Справа № 372/2177/22
Провадження 1-кс-992/22
ухвала
Іменем України
09 грудня 2022 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області клопотання прокурора Обухівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку,
Слідчим відділом Обухівського РУП ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022112340000113 від 21.06.2022 за ч. 2 ст. 190, ч. 1 ст. 358 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Обухівської окружної прокуратури Київської області.
Прокурор звернувся до суду із клопотанням про прповедення обшуку у кримінальному провадженні № 42022112340000113 від 21.06.2022 за ч. 2 ст. 190, ч. 1 ст. 358 КК України.
На обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що 12.12.2020 та 21.01.2021 невстановленою особою, діючи умисно, шляхом зловживання службовими становищем, зареєстровано право власності на об'єкти нерухомого майна за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 . Крім того, для реєстрації права власності на вказані об'єкти підроблено офіційні документи.
12.12.2020 здійснено реєстрацію права власності на об'єкти нерухомості за ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) об'єкти, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , 166 Є, 166 Ж, АДРЕСА_4 .
Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номерами 2247428932116, 2247443832116, 2247456332116 на підставі архівної довідки, виданої Комунальним підприємством Київської обласної ради «Обухівське бюро технічної інвентаризації» та рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради від 18.08.2010 року за № 25-7.
При цьому, слід зазначити, що вказане вище рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради від 18.08.2010 року за № 25-7, на підставі якого було здійснено реєстрацію об'єктів, Виконавчим комітетом Обухівської міської ради Київської області не приймалося, що підтверджується архівною довідкою № 05-04/51 від 15.06.2022.
21.01.2021 здійснено реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості за ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) об'єкт, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номерами 2274201132116 на підставі архівної довідки, виданої Комунальним підприємством Київської обласної ради «Обухівське бюро технічної інвентаризації» та рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради від 28.04.2010 року за № 307.
При цьому, слід зазначити, що вказане вище рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради від 28.04.2010 року за № 307, на підставі якого було здійснено реєстрацію об'єктів, Виконавчим комітетом Обухівської міської ради Київської області не приймалося, що підтверджується архівною довідкою № 05-04/53 від 28.06.2022.
21.01.2021 здійснено реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості за ОСОБА_6 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) об'єкт, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номерами 2274198032116 на підставі архівної довідки, виданої Комунальним підприємством Київської обласної ради «Обухівське бюро технічної інвентаризації» та рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради від 28.04.2010 року за № 307.
При цьому, слід зазначити, що вказане вище рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради від 28.04.2010 року за № 307, на підставі якого було здійснено реєстрацію об'єктів, Виконавчим комітетом Обухівської міської ради Київської області не приймалося, що підтверджується архівною довідкою № 05-04/64 від 01.07.2022.
Вказані відомості підтверджуються інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відомостями наданими з Обухівської міської ради.
Таким чином, при реєстрації прав на вказане нежитлові будівлі особами використані рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради від 18.08.2010 року за № 25-7, від 28.04.2010 № 307, які можуть бути підробленими.
Крім того, для реєстрації прав на об'єкти нерухомості за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Київська, буд. 166 Д, 166 Є, 166 Ж, АДРЕСА_4 використано технічні паспорти КП Київської обласної ради «Західне бюро технічної інвентаризації» від 29.12.2013 та архівні довідки КП Київської обласної ради «Західне бюро технічної інвентаризації» від 29.12.2013 №481.
Відповідно до п. 6, 7, 24 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.05.2015 № 1127 в редакції, чинній на час реєстрації прав на вказане вище майно, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.
За результатами розгляду заяви державний реєстратор невідкладно повертає заявникові оригінали документів, поданих для державної реєстрації прав у паперовій формі (крім випадків, коли такі документи було повернуто заявнику під час прийняття заяви після виготовлення їх електронних копій шляхом сканування або коли такі документи відповідно до закону не повертаються заявнику), та за наявності бажання заявника отримати результати державної реєстрації прав у паперовій формі - видає витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав чи (у разі відмови у проведенні державної реєстрації прав) рішення щодо відмови в державній реєстрації прав.
Державний реєстратор під час повернення оригіналів документів, поданих для державної реєстрації прав, відповідно до закону встановлює особу заявника та перевіряє обсяг його повноважень.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, яка діяла на момент проведення реєстраційної дії) документи, подані заявником для проведення реєстраційних дій в паперовій формі, підлягають поверненню такому заявнику.
У державного реєстратора залишається лише заява, подана в паперовій формі та документ про сплату адміністративного збору, які зберігаються державним реєстратором, яким проведено реєстраційну дію, протягом трьох років.
Реєстраційна справа ведеться в електронній формі та формується автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, до якої за результатом проведення кожної реєстраційної дії щодо об'єкта нерухомого майна автоматично включаються заяви, сформовані в електронній формі, електронні копії документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, поданих у паперовій формі.
Таким чином, оригінали рішень Виконавчого комітету Обухівської міської ради від 18.08.2010 року за № 25-7, від 28.04.2010 № 307, які можуть бути підробленими, зберігаються у осіб, які подали їх для реєстрації приватному нотаріусу, а саме за адресами проживання, реєстрації та приміщеннях, які перебувають у приватній власності чи користуванні ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
Відповідно до інформації виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7 .
Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Наявність достатніх підстав для проведення обшуку житла за адресою: АДРЕСА_7 , яке належить ОСОБА_7 , та за якою зареєстровано ОСОБА_4 зумовлена зібраними в ході досудового розслідування доказами та зумовлена необхідністю відшукання оригіналу рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області № 25-7 від 18.08.2010, яке може бути підробленим та використано для незаконного оформлення права власності на самовільно збудовані об'єкти нерухомості на землі, яка перебуває у комунальній власності, з метою в подальшому оформити право власності на земельну ділянку, на якій вони перебувають.
Крім того, встановлення ознак того, що вказане рішення містить ознаки підроблення, можливе лише шляхом призначення судової технічної експертизи документа та почеркознавчої експертизи. Відповідно до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Інструкція) та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції від 08.10.1998 № 53/5, до експертної установи (експерту) надаються: документ про призначення експертизи (залучення експерта), об'єкти, зразки для порівняльного дослідження та, за клопотанням експерта, - матеріали справи (протоколи оглядів з додатками, протоколи вилучення речових доказів тощо).
Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів, для дослідження документів щодо ідентифікації печаток, штампів (у тому числі факсиміле) та встановлення відповідності часу нанесення відтисків печаток, штампів даті виготовлення документа надаються оригінали документів (п. 1.1, 3.3.5 Науково-методичних рекомендацій). Крім того, для проведення вказаних експертних досліджень експерту мають бути надані вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.
У разі звернення із запитом або ухвалою слідчого судді про тимчасовий доступ до таких документів, речей, особи, які причетні до вчинення вказаного кримінального правопорушення, зможуть їх знищити, сховати, перемістити та спотворити відомості що містяться у них, з метою уникнення від кримінальної відповідальності, оскільки відомості, які містяться у відшукуваних документах та речах можуть бути доказами під час судового розгляду і потребують подальшого дослідження при призначенні відповідних судових експертиз та проведенні слідчих (розшукових) дій.
Ураховуючи викладене, з метою повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, встановлення та з'ясування причетності інших осіб до вчинення кримінального правопорушення, в ході проведення обшуку житла за адресою: АДРЕСА_7 , яке належить ОСОБА_7 , планується відшукати та вилучити наступні речі та документи:
?рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області від 18.08.2010 № 25-7;
?технічні паспорти КП Київської обласної ради «Західне бюро технічної інвентаризації» від 29.12.2013 на приміщення за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Київська, буд. 166 Д, 166 Є, 166 Ж, АДРЕСА_4 ;
?архівна довідка від 29.12.2013 №481.
У відповідності до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до ст. 233 КПК України слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
У відповідності до ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами Кримінального процесуального кодексу України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
На підставі вище викладеного з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, які містять на собі сліди вчинення вказаного злочину, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, а також те що отримані результати по проведенню обшуку мають суттєве значення для досудового розслідування і можуть бути доказом під час судового розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 234 КПК України клопотання про обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора.
Прокурор ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, вимоги клопотання підтримує в повному обсязі, також просила не здійснювати фіксацію судового засідання за допомогою технічних засобів.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи, що сторони в судове засідання не з'явилися, на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Дослідивши матеріали справи, вважаю клопотання таким, що підлягає задоволенню зважаючи на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Згідно ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Внесене прокурором клопотання відповідає вимогам ст. 234 КПК України, матеріалами клопотання, а також прокурором в судовому засіданні, доведено достатність даних про здійснення слідчим досудового розслідування вказаного кримінального провадження з матеріалів якого вбачається наявність достатніх підстав вважати, що в домоволодінні, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 , яке належить ОСОБА_7 , наявні речі, які мають доказове значення в даному кримінальному провадженні, з виявлення та фіксації події злочину, а також враховуючи, що обшук житла чи іншого володіння особи проводиться лише за вмотивованою постановою слідчого судді, слідчий суддя приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення клопотання.
Таким чином, клопотання прокурора слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 223, 234, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Обухівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим групи слідчих та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42022112340000113 від 21.06.2022 за ч. 2 ст. 190, ч. 1 ст. 358 КК України, на проведення обшуку у житлі за адресою: АДРЕСА_7 , яке належить ОСОБА_7 , з метою відшукання та вилучення наступних речей та документів, а саме:
?рішення Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області від 18.08.2010 № 25-7;
?технічні паспорти КП Київської обласної ради «Західне бюро технічної інвентаризації» від 29.12.2013 на приміщення за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Київська, буд. 166 Д, 166 Є, 166 Ж, АДРЕСА_4 ;
?архівна довідка від 29.12.2013 №481.
Строк дії ухвали визначити до 09 січня 2023 року включно.
Відповідно до ст. 235 КПК України, ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав зазначених у клопотанні прокурора, слідчого надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1