Справа № 171/2002/22
2-о/171/83/22
Іменем України
08 грудня 2022 року м. Апостолове
Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Хоруженко Н.В.,
за участю секретаря - Перепеткевич Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Апостолове заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Апостолівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Дніпропетровській області (м. Дніпро) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце народження с. Отолченци, Іванівського району Брестської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в селі Новогригорівське Бериславського района Херсонської області Україна, у віці 64 роки. На час смерті ОСОБА_2 , була зареєстрована за адресою : с. Сиротенки, Глобинський район Полтавська область.
В обґрунтування заяви заявник зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживала в АДРЕСА_1 , але отримати документ, що підтверджує факт смерті було неможливо, так як дана територія тимчасово перебувала під окупацією, у зв'язку з війковою агресією РФ збройними силами та іншими військовими формуваннями Російської Федерації на території проживання заявника постійно здійснюються артилерійські обстріли села Новогригорівське Бериславського району Херсонської області, тому отримати документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою не мав можливості, мати ОСОБА_2 померла природною смертю так як хворіла. 08 липня 2022 року було складено акт свідками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 місце проживання АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 місце проживання АДРЕСА_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 місце проживання АДРЕСА_1 , які підтвердили факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка проживала разом з родиною заявника. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , являється сином померлої ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_1 видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Високопільського районного управління юстиції у Херсонській області від 06.06.2013 року, маючи дані документи заявник звернувся до Апостолівського РВ ДРАЦС Південно-Східного міжрегіонального Міністерства Юстиції (м. Дніпро) із заявою щодо державної реєстрації смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла у АДРЕСА_1 . Начальником Апостолівського відділу ДРАЦС у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро), було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті. Свою відмову мотивувала тим, що відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Аналіз документів, представлених заявником ОСОБА_1 свідчить, що акт наданий заявником не являється документом який є підставою для реєстрації смерті особи. Враховуючи викладене, у проведенні державної реєстрації смерті на підставі пред'явлених документів було відмовлено. Встановлення факту смерті, заявнику необхідно для державної реєстрації смерті матері та подальшого оформлення спадкових прав, отримання допомоги на поховання та інших соціальних виплат.
У судове засідання заявник не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Апостолівського відділу ДРАЦС у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно абз.2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Згідно свідоцтва про народження (повторне) серії НОМЕР_2 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Високопільського районного управління у Херсонській області 06.06.2012 року встановлено, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є ОСОБА_6 та ОСОБА_2 (а.с.7).
Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 (а.с.5-6).
Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , була зареєстрована за адресою : с. Сиротенки, Глобинський район Полтавська область (а.с.8).
Згідно акту від 08.07.2022 року встановлено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 засвідчують, що ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_2 померла природною смертю (а.с.9).
Згідно пояснень ОСОБА_5 від 06.12.2022 року встановлено, що остання допомагала в похованні ОСОБА_2 , оскільки являється сусідкою громадянина ОСОБА_1 (а.с. 11).
Згідно пояснень ОСОБА_4 від 06.12.2022 року встановлено, що остання допомагав в похованні ОСОБА_2 , оскільки являється сусідом громадянина ОСОБА_1 (а.с. 12).
Згідно пояснень ОСОБА_3 від 06.12.2022 року встановлено, що останній допомагав в похованні ОСОБА_2 , оскільки являється сусідом громадянина ОСОБА_1 (а.с. 13).
Згідно копії фотокарток з місця поховання встановлено, що ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 16).
Згідно відмови у проведенні державної реєстрації смерті № 572/20.1-32 від 08.07.2022 року встановлено, ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_7 , оскільки акт свідків про підтвердження факту смерті особи, котрий наданий Відділу ДРАЦС, не являється документом-підставою для проведення державної реєстрації смерті, передбаченим пунктом 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року, зареєстрованим в МЮУ 18.10.2000 року за вих. № 719/4940 (а.с.10).
Відповідно до п. 3 наказу Міністерства юстиції України № 953/5 від 17.06.2014 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» вирішено тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року N 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", зокрема на території м. Волноваха Донецької області.
Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Як встановлено, акт свідків про підтвердження факту смерті особи не являється документом - підставою для проведення державної реєстрації смерті, передбаченим пунктом 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 року, зареєстрованим в МЮУ 18.10.2000 року за № 719/4940.
Таким чином, судом встановлено, що вимоги ОСОБА_1 , обґрунтовані, законні та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.293, 294, 317-319 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Апостолівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Дніпропетровській області (м. Дніпро) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце народження с. Отолченци, Іванівського району Брестської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в селі Новогригорівське Бериславського района Херсонської області Україна, у віці 64 роки. На час смерті ОСОБА_2 , була зареєстрована за адресою : с. Сиротенки, Глобинський район Полтавська область.
У відповідність до ст.317 ЦПК України рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо справу розглянуто за заявою осіб, визначених частиною другою статті 4 ЦПК України, рішення суду, що набрало законної сили, є обов'язковим для особи, в інтересах якої було розпочато справу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області, а з дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
СуддяН. В. Хоруженко