Справа № 755/4197/21
Провадження № 2/755/1612/22
"09" грудня 2022 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді - Катющенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів державної соціальної допомоги, виплаченої надміру, -
Позивач звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з відповідача 3 769, 34 грн суми коштів державної соціальної допомоги, виплаченої надміру, та судовий збір в сумі 2 270 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 02.01.2020 відповідач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) із заявою про призначення державної допомоги одинокій матері, про надання якої прийнято рішення 16.01.2020 з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 3 769 грн 34 коп. (по 1 884 грн 67 коп. на кожну дитину). Позивач вказує, що у заяві та декларації відповідач, надаючи інформацію про сукупний дохід сім'ї за попередні шість місяців зазначила, що не працює, доходу не отримує, у шлюбі не перебуває, з особою, від якої має дітей, не проживає, пенсії у разі втрати годувальника не отримує, допомогу від матері 1 000 грн, інших джерел доходу не має. Керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 Розпорядженням Управління від 22.06.2020 продовжено виплату допомоги відповідачу як одинокій матері на період з 01.07.2020 по 31.07.2020 у розмірі 3 769 грн 34 коп. 01.07.2020 відповідач звернулася до Управління в черговий раз про призначення допомоги одинокій матері. Однак позивач вказує, що відповідно до п. 352 (введений у дію з 01.07.2020) Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постанови Кабінету міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» допомога на дітей одиноким матерям не призначається якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту). Оскільки відповідно до поданої заяви відповідач сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, не працює, тому, відповідно, з 01.07.2020 втратила право на отримання допомоги одиноким матерям. Управлінням було прийнято рішення про утримання з відповідача призначеної державної соціальної допомоги як одинокій матері за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 у розмірі 3 769 грн 34 коп. Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звертався до Управління з листом від 14.09.2020 № 04/2818-11 щодо вирішення питання про повернення 3 769 грн 34 коп. У свою чергу Управління направило відповідачу лист від 22.10.2020 № 37/18-12968 з проханням у добровільному порядку повернути державі кошти, однак станом на лютий 2021 р. кошти не повернуті, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 17.03.2021 відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін, яким роз'яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи і визначено відповідні процесуальні строки.
Згідно вимог ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи, справи, що виникають з трудових відносин, а також може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
За змістом ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Відповідач копію ухвали суду та копію позовної заяви з додатками не отримала, конверт з відправленням повернувся до суду з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання». Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.
05.04.2021 до суду надійшли письмові пояснення третьої особу, у яких останнє просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Інших заяв по суті справи не надйшло.
Таким чином, суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18) зазначила, що правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач втратила право на отримання допомоги одиноким матерям на підставі п. 352 (введений у дію з 01.07.2020) Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постанови Кабінету міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги».
Судом встановлено, що 02.01.2020 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) із заявою про призначення державної допомоги одинокій матері, про надання якої прийнято рішення 16.01.2020 з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 3 769 грн 34 коп. (по 1 884 грн 67 коп. на кожну дитину).
У заяві та декларації відповідач, надаючи інформацію про сукупний дохід сім'ї за попередні шість місяців зазначила, що не працює, доходу не отримує, у шлюбі не перебуває, з особою, від якої має дітей, не проживає, пенсії у разі втрати годувальника не отримує, допомогу від матері 1 000 грн, інших джерел доходу не має.
Керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 Розпорядженням Управління від 22.06.2020 продовжено виплату допомоги відповідачу як одинокій матері на період з 01.07.2020 по 31.07.2020 у розмірі 3769 грн 34 коп.
01.07.2020 відповідач звернулася до Управління в черговий раз із заявою та Декларацією на отримання допомоги на дітей одиноким матерям, зазначивши, що вона не працює, не навчається, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, підприємницької діяльності не веде, інших джерел доходу не має.
Відповідно до п. 352 (який має дію з 01.07.2020) Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постанови Кабінету міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» допомога на дітей одиноким матерям не призначається якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).
Відповідно до заяви від 01.07.2020 відповідач сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який нараховуються доходи не працює та, відповідно, втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до п. 8 р. 8 Положення про Управління, саме Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.
Згідно п. 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2017 № 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої державної соціальної допомоги як одинокій матері за період з 01 липня 2020 року по 31 липень 2020 року у розмірі 3 769 грн 34 коп. з огляду на положення п. 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 (який має дію з 01 липня 2020 року), яким не передбачено виплату допомоги на дітей одиноким матерям, які не працювали та не зареєстровані в центрі зайнятості сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, - що встановлено Управлінням відносно відповідача та, відповідно, виключає право останньої на отримання соціальної допомоги.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат 3 769 грн 34 коп.
В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, суд присуджує до стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270 грн. 00 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22 липня 2020 року № 632, ст. ст. 4,12,13,76-81, 89, 141, 206, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд -
Позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 37397200, м. Київ вул. Курнатовського, 7-А, корп.1) до ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ: 22886300, м. Київ пр-т Л.Гузара, 7) про стягнення суми коштів державної соціальної допомоги, виплаченої надміру - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат суми коштів державної соціальної допомоги, виплаченої надміру у розмірі 3 769 грн 34 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судовий збір 2 270 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя: