Рішення від 02.12.2022 по справі 226/573/22

Справа № 226/573/22

Справа № 226/573/22

Провадження № 2/226/352/2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2022 року Димитровський міський суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Клепки Л.І.,

за участі секретаря - Філіпповської Т.Г.

розглянувши в судовому засіданні в залі суду м. Мирноград Донецької області справу за позовом Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради звернувся до суду позовом до відповідачки ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів. В обґрунтування вимог зазначив, що відповідачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Мирноградської міської ради як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505. До складу сім'ї позивачки входить двоє дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які як і позивачка є внутрішньо переміщеними особами і разом з нею зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 .

14.09.2017 позивачка звернулася з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вказавши, що будь-хто з членів сім'ї не володіє житловим приміщенням, частиною житлового приміщення, розташованого в регіонах інших ніж тимчасово окупована територія України та район проведення антитерористичної операції, та відсутність на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. На підставі цієї заяви відповідачці було призначено грошову допомогу на період з 14.09.2017 року по 13.03.2018 року в сумі 1768,00 грн. щомісяця.

У зв'язку з внесенням змін до постанови КМУ №505 від 01.10.2014 та зміненою розміру допомоги на дітей, який склав 1000 грн. на одну особу, відповідачці за період з 20.01.2018 по 13.03.2018 було зроблено автоматичний перерахунок, який склав 2000 грн. щомісячно.

В подальшому призначення відповідачці грошової допомоги на покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг відбувалося на підставі її заяв від 14 березня 2018 року, 14 вересня 2018 року, 13 березня 2019 року, 12 вересня 2019 року, 12 березня 2020 року,14.09.2020, в яких вона також зазначала про відсутність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, а також про відсутність на депозитному банківському рахунку у будь-якого з членів сім'ї коштів у сумі, що перевищують 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

На період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19 виплата раніше призначеної щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови КМУ від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» була продовжена на період карантину та на один місяць після його закінчення. Тому відповідно до розпоряджень від 23.02.2021, 22.04.2021, 20.05.2021, 21.07.2021 виплата допомоги була продовжена на період з 14.03.2021 по 30.09.2021 у сумі 2000 грн. щомісячно.

19.08.2021 під час перевірки правильності і повноти наданої відповідачкою інформації, необхідної для виплати допомоги, було встановлено, що чоловік відповідачки ОСОБА_4 має у своїй власності частку квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , що належить йому на праві приватної спільної часткової власності згідно свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 від 11.12.2007 року, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Зазначаючи на те, що неповідомлення відповідачкою вказаної обставини потягло за собою неправомірне нарахування їй грошової допомоги за період з 14.09.2017 по 31.08.2021 на загальну суму 94163,67 грн., позивач просить суд стягнути з відповідачки на його користь вказану суму та сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 2481 грн.

Ухвалою суду від 21.03.2022 року відкрито спрощене провадження без виклику сторін. 07.07.2022 постановлено ухвалу про розгляд справи за правилами спрощеного провадження з викликом сторін.

Сторони, будучи належним чином повідомленими про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з'явилися, надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.

Представник відповідача ОСОБА_5 , діючий на підставі ордеру про надання правової допомоги, надіслав на адресу суду свої заперечення на позовну заяву, в яких зазначає не безпідставність позовних вимог, у зв'язку з чим просить суд у задоволенні позову відмовити. Обгрунтовуючи свою позицію з приводу виниклого спору, зазначає, що, незважаючи на те, що у чоловіка відповідачки ОСОБА_1 на праві власності дійсно є частка квартири, розташованої в м. Селидове Донецької області, вона мала право на отримання допомоги в період з 14.09.2017 по 31.08.2021,так як вона перемістилася з тимчасово окупованої території. Доводи позивача про надання відповідачкою недостовірної інформації для призначення їй допомоги вважає невірними, які суперечать фактичним обставинам та матеріалам справи. Подаючи заяву про призначення адресної грошової допомоги, відповідачка мала право на її призначення згідно п.22 Додатку до розпорядження КМУ від 02.12.2015 №1275 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», так як м.Селидове Донецької області, де розташована частка квартири чоловіка відповідачки, входило до даного переліку населених пунктів. Згідно абз.10 п.5 Порядку №505 у редакції від 16.09.2017 зазначається, що особи, які предендують на отримання допомоги, зазначають наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Цей же абзац п.5 Порядку №505 в редакції від 08.09.2018 передбачає необхідність зазначення в заяві про призначення допомоги наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, АРК і м.Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Тобто, зазначає представник відповідача, усі зміни до Порядку №505, що набули законної сили 15.05.2015, у назві та тексті Порядку слова «територія України та райони проведення антитерористичної операції» в усіх відмінках замінені словами «територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення». Згідно розпорядження КМУ від 23.01.2019 №28-р м.Селидове (Селидівська міська рада) Донецької області входило до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, яка в подальшому з 14.00 год. 30.04.2018 була переформатована в ООС (операцію Об'єднаних сил). Беручи до уваги, що частка квартири чоловіка відповідача, що належить йому на праві власності, знаходиться у місті, що відноситься до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (лінії зіткнення), представник відповідача вважає, що в період з 14.09.2017 по 31.08.2021 адресна допомога була призначена обґрунтовано і підстав для її стягнення з відповідача на користь позивача він не вбачає.

Встановивши характер спірних правовідносин, дослідивши надані суду докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Пунктом 6 ч.1 ст.3 ЦПК України визначено, що загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно ч.1 ст. 12 ЦПК України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.

Згідно до змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради як внутрішньо переміщена особа, що вбачається з довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1455-22870 від 26.02.2016 року (а.с.35). Місце реєстрації відповідачки: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .

До складу сім'ї відповідачки входять двоє дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвами про їх народження та довідками внутрішньо переміщених осіб (а.с.34,36,38).

14.09.2017 року відповідачка ОСОБА_1 звернулась до УСЗН Мирноградської міської ради з заявою, зареєстровано за №1475, про призначення їй щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В заяві від 14.09.2017 року вказала про відсутність у володінні у будь-кого з членів сім'ї житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції; на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. (а.с.9)

Рішенням УСЗН Мирноградської міської ради від 15.09.2017 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання на підставі заяви від 14.09.2017 року з 14.09.2017 по 13.03.2018 року була призначена допомога в сумі 1768 грн. (а.с.10).

14.03.2018 року відповідачка звернулася до УСЗН Мирноградської міської ради з заявою про призначення призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за адресою фактичного проживання на себе та своїх дітей, яка зареєстрована за №423 від 14.03.2018 року. В заяві вказала, що ні вона, ні члени її родини не мають мають у володінні житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції; на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (а.с.11).

Рішенням УСЗН Мирноградської міської ради від 21.03.2018 на підставі заяви відповідачки від 14.03.2018 року їй була призначена допомога на період з 14.03.2018 по 13.09.2018 року в сумі 2000,00 грн. щомісячно (а.с.12).

Наступне звернення відповідачки про призначення допомоги мало місце 14.09.2018 року, про що свідчить її заява, зареєстрована за №755.В заяві відповідачка вказала на відсутність у володінні у неї та членів її родини житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції; відсутність на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (а.с.14).

Рішенням позивача від 18.09.2018 відповідачу була призначена допомога на період з 14.09.2018 по 13.03.2019 року в сумі 2000,00 грн (а.с.15).

В подальшому щомісячна адресна допомога відповідачу була надана згідно рішення УСЗН Мирноградської міської ради від 14.03.2019 на підставі її заяви від 13.03.2019 року на період з 14.03.2019 по 13.09.2019 року в сумі 2000,00 грн. щомісячно (а.с.17). В графі про інформацію щодо наявності: 1) приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганських областях, Автономній Республіці Крим і м.Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та неселені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, 2) житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, 3) у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 25-ти кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, відповідачкою власноруч зазначено «ні» та вказано, що «змін, що впливають на виплату допомоги не було» (а.с.16).

12.09.2019 року відповідач знову звернулася до УСЗН Мирноградської міської ради з заявою, зареєстровано позивачем №656, про призначення щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк (а.с.18). В заяві відповідач зазначила про відсутність змін в складі сім'ї та відсутність обставин, які впливають на призначення щомісячної адресної допомоги.

Рішенням УСЗН Мирноградської міської ради від 13.09.2019 відповідачу на підставі її заяви від 12.09.2019 було призначено допомогу на період з 14.09.2019 по 13.03.2020 в сумі 2000,00 грн. щомісячно (а.с.19).

12.03.2020 року рішенням УСЗН Мирноградської міської ради відповідачу згідно заяви від 12.03.2020, зареєстрованої за №216, була призначена допомога на період з 14.03.2020 по 13.09.2020 в сумі 2000,00 грн. щомісячно (а.с.20,21). Згідно зазначеної відповідачем в заяві інформації, обставини, що впливають на призначення щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відсутні.

З аналогічною заявою, зареєстрованою позивачем за №637, відповідач звернулася 14.09.2020, також зазначивши в ній на відсутність обставин, що впливають на призначення щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.22).

За цією заявою рішенням УСЗН Мирноградської міської ради від 15.09.2020 відповідачу була призначена допомога в розмірі 2000 грн. щомісячно на період з 14.09.2020 по 13.03.2021 (а.с.23).

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» встановлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, строк щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яку було призначено раніше, було продовжено на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Відповідно до розпоряджень від 23.02.2021, 22.04.2021, 20.05.2021, 21.07.2021 виплати адресної допомоги відповідачці, як внутрішньо переміщеній особі, були продовжені на період з 14.03.2021 по 30.09.2021 у сумі 2000,00 грн. щомісячно (а.с.24).

Згідно представлених позивачем розрахунків, сума виплачених відповідачу ОСОБА_1 коштів за період з 14.09.2017 по 31.08.2021 складає 94163,67 грн.

Згідно рішення позивача від 25.08.2021, рішення начальника управління від 15.09.2017, 21.03.2018, 18.09.2018, 14.03.2019, 13.09.2019, 12.03.2020, 15.09.2020 про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за заявами ОСОБА_1 для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, були скасовані у зв'язку з наданням відповідачем недостовірної інформації, що впливає на призначення грошової допомоги, яка полягала у неповідомленні відповідачем про житлове приміщення, яке на праві власності належить її чоловіку ОСОБА_4 , що знаходиться на території м.Селидового Донецької області (а.с.25,30).

Зазначена обставина була встановлена актом головного державного соціального інспектора №65 від 19.08.2021 при перевірці достовірних даних, отриманих від осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням допомоги (а.с.31).

Згідно відомостей з Державного реєстру інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державному реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_3 перебуває у приватній спільній власності ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 з 11.12.2007 року (а.с.26-27).

Згідно ч. 1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 01 жовтня 2014 року №505 (із змінами і доповненнями).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації, та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (пункт 5 Порядку № 505).

У цьому ж пункті наведений перелік документів та процедура їх оформлення уповноваженим органом.

23 квітня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №212, якою внесені зміни до абз. 2 п. 6 Порядку, з урахуванням яких було передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

03 червня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року №370, згідно з якою відповідно до п. 5 Порядку № 505, починаючи з 03 червня 2017 року, у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, інформацію про: зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; - наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Згідно п. 6 Порядку, починаючи з 03 червня 2017 року грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно даного переліку м.Селидове Донецької області входило до таких населених пунктів.

Після набрання чинності змін до п. 6 Порядку згідно ПКМУ від 31.05.2017 року, критерій наявності у членів сім'ї, отримувача державної допомоги, на праві власності житла по відношенню населеного пункту, де воно розташоване до території проведення антитерористичної операції, перестав враховуватись.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Згідно із пунктом 11 Порядку № 505 уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Пунктом 12 Порядку передбачено підстави припинення виплати грошової допомоги з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

У своїх заявах, поданих для призначення щомісячної адресної допомоги 14.09.2017, 14.03.2018, 14.09.2018, 13.03.2019, 12.09.2019, 12.03.2020, 14.09.2020, відповідач ОСОБА_1 зазначала про відсутність у неї та будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована території України, що спростовується відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с.26).

До Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, населений пункт місто Селидове, де розташовано житлове приміщення, що належить чоловікові відповідача, не внесено.

За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Згідно п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. Натомість, правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються. Тому законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, саме з недобросовісністю набувача, яку відповідно до положень ст.81 ЦПК України має довести позивач.

Обов'язок щодо надання достовірної інформації при поданні заяви про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання покладено на отримувача такої допомоги.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась з вини отримувача такої допомоги, тобто внаслідок його зловживань, зокрема, шляхом повідомлення недостовірних відомостей.

Так як судом встановлено, що при заповненні заяв на отримання адресної допомоги відповідач ОСОБА_1 , надаючи недостовірні відомості про відсутність у її чоловіка частини житлового приміщення, діяла недобросовісно, що призвело до незаконного отримання нею грошової допомоги в період з 14.09.2017 по 31.08.2021 в сумі 94163,67 грн., це є підставою для задоволення вимог позивача і стягнення з відповідача ОСОБА_1 на його користь вказаної суми.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, судові витрати відповідно до ст.141 ЦПК України підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.12, 13, 78 , 79, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий номер НОМЕР_2 , місце мешкання: АДРЕСА_2 , на користь Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради, місце розташування: 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н Молодіжний, буд.59, код за ЄДРПОУ 25953304, надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 14.09.2017 року по 31.08.2021 року в сумі 94163 (дев'яносто чотири тисячі сто шістдесят три) грн. 67 копійок та судовий збір в сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Вступна і резолютивна частини проголошені 02.12.2022, повний текст рішення виготовлено та підписано 12.12.2022 року.

Суддя Л.І.Клепка