Справа № 357/9960/22
3/357/5608/22
29.11.2022 cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Гребінь О. О. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Білоцерківського районного управління поліції ГУ НП в Київській області, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , непрацюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 070671 від 19.10.2022 року: 19.10.2022 року о 16 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ображала свого брата нецензурною лайкою, намагалась затіяти бійку, чим вчинила домашнє насильство психологічного характеру.
Таким чином ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала та пояснила суду, що домашнього насильства не вчиняла. Зазначила, що 19.10.2022 року її батько попросив ОСОБА_1 не відчиняти її брату ОСОБА_2 двері до будинку, оскільки останній зловживає алкогольними напоями та виносить з дому цінні речі. Близько 16 години додому прийшов ОСОБА_2 котрий почав вимагати у ОСОБА_1 , щоб остання відчинила йому двері до будинку, на що вона відмовила та пояснила своєму брату, аби він спілкувався з даного приводу з батьком. В цей час додому повернувся їхній батько та ОСОБА_2 вчинив сварку з батьком, під час якої нецензурно виражався та насагався затіяти з батьком бійку, у зв'язку із чим ОСОБА_1 заступилась за батька, на підставі чого між ОСОБА_1 та її братом ОСОБА_2 та його співмешканкою ОСОБА_3 , котра також ображала ОСОБА_1 та її батька нецензурною лайкою, відбулась сварка.
ОСОБА_1 зазначила, що їй незрозуміло, чому саме відносно неї було складено протоколи про адміністративні правопорушення, оскільки саме ОСОБА_2 та його співмешканка ОСОБА_3 вчинили сварку з використанням ненормативної лексики та провокували бійку. Також ОСОБА_1 вказала, що того дня вона та її батько зверталась до поліцейського із заявою про притягнення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до відповідальності та сприяння в припиненні правопорушень з їхнього боку, проте вказані заяви були проігноровані та не взяті до уваги.
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та поліцейський Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області Кобельник П.П викликались в судове засідання для надання особистих пояснень, проте в судове засідання не з'явились, про причини своєї неявки суду не повідомляли.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши докази наявні в матеріалах справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 070671 від 19.10.2022 року, рапорт поліцейського від 19.10.2022, копію заяви ОСОБА_2 від 19.10.2022, форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 19.10.2022, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, виходячи з наступних підстав.
Так, суд зазначає, що у відповідності до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Зі змісту ст. 9 КУпАП слідує, що адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вимоги ст. 280 КУпАП визначають, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.
В судовому засіданні встановлено, що 19.10.2022 року о 16 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , між ОСОБА_1 та її братом ОСОБА_2 , а також його співмешканкою ОСОБА_3 відбулась сварка.
З пояснень ОСОБА_1 , які остання надала в судовому засіданні вбачається, що ініціатором вказаної сварки був саме її брат ОСОБА_2 та його співмешканка ОСОБА_3 , які першочергово вчинили сварку з батьком ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , під час якої ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ображали батька нецензурною лайкою та намагались затіяти з ним бійку, у зв'язку із чим у вказану сварку втрутилась ОСОБА_1 .
Тобто, з пояснень ОСОБА_1 слідує, що протокол про адміністративне правопорушення складено у зв'язку зі сваркою в сім'ї на ґрунті взаємних неприязних відносин, а не у зв'язку з вчиненням домашнього насильства в сім'ї з боку ОСОБА_1 , тоді як вчинення насильства в сім'ї передбачає активні дії однієї особи по відношенню до іншої, а взаємні активні дії під час сварки не можуть носити характер психологічного насильства.
Крім цього, обов'язковою ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП є те, що внаслідок дій особи могла бути чи була нанесена шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілого, в даному випадку ОСОБА_2 .
Протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали не містять доказів можливості завдання чи безпосереднього завдання шкоди фізичному чи психічному здоров'ю ОСОБА_2 .
За таких обставин, у суду є всі підстави для розумного сумніву у тому, що ОСОБА_1 вчинила відносно ОСОБА_2 дії, які можна кваліфікувати, як домашнє насильство.
Таким чином відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення та встановлених обставин справи має місце сварка, яка за своєю суттю не охоплюється диспозицією ст.173-2 КУпАП, та не є об'єктивною стороною вказаного правопорушення, за яке особу може бути притягнутою до адміністративної відповідальності.
Виходячи з положень ст. 8, ст. 62 Конституції України дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на його користь.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що докази, надані на підтвердження вини ОСОБА_1 викликають розумні сумніви, а наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п.161, Series A заява №25), який застосовується при оцінці доказів, а також докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпції факту».
Суд, відповідно до положень ст. ст. 245, 280 КУпАП повно, всебічно і об'єктивно з'ясував всі обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, внаслідок чого, на основі оцінки наявних у справі доказів кожного окремо та у їх сукупності, дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Частина 1 ст. 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Тому, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , розпочате за ч.1 ст.173-2 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 23, 24, 27, 33, 34, 35, 40-1, 173-2, 247, 268, 283, 284, 285 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , розпочате за ч.1 ст.173-2 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
СуддяОлег ГРЕБІНЬ