Справа № 292/1078/22
Номер провадження 3/292/861/22
12 грудня 2022 року смт.Пулини
Суддя Червоноармійського районного суду Житомирської області Гуц О.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з управління патрульної поліції в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по
АДРЕСА_1 , громадянина України
за ст.124 КУпАП, -
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №391823 від 29.11.2022, який надійшов до суду 12.12.2022, вбачається, що 29 листопада 2022 року о 10 год. 04 хв., на АД М06 189 км ОСОБА_1 , керуючи т/з Skoda НОМЕР_1 , виконуючи поворот ліворуч (розворот) виїхав на смугу зустрічного руху та не надав перевагу т/з PEUGEOT 301, н.з НОМЕР_2 , яке рухалось по ній, в результаті ДТП обидва т/з зазнали механічних пошкоджень з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п.п.10.5, 10.1 ПДР.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суддя дійшла до наступного висновку.
Згідно вимог ч.1 ст.245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Згідно ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи вирішує наступні питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
У протоколі зазначено, що місце вчинення правопорушення є АД М06 189 км., однак не долучено документа, який підтверджує те, що зазначений кіломент автодороги проходить через територію Житомирського (Пулинського) району, що відповідно до ст. 276 КУпАП позбавляє суд перевірити правильність визначення місця розгляду справи про адміністративне правопорушення.
У вказаному протоколі не вказано особу, яка керувала ТЗ PEUGEOT 301, н.з НОМЕР_2 ..
Матеріали справи містять письмові пояснення ОСОБА_2 , який не зазначений в протоколі з вказанням його процесуального статусу та повної адреси його місця проживання (перебування), а також відсутній його підпис на протоколі.
Крім того, в доданій до матеріалів справи схемі місця ДТП від 29.11.2022, зазначено, що водієм ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , порушено п.п. 10.1, 10.5 ПДР, тоді як протокол про адмінправопорушення складений відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Згідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті із змінами" про те, що за умов складення протоколів про адміністративне правопорушення без додержання вимог ст.256 КУпАП правильною є практика судів про повернення протоколу відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи, що наведені вище недоліки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення є істотними і не можуть бути усунуті в суді, тому вважаю необхідним повернути матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Житомирській області для приведення їх у відповідність вимогам КУпАП.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, із врахуванням ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст.245, 256, 268, 276, 278 КУпАП, суддя,-
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП повернути Управлінню патрульної поліції в Житомирській області, для належного оформлення
Суддя О. В. Гуц