН